O 12.00 hod nášho času sa na východnom pobreží Spojených štátov otvorili prvé volebné miestnosti. Meno nového prezidenta alebo prezidentky budeme vedieť v stredu ráno. Americký prezident sa nevolí priamo ako u nás. Z 538 hlasov voliteľov v 50 amerických štátov potrebuje víťaz najmenej 270. Víťaz berie všetky hlasy jedného štátu. Kľúčové sú štáty Florida s 29 voliteľmi, Ohio (18) a Severná Karolína (15).

 

Sledujte s nami prezidentský súboj v online prenose:

 

8:52: Donald Trump vo svojom prvom prejave nasadil zmierlivý tón, ocenil Hillary Clintonovú a poďakoval za jej službu štátu. Povedal, že chce prekonať rozdelenie krajiny a byť prezidentom všetkých Američanov. Clintonová mu predtým telefonovala a zagratulovala k víťazstvu. "Začneme s obnovou nášho národa. Máme skvelý ekonomický plán, zdvojnásobíme náš rast a budeme mať skvelé vzťahy s partermi," povedal Trump, ktorý nastúpi do Bieleho domu 20. januára 2017.  

 

8:36: Trump získal Wisconsin a podľa AP sa stal 45. americkým prezidentom. 

 

 

8:11: Podľa CNN Hillary Clintonová bezprostredne po skončení volieb nebude hovoriť.

 

7:59: Obavy a strach sú tak veľké, že ľudia volia najmenej pravdepodobné scenáre a hlas dávajú najnevypočitateľnejším politikom. V strachu volia neznámo a tým strach znásobujú. Zažili sme si to na Slovensku vstupom kotlebovcov do parlamentu, v referende o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie a včera to korunovali Američania v prezidentských voľbách, keď si za prezidenta s veľkou pravdepodobnosťou zvolili miliardára bez politických skúseností Donalda Trumpa. Píše v stĺpčeku Miriam Zsilleová.

 

7:54: Trump získal Pensylvániu a s ňou ďalších 20 voliteľov. Chýbajú mu už len tri hlasy voliteľov. 

 

7:45: Trumpovi k víťazstvu gratuluje aj krajne pravicová politička a šéfka krajne pravicoveého Náorného frontu Le Penová, ktorá sa chce stať novou francúzskou prezidentkou. 

 

 

7:43: Republikáni si udržia väčšinu v Snemovni reprezentantov - dolnej komore amerického Kongresu a väčšinu majú aj  Senáte. Na dva roky tak majú pod kontrolou americký Kongres. Ak získajú aj Biely dom, moc demokratov nikdy nebola menšia.

 

7:34: Americké médiá sa ešte pred vyhlásením výsledkov prezidentských volieb zhodli na víťazovi a porazenom predvolebnej kampane. Víťazkou je podľa nich prvá dáma Michelle Obamová, ktorá by mohla podľa médií kandidovať v ďalších voľbách. Najviac si to pokazil riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey, ktorý niekoľkokrát oznámil vyšetrovanie emailovej aféry Clintonovej. 

 

 

7:27: Mnohí Američania vyhlasovali, že ak vyhrá Trump, odsťahujú sa do zahraničia. Najjednoduchšou možnosťou je pre nich Kanada. Oficiálna webová stránka o imigrácii do Kanady – Citizenship and Immigration Canada – sa dnes v noci tamojšieho času podľa médií zosypala, údajne pre silný nápor návštevníkov. Slovné spojenie "Ako sa presťahovať do Kanady" bolo v posledných mesiacoch jedným z najvyhľadávanejších v Google.

