Dnešná uponáhľaná doba v čoraz väčšom počte žien vyvoláva výčitky, ktorým ich matky a staré mamy čeliť nemuseli. Je však úplne prirodzené, že kvôli pracovnému tempu už nemáme toľko energie venovať sa domácnosti ako generácie žien pred nami.

 

Nestíhať domáce práce už nie je hanba, ale bežná realita

V súčasnom svete, keď sa ženy snažia byť dokonalými zamestnankyňami, matkami, manželkami, ale aj deťmi svojim rodičom, dochádza pomerne často k tomu, že zabúdajú samy na seba. Keď po prepracovanom dni prídu domov, kde v podstate opäť pracujú, chýba im energia a čas na regeneráciu a sebarealizáciu. A práve tieto chvíle sú dôležité na získanie energie na ďalší rozvoj.

Našťastie, časy, keď bola pomoc v domácnosti niečo nepredstaviteľné a odsudzované, sú už preč. Naopak, v súčasnosti, keď sa od ženského pohlavia vyžaduje stále väčšie pracovné nasadenie, je normálne, že zamestnané Slovenky si zaslúžia - a čoraz častejšie aj doprajú - oddych. Svedčí o tom neustále narastajúci záujem o výpomoc v domácnosti. Za posledné dva roky narástol dopyt o pomocníkov až o 86 percent.

„Len za prvý polrok 2017 zverejnilo inzeráty, prostredníctvom ktorých hľadajú pomoc s domácimi prácami, až 250 domácností. Rodiny i jednotlivci si prostredníctvom nich vyberajú zo stoviek pomocníkov, ktorí ponúkajú rôzne služby v domácnosti. Ide napríklad o bežné upratovanie, umývanie okien, údržbu kuchyne, pranie, či žehlenie, ale aj nákupy, varenie či starostlivosť o rastliny a domáce zvieratá,“ vysvetľuje Zuzana Dravecká Moussa, manažérka najväčšieho portálu so službami v domácnosti Domelia.sk.

 

Ilustračné foto - Domelia.sk

 

Dá sa spoľahnúť na cudzieho človeka? Niekedy viac ako na známeho

Určite sa to už stalo aj vám. Prosíte priateľa o pomoc s opravou práčky, no kým sa k vám konečne dostane, najradšej by ste to už dávno nechali na inštalatéra. Podobne je to i s opaterou detí. Kým v minulosti ste sa v prípade potreby mohli spoľahnúť na susedky, dnes by ste medzi známymi hľadali márne. Vybrať si cudzieho človeka na vykonávanie prác vo vašej domácnosti nie je ľahké, často je to však najlepšia voľba.

Manažérka portálu Domelia.sk Zuzana Dravecká Moussa upozorňuje, že najspoľahlivejší spôsob, ako sa pri výbere konkrétneho pomocníka rozhodovať, je na základe recenzií jeho predchádzajúcich zákazníkov. „Ďalším pozitívom je, že rodina sa môže s takýmto človekom dohodnúť na jednorazovej pomoci na niekoľko hodín a až následne prejsť na pravidelnú spoluprácu,“ opisuje, ako to na portáli s prácami v domácnosti funguje.

 

Foto - Domelia.sk

 

Rýchlo narastá aj záujem o pomocníkov pre starších ľudí

Za pocitom neustáleho boja s narastajúcimi povinnosťami nie je len zvyšujúce sa tempo práce a očakávania. Syndróm vyčerpanosti spôsobujú aj objektívne dôvody, ktoré nastupujú s plynutím času - i veku. Nielen, že vám prirodzene ubúdajú sily, ale rovnako ubúdajú aj vašim rodičom, ktorí predtým pre vás boli oporou.

Hoci na prvý pohľad môžu byť seniori absolútne sebestační, bez toho, že by ste si to uvedomovali, pomáhať im si vyžaduje čoraz viac aktivít. A čím je vek vyšší, tým viac starostlivosti budú rodičia potrebovať. Zariadení pre seniorov nie je na Slovensku dostatok. Aj preto je ľudí, ktorí potrebujú pomoc so svojimi rodičmi, stále viac. Počet inzerátov, na stránke Domelia.sk, v ktorom hľadajú opateru pre seniora, narástol za posledné dva roky až o 186 percent.

Nie je hanbou priznať si, že na starostlivosť o rodičov popri svojich každodenných povinnostiach nemáte vždy čas. Medzi profilmi ľudí na Domelia.sk nájdete aj pomocníkov, ktorí sa na starostlivosť o seniorov špecializujú. Najviac z nich uvádza cenu svojej práce v rozmedzí od 3 do 5 eur za hodinu. Hranica medzi bežnými povinnosťami a topením sa v množstve starostí je veľmi tenká. Rozmýšľali ste už nad tým, že za pár eur mesačne sa vám ju oplatí zo svojho života zmazať?

 

Prečítajte si aj Detský tábor je skvelý zážitok, dva mesiace prázdnin ním však nepokryjete