BRATISLAVA. Kvetka má celý život problémy s obličkami. Za sebou má už dve transplantácie, teraz čaká na tretiu. “Prvá oblička mi vydržala 17 rokov, druhá len 3, to sme sa nepohodli,” povedala na tlačovej konferencii k Svetovému dňu orgánových transplantácií. Od novembra Kvetka čaká na tretiu obličku. "Dúfam, že do dvoch rokov príde. Transplantácia je pre mňa plnohodnotný život, ja som radšej na obličke ako na dialýze, čo znamená trikrát do týždňa na nej stráviť tri až štyri hodiny,” hovorí Kvetka, ktorá má veľmi chronickú anémiu.

 

Martin Chrastina, transplantačný koordinátor, Zuzana Žilinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti, Andrea Kalavská, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR a Daniel Kuba, riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie.   Foto - Sedem životov

 

Nárast transplantácií

Kvetka patrí medzi 400 pacientov na Slovensku, ktorí čakajú na životne dôležitý orgán, aby mohli žiť plnohodnotný život. Čakajú aj preto, že názory Slovákov a Sloveniek, aby po smrti blízkeho darovali orgány na transplantáciu sa mení veľmi pomaly.

Pomohla tomu kampaň Sedem životov, ktorá na Slovensku beží tretí rok a lepšou informovanosťou verejnosti zastavila negatívnu štatistiku odberov a transplantácií. “Za posledné dva roky sa myslenie odbornej i laickej verejnosti k tejto téme zmenilo. Kritické roky 2013 a 2014 ukázali, že musíme niečo urobiť a informovať širokú verejnosť, pretože sme dosiahli kriticky nízke čísla v histórii transplantológie na Slovensku, čo bolo asi 150 až 160 transplantácii niektorého životne dôležitého orgánu ako srdce, pečeň, pľúca, obličky. Bez darcov nie sú transplantácie,” povedala  Zuzana Žilinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti.

Už v roku 2015 sa situácia výrazne zlepšila, keď sa urobilo 250 transplantácií, o 100 viac ako v roku 2014. V roku 2016 to pokleslo na 200 transplantácii, z toho najviac bolo obličiek. V tomto roku sa urobilo 86 transplantácií.

“Stále o tom nechceme počuť, ani o tom hovoriť. Je to pritom súčasť života a je to niečo normálne. Ale mení sa to, tento rok sme nemali ani jedno negatívne stanovisko zo strany príbuzných,” povedal Martin Chrastina, regionálny transplantačný koordinátor, ktorý s rodinami hovorí o súhlase k transplantácii.

 

Pacientky a lekári s autorkou portrétov, fotografkou Jenou Šimkovou (v strede).  Foto - Sedem životov

 

Deťom vrátili mamu

Kvetka, ktorá čaká na novú obličku, prišla na tlačovú konferenciu s ďalšími pacientkami, ktoré absolvovali transplantáciu niektorého životne dôležitého orgánu ako srdce, pečeň, pľúca či obličky. Všetky pacientky hovoria o novom živote a ďakujú zaň darcom i lekárom.

“Ja už som zomrela, napojili ma na umelé srdce, kým som dostala nové, moja dušička mi umožnila žiť,” hovorí pacientka Janka. “Spýtajte sa mojich blízkych, prečo to treba podporovať, mojich detí, že sa im vrátila maminka a rodičov, že majú späť dcéru,” odpovedá na otázku, prečo je potrebné hovoriť a podporovať transplantáciu orgánov.

Ženy podporujú kampaň s úsmevom, žiadna nevyzerá ako pacientka. “Keď ľuďom poviem, že mám transplantované pľúca, tak mi nechcú veriť. Keď už je človek zdravý a má nový orgán, vyzerá ako zdravý človek nie ako pacient. Vyzeráme teda tak, ako sa cítime. Veľmi dobre” hovorí pre Ženy v meste Janka Guráňová, ktorá žije päť rokov s transplantovanými pľúcami.

 

Vernisáž fotografií Sedem životov otvorila Zuzana Žilinská, prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti a Andrea Kalavská, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR.  Foto - Sedem životov

 

Fotografie pred a po transplantácii 

V tomto roku spustila Slovenská transplantologická spoločnosť kampaň cez sociálne siete a štartuje celoslovenskú putovnú fotografickú vernisáž zachytávajúcu príbehy a emócie pacientov pred a po transplantácii. Vernisáž včera otvorili v Eurovei v Bratislave spolu s fotografkou Jenou Šimkovou, ktorá objektívom zachytila emócie a príbehy pacientov pred a po transplantácii. Na fotografiách sú zobrazené dvojice pacientov, ktorých však spája rovnaká diagnóza a životne dôležitý orgán – srdce, pečeň, obličky a pľúca. Jeden z dvojice pacientov je pred transplantáciou a druhý na transplantáciu ešte len čaká. “Zračí sa im to v tvári, čo prežili alebo, čo ich čaká a je to v očiach. Verím, že sa mi to podarilo vyjadriť na tých fotografiách,” povedala Šimková.  

Tvárou kampane Sedem životov je Bibiana Ondrejková, ktorá včerajšiu tlačovú konferenciu moderovala. “Ja sa rada zapájam do vecí, ktoré majú zmysel a páči sa mi, keď sa potom potvrdí, že výsledky stoja za to. V čase, keď sa fotografovala kampaň, môj otec zomieral na rakovinu pankreasu, on už nepatril k tým ľuďom, ktorým by mohol byť pankreas transplantovaný, ale možno iným by to pomohlo,” povedala pre Ženy v meste.

.

Prečítajte si aj Žilinská: Neobchodujeme, zachraňujeme život ľuďom, ktorí by inak umreli