 

 

7:02: Nevadu získala podľa CNN Hillary Clintonová a zvíťazila tak v 17 štátoch (Vermont, Illinois, Massachusetts, Rhode Island, New Jersey, Maryland, Delaware, New York, Connecticut, Nové Mexiko, Virgínia, Colorado, Kalifornia, Havaj, Oregon, Washington, Nevada). Trump zvíťazil v 24 štátoch (Kentucky, Indiana, Západná Virgínia, Mississippi, Tennessee, Oklahoma, Južná Karolína, Alabama, Wyoming, Južná Dakota, Severná Dakota, Nebraska, Kansas, Texas, Arkansas, Louisiana, Montana, Missouri, Ohio, Idaho, Severná Karolína, Florida, Georgia, Iowa). Na počet voliteľov je to 238 k 215 v prospech Trumpa.

 

6:58: "Američania si vzali svoju krajinu späť," napísal na twitteri krajne pravicový holandský politik Geert Wilders .

 

6:34: Zlom vo voľbách, ktoré sa dovtedy vyvíjali v prospech Clintonovej, nastal okolo 3:30 nášho času. 

 

 

6:14: Trumpovi k víťazstvu v prezidentských voľbách chýba už len 54 voliteľov. 

 

5:39: Trump zvyšuje náskok na Clintonovú.

 

 

5:31: Donald Trump je populista, rasista i sexista. I tak by mohol vyhrať utorkové prezidentské voľby. Tu sú niektoré dôvody, prečo má šancu byť novým americkým prezidentom. 

 

5:26: Podľa analytickej stránky FiveThirtyEight je vyrovnaný prezidentský súboj "perfektný príklad" ako prognózy podcenili volebné výsledky a predčasne za víťazku označovali Clintonovú.

 

5:11: Trump získava ďalší kľúčový štát Severnú Karolínu a 15 voliteľov.

 

 

4:56: Trump podľa agentúry AP získal kľúčovú Floridu. 

 

 

4:54: Clintonová získala Virginiu, pomer voliteľov je však stále 168 ku 131 pre Trumpa. 

 

4:47: New York Times, ktorý spočiatku dával 80-percentnú šancu na víťazstvo Clintonovej, obrátil. Momentálne má šancu na výhru Trump a je 93 percentná.

 

4:27: Bližšie k víťazstvu v prezidentských voľbách je Donald Trump, získal Ohio. Od roku 1944 (s výnimkou 1960) vyhral Ohio každý americký prezident. Zatiaľ má 168 voliteľov, kým Clintonová má len 109.

 

 

2:04: Štáty Massachusetts, Maryland, New Jersey, Delaware a Washington DC získala podľa CNN Hillary Clintonová, Oklahoma zvolila Donalda Trumpa. Zatiaľ žiadne veľké prekvapenia. Aktuálne skóre je 68 ku 48 voliteľov v prospech Clintonovej. Na víťazstvo je potrebných 270 voliteľov. 

 

 

1:56: V hre je kľúčová Florida, po sčítaní 43 percent hlasov vedie tesne Trump. Podľa CNN o 0,7 percenta, podľa Fox News o 3 percentá.

 

1:15: O vzťahu republikánov k vlastnému kandidátovi veľa napovedá rozhodnutie exprezidenta a republikána Georga W. Busha, ktorý spolu s manželkou Laurou nedali vo voľbách hlas ani jednému kandidátov a zaškrtli na volebnom lístku kolonku žiadny z menovaných.  Vo voľbách do Kongresu však podľa ich hovorcu podporili republikánov.

 

 

 

0:55: Európa sa obáva zvolenia republikána Donalda Trumpa. Presne to vystihol nemecký prezident Joachim Gauck pre denník Die Welt. „To, čo v nás vyvoláva obavy, je jeho nepredvídateľnosť. Nevieme, čo by sem mohli od prezidenta Trumpa čakať.“    

 

0:42: V Indiane podľa CNN získal Trump 69,3 percentá a 27,5 percent dostala Clintonová, v Kentucky dostal Trump 72,7 percenta, kým Clintonová 24,6 percenta. Trump má aj Západnú Virgíniu, Clintonová získala Vermont. Trump má tak prvých 24 voliteľov, Clintonová troch. 

