Rozmýšľate, prečo by ste mali svoju polovičku vziať práve do Talianska? Tu sú naše odpovede:

 

1. Toľko romantických miest nemá snáď žiadna krajina

Prechádzky v stredovekých uličkách, západy slnka z pobrežných útesov, či popíjanie Chianti v toskánskych vinohradoch - Taliani majú jednoducho romantiku v krvi.

Do Verony smerujú zamilovaní z celého sveta pátrať po stopách jedného z najslávnejších príbehov lásky o Rómeovi a jeho Júlii. V Benátkach si zasa užijete príjemnú jazdu gondolou a obdivujte miestnu architektúru.

 

Benátky.  Foto - pixabay.com

 

Magický šarm Florencie spoznáte najlepšie tak, že sa necháte unášať mestom len tak bez plánu a stratíte sa v jej úzkych uličkách.

 

2. Kolíska kultúry a vzdelania

Bohatá história Talianska je cítiť na každom kroku aj v tých najmenších mestečkách. Monumentálne stavby staré tisícky rokov, renesančná architektúra v mestách, ruiny amfiteátrov, kde sa odohrávali gladiátorské súboje, či galérie s dielami talianskych výtvarných velikánov môžete objavovať celé dni.

Večné mesto Rím dalo svetu právny systém, významných politikov a mysliteľov, ktorých názory sa nesú generáciami. Nenechajte si ujsť najkrajšie rímske pamiatky - Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, prekrásna Fontana di Trevi, Anjelsky hrad a dajte si sladké gelato na Španielskych schodoch.

 

Rím.  Foto - flickr.com

 

Zaujímavá je aj prehliadka zničeného mesta Pompeje, ktoré pochoval výbuch sopky Vezuv v roku 79.

Hovoriť o kultúre a vzdelaní a nespomenúť Florenciu by bol hriech. Centrum talianskej renesancie, vychovalo množstvo umelcov, filozofov či politikov, ktorí tu tvorili. Asi najznámejší je sochár Michelangelo, ktorého replika slávnej sochy Dávida je umiestnená na námestí Piazza Vecchio (originál je uchovaný v Galleria dell'Accademia).

 

Florencia.   Foto - flickr.com

 

3. Opustené pláže len pre vás dvoch

Aj napriek svojej popularite má Taliansko množstvo neobjavených pláží, kde si s vašou láskou užijete pokojný relax. Vyberte sa napríklad na Smaragdové pobrežie na ostrove Sardínia, ktoré je vyhľadávané aj medzi celebritami a pláže sú prirovnávané k tým v Karibiku. Okrem rušných letovísk na pobreží nájdete množstvo zátok, kde si pri troche šťastia užijete pláž úplne osamote.

Podobne je na tom aj región Kalábria na juhu pevninského Talianska. Bežne sa stáva, že objavíte opustenú zátoku s krásnou čistou plážou a budete ju mať sami pre seba.

 

Tip: Ponuku ubytovania a výhodných last minute zájazdov do rôznych kútov Talianska

nájdete na dovolenka.sme.sk. 

 

Kalábria.  Foto - pixabay.com

 

4. Láska ide cez žalúdok

Taliani sú v gastronómii jednoducho svetová špička. Ich jedinečná kuchyňa je obľúbená po celom svete, pitie kávy sa stalo rituálom, nehovoriac o lahodných vínach, ktoré majú pôvod v Taliansku.

Či už si dáte s vašou polovičku romantickú večeru v Michelinskej reštaurácii v Miláne alebo malej rodinnej trattorii v toskánskej dedine, môžete si byť istý, že jedlo bude pripravené z čerstvých surovín a všetky chute budú dotiahnuté k dokonalosti.

Nielen na jedlo sú Taliani špecialisti. Medzi Florenciou a Seinou v Toskánsku je domov jedného z najlepší vín sveta - Chianti.

 

Toskánsko.   Foto - pixaby.com

 

5. Budete odchádzať s novými spoločnými zážitkami

Či už sa rozhodnete pre oddych na pláži alebo aktívnu dovolenku, na Taliansko budete so svojou polovičkou určite v dobrom spomínať.

Ak máte radi architektúru a krásne výhľady, odporúčame terasovité pobrežie Cinque Terre. Od roku 1997 sú tieto unikátne farebné dedinky vybudované na útesoch súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Pobrežie je členité a vhodné na ľahšie túry.

Romantiku si užijete aj na pobreží Amalfi s výhľadom na Tyrhénske more. Už cesta k nemu cez kľukaté cesty je zážitok.

Pre akčnejšie páry odporúčame výstup na najvyššiu európsku sopku Etna na Sicílii. Výstup môžete začať v meste Catania a spojiť ho s prehliadkou. Zájdite si na miestny trh, kde zažijete typickú sicílsku atmosféru.

 

Rtna.   Foto - pixabay.com

 

Taliansko je potešením pre všetky zmysly a ukrýva toho veľa. Stačí len chuť objavovať.

 

(Tento článok bol pripravený v spolupráci s dovolenka.sme.sk.)

 

Prečítajte si aj Všetci idú do Chorvátska? Vy si užite dovolenku či predĺžený víkend v Slovinsku