 

 

0:33: „Volila som Hillary Clintonovú. Ľudia okolo mňa sa boja Trumpa, považujú ho za nestabilného človeka! Chcú ho ľudia, ktorým ide len o menšie dane a okrem toho ich nič iné nezaujíma. Je to smutné, ja nechcem ani Clintonovú ani Trumpa za prezidenta, ale nikoho iného nemáme,“ povedala pre Ženy v meste Slovenka Ela, ktorá žije v Clevelande 30 rokov.

 

 

0:14: V amerických štátoch Indiana a Kentucky sa prezidentské voľby skončily, v ostatných sa hlasovanie blíži do finále a skončí sa do hodiny. O 1:00 hod. nášho času očakávame prvé odhady, okolo 5:00 hod ráno by sme mohli poznať meno nového amerického prezidenta alebo prezidentky. 

 

23:39: Pred Trumpovým mrakodrapom i pred Javitsovým kongresovým strediskom, kde je štáb Hillary Clintonovej, priniesli nákladné autá vrecia s pieskom. Mali by podľa Českej televízie zastaviť prípadného samovražedného atentátnika, ak by chcel do budovy naraziť s autom plným výbušnín.  

 

22:37: Až 36 percent voličov chce za prezidenta „silného lídra“, čo je dvakrát viac ako v roku 2012. Uviedol to prieskum agentúr Reuters a Ipsos, z ktorého cituje Business Insider.  Ankety v deň volieb sa zúčastnilo viac ako 10 tisíc ľudí. Až 68 percent opýtaných uviedlo, že sa tradičné strany, ani politici nestarajú o obyčajných ľudí. 

 

 

22:30: Tohtoročná predvolebná kampaň bola jednou z najintenzívnejších v americkej histórii, dĺžkou však neprekonala kampaň Baracka Obamu z roku 2008. Tá vtedy trvala 632 dní, kampaň Clintonovej 575 dní a Trumpa 510 dní.

 

22:09:  Sudkyňa už aj odmietla prvú žalobu na úrad v Nevade za to, že jedna z volebných miestností bola minulý týždeň otvorená aj po skončení úradných hodín. Žalobu podal Trumpov tím s tým, že úradníci zvýhodnili voličov jeho súperky.

 

22:00: Či už vyhraje Donald Trump alebo Hillary Clintonová, Američania sa s tým vyrovnajú. Ale s Trumpom rýchlejšie a s Clintonovou pomalšie sa budú meniť pravidlá, podľa ktorých svet žije, bojuje či obchoduje. Amerika stráca schopnosť a ochotu vnucovať a rozširovať dodržiavanie pravidiel, podľa ktorých posledných 70 rokov fungoval svet a ktoré bola v prospech všetkých. Píše v komentári Martin Ehl, šéf zahraničnej rubriky českých Hospodářskych novin.

 

21:15: Vtipný moment priniesol počas napätých volieb záber z volebnej miestnosti na Manhattane. Donald Trump sa pri odovzdávaní hlasu pozerá na svoju ženu Melanii, akoby kontroloval komu dala svoj hlas. Internet Trumpa nešetril.

 

  

 

21:05: Voľby sa ešte neskončili a tím Donalda Trumpa už podáva žalobu na úrad v Nevade za to, že jedna z volebných miestností bola minulý týždeň otvorená aj po skončení úradných hodín, čím podľa Trumpa úradníci zvýhodnili voličov jeho súperky. Nevada patrí k tým štátom, ktoré umožňujú voličom odovzdávať svoje hlasy ešte pred samotným dňom volieb. Podľa agentúry AP ide zrejme o prvú žalobu týkajúcu sa prebiehajúcich prezidentských volieb. Tento krok naznačuje, že Trump nie je pripravený bez boja uznať svoju volebnú porážku.

 

20:49: Odvolil aj syn Donalda Trumpa Eric: "Je to neuveriteľná česť hlasovať za môjho otca. Urobí skvelú prácu v prospech USA". Na twitteri k tomu zverejnil aj svoj vyplnený hlasovací lístok, čím podľa AP zrejme porušil platné volebné zákony štátu New York. V približne 20 štátoch je úplne v poriadku, keď sa volič odfotí s vyplneným volebným lístkom. V ďalších približne dvadsiatich je to zakázané a vo zvyšných sú pravidlá nejasné alebo rôzne.

 

 

20:39: Odvolila aj jediná dcéra Hillary Clintonovej Chelsea, ktorá pre ňu pracovala počas celej kamapne a môže hrať v prípade zvolenia svojej mamy dôležitú úlohu poradkyne. Na svojom účte na twitteri napísala, že bolo jej najväčšou cťou dať hlas mame. 

 

 

20:25: Podľa VoteCastr vedie Clintonová v priebežnom hlasovaní na Floride, v Iowe a v Ohiu. Trump z kľúčových štátoch vedie v Pensylvánii, kde je mnoho ľudí sklamaných a bojí sa o prácu. Spoločnosť VoteCastr v reálnom čase porovnáva účasť voličov demokratov a republikánov a kombinuje ju s predvolebnými prieskumami. 
 

19:41: Niektorí americkí voliči išli podľa agentúry AP priamo z volebných miestností na cintorín v meste Rochester v severnej časti štátu New York, kde vzdali poctu známej bojovníčke za hlasovacie právo žien Susan B. Anthonyovej (1820 - 1906).

 

 

19:35: „Trump je ako Kotleba, ľudia ho volia, lebo chcú zmenu a nevidia, akú zmenu by zvolili. Dúfam, že Hillary Clintonová vyhrá - aj keď to nie je žiadna výhra, aspoň je kvalifikovaná. Ako to bolo niekde zhrnuté - keď máš infarkt, chceš, aby ťa radšej liečil kardiológ, na ktorého bola podaná sťažnosť alebo manažér McDonald's?,“ povedal pre Ženy v meste 44-ročný Slovák David, ktorý pracuje v IT oblasti a žije v Seattli.

 

19:27: Hillary Clintonová bude na výsledky volieb čakať v newyorskom Javitsovom kongresovom stredisku na Manhattane. Je to presklená budova a pre Hillary symbol, že by ako prvá prezidentka prerazila tzv. sklený strop, s ktorým bojujú ženy, ak sa chcú dostať do vyšších pozícií.

 

 

19:09: Pred 16 rokmi tu tesne zvíťazil republikán George Bush, pred štyrmi rokmi zase tesne demokrat Barack Obama. Florida je kľúčový štát s 29 voliteľmi, ktorý k víťazstvu potrebuje každý kandidát, nálady Slnečného štátu je však veľmi ťažké odhadnúť. Podľa odhadov VoteCastr na Floride vedie Clintonová, pre ktorú hlasovalo 48,6 percenta voličov, Trumpa podporilo 45,2 percenta.

 

Florida (29 voliteľov)
Colorado (9) 
Iowa (6)
Michigan (16) 
Nevada (6)
New Hampshire (4) 
Severná Karolína (15) 
Ohio (18)
Pensylvánia (20)
Virgínia (13)
Wisconsin (10)

 

18:52: Hillary Clintonová jasne zvíťazila na americkom ostrove Guam, ktorý za uplynulých vyše 30 rokov spoľahlivo určilo výsledky prezidentských volieb na celoamerickej úrovni. Uviedli to noviny USA Today. Clintonovú volilo 71,63 percenta voličov, Trumpa 24,16 percenta.

 

18:45: V New Yorku stáli voliči a voličky v rade, aby mohli dať hlas jednému z kandidátov. Volebná účasť je v Spojených štátoch pomerne nízka, za posledné desaťročia to bolo 56 percent, ale New York podľa pamätníkov hlási najviac voličov za niekoľko posledných volieb. Pred volebnou miestnosťou na Manhattane stál podľa TASR až 50-metrový rad.

 

 

18:35: Pod hashtagom #WearWhiteToVote (Voľ v bielom) voličky vzdávajú poctu americkým sufražetkám, teda ženám, ktoré bojovali za zrovnoprávnenie s mužmi. Práve sufražetky si bielu farbu osvojili ako jeden z ich znakov. Dnes ženy v bielom vyjadrujú solidaritu s Hillary Clintonovou, ktorá sa môže stať prvou prezidentkou Spojených štátov v histórii.

 

 

18:27: „Moja voľba je Hillary Clintonová. Okrem toho, že ženám fandím v biznise i politike som presvedčená, že do súčasnej svetovej situácie prinesie skúsenosti, prehľad, pokoj a rozvahu – všetko vlastnosti, ktoré Donald Trump v živote veľmi nestretol,“ povedala v ankete pre Ženy v meste Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.

 

18:22: Clintonová inšpiruje nové generácie dievčat. Mama v kostýme, dcéra vo feministickom tričku.

 

 

18:14: Voľby sledujú aj Slovenky u nás doma. „Moji konzervatívni priatelia a rodina budú isto voliť Trumpa. Ja sa však obávam striktnej imigračnej politiky a chápete, že za svojou dcérou a jej rodinou chcem naďalej bez problémov cestovať! Dokonca rozmýšľam aj o zelenej karte, aby som si mohla v USA občas aj legálne zaspievať alebo predať niečo z Paya Art. Hillary Clintonovú nemusím pre jej názory na výchovu detí. Tvrdí, že by deti mal vychovávať štát. Moja dcéra má domácu školu a chce svoje deti vychovávať sama, tak ako som to robila ja. Clintonová je liberalistka a prisťahovalcov nebude prenasledovať. Takže z dvoch pre mňa zlých možností by som volila ženu,“ povedala pre Ženy v meste Pavlína Počajová, slovenská podnikateľka, ktorá často navštevuje dcéru v Spojených štátoch.  

 

18:01: Jerry Emmettová má 102 rokov, narodila sa v čase, keď ešte ženy v USA nemali volebné právo. Dnes dala hlas Hillary Clintonovej v nohavicovom kostýme, čo je v deň volieb symbol podpory Clintonovej. Mnohé Američanky v pokročilom veku dnešné voľby prežívajú ako historickú možnosť zvoliť ženu. 

 

 

17.55: Kandidátka demokratov Hillary Clintonová odvolila vo svojej domovskej obci Chappaqua, štát New York spolu s manželom Billom Clintonom. Clintonová novinárom povedala, že cítila pri hlasovaní veľkú pokoru, pretože, ako povedala, "na výsledky týchto volieb sa spolieha toľko ľudí". Clinton vtipkoval, že sa "po 15 rokoch praxe" nevie dočkať toho, keď bude manželom političky.

 

 

17:49: Prvý raz za 70 rokov strávia obaja prezidentskí kandidáti volebnú noc v New Yorku. Clintonová bude výsledky sledovať v Javitsovom kongresovom stredisku na Manhattanu, Trump bude sčítavanie hlasov sledovať vo svojom mrakodrape Trump Tower na Piatej Avenue, hoci pôvodne mal mať centrálu v hoteli Hilton, ktorý je najväčším hotelom v meste. 

 

17:40: Mnohé Američanky si dnes obliekli nohavicové kostýmy, aby tak vyjadrili podporu Hillary Clintonovej. Inšpirovali sa skupinou na Facebooku s názvom Pantsuit Nation (Národ nohavicových kostýmov), ktorá má vyše dva milióny členov. Niektoré Američanky majú dnes na sebe oblečenie bielej farby na počesť sufražetiek, ktoré začiatkom 20. storočia bojovali za volebné právo žien.

 

 

17:33 Na atmosféru v Spojených štátoch sa pýtame aj Sloveniek a Slovákov, ktorí tam žijú. „Atmosféra je zvláštna. Veľa ľudí cítilo stres a negativizmus práve pre tieto voľby. Myslím si, že si oddýchneme všetci, keď sa to skončí. Vyberali sme si z dvoch problematických kandidátov. Veľa z našich priateľov dúfa vo víťazstvo Trumpa, ktorý napriek všetkým chybám aspoň nebude typický politik ako Clintonová. Panuje veľkí znechutenie voči voľbám. Ľudia sa snažia povzbudiť jeden druhého, aby vôbec išli voliť a videli "the big picture", povedala pre Ženy v meste Slovenka Adela Culver, ktorá sa vydala za Američana a v Illinois v Spojených štátoch žije deväť rokov. 

 

17:26: Odvolil aj Donald Trump, ktorý odovzdal svoj hlas neďaleko svojho bydliska v newyorskom obvode Manhattan, sprevádzala ho manželka Melania. Ľudia, ktorí čakali v rade, ho zdravili a oslavovali. Ako uviedla CNN po odovzdaní hlasu sa pozdravil s prítomnými a finančne podporil dobročinnú zbierku. Na otázku novinárov, ako by zhodnotil priebeh volieb, podľa agentúry DPA odpovedal: "Veľmi dobre, všetko je veľmi dobré. Je to jednoducho veľmi dobré, všeobecne povedané."
 

 

17:17: Voľby sleduje aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Na tlačovej konferencii s nórskou premiérkou Ernou Solbergovou (na snímke TASR/AP), že víťazstvo Clintonovej môže byť krok k zrovnoprávneniu mužov a žien. „To by sme sa o kúsok viac priblížili rovnocennému zastúpenie mužov a žien vo vedúcich funkciách,“ povedala podľa televízie N-TV. Nórska premiérka uviedla, že by to inšpirovalo mnohé mladé ženy, ktoré vnímajú politiku ako vec mužov. 

 

 

17:10: Ak zvíťazí, stane sa Hillary Clintonová prvou prezidentkou Spojených štátov amerických, ale 60. ženou, ktorá kedy bola alebo je na čele štátu alebo vlády vo svete. Tu je prehľad: 

 • Kanada: Kim Campbellová (1993)
 • Chile: Michele Bacheletová (2006 do 2010 a od 2014)
 • Argentína: Isabel Perónová (1974 do 1976) a Cristina Fernández de Kirchnerová (2007 do 2015)
 • Brazília: Dilma Rousseffová (2011 do 2016)
 • Veľká Británia: Margaret Thatcherová (1979 do 1990) a Theresa May (od 2016)
 • Nemecko: Angela Merkelová (od 2005)
 • Senegal: Mame Madior Boyeová (2001 do 2002)
 • Pakistan: Benazir Bhuttová (1988 do 1990 a 1993 do 1996)
 • India: Indira Ghandiová (1966 do 1970 a 1980 do 1984)
 • Južná Kórea: Park Geun-Hyeová (od 2013)
 • Austrália: Julia Gillardová (2010 do 2013)
 • Izrael: Golda Meirová (1969 do 1974)

 

17:06: Poľský Newsweek dnes vyšiel s titulkou Svet zošalel?, na ktorej je z polovice tváre Trump a z druhej konzervatívny šéf strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński. Americkí kandidáti bojujú aj o hlasy 10 miliónov Poliakov alebo Američanov poľského pôvodu, ktorí žijú v Spojených štátoch. Pred 4 rokmi volili Baracka Obamu. Tento rok napríkald väčšina obyvateľov Chicaga vyhlasovala, že dajú hlas Donaldovi Trumpa, ktorý za nimi počas kampane prišiel. Berú ho ako ochrancu života, kým Clintonová hovorí otvorene o interrupciách.

 

 

 

Prečítajte si aj Šesť vecí, ktoré by ste mali vedieť o Hillary Clintonovej. Môže byť prvou americkou prezidentkou