1. Ponuka operátora nemusí byť najlepšie riešenie

Cena je jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa treba pri výbere mobilu pozerať. Neznamená, že automaticky je drahý mobil pre vás tým najlepším riešením. Podobne sa môže zdať lákavá ponuka mobilu za jedno euro v ponuke mobilného operátora a v skutočnosti telefón môžete preplatiť.

Môže sa stať, že vám pribalia aj služby či drahší paušál, ktorý sa zaviažete využívať dva roky a reálne ich nepotrebujete. Alebo si počas tých dvoch rokov nájdete prácu, kde vám dajú služobný a zostanú vám mobily dva.

Práve vďaka ponukám mobilov za korunu sa u nás začalo naozaj vo veľkom telefonovať, dnes je to však už inak. Slušné mobily nie sú nedostupne drahé a tak už nemusí byť samozrejmosťou priplácať si na telefón pravidelnou platbou za paušál.

Ponuka u operátora býva aj slabšia ako v bežných obchodoch či internetových e-shopoch. Je zase pravda, že telefonovať budete aj z vlastného rovnako ako z telefónu od operátora. Dobre a na mieru ušitá ponuka na dotovaný telefón sa vždy ráta.

 

2. Premyslite si, čo od mobilu očakávate

Naozaj slušný smartphone sa dá kúpiť už za sto eur a rovnako aj kúpa lacnejšieho telefónu môže dávať zmysel. Musíte si len povedať, čo od mobilu očakávate. Chcete sa s rodinou veľa fotiť? Potom sa vám hodí viac mobil s lepším foťákom a zrejme aj väčším displejom.

Chcete sa hrať Candy Crush Sagu aj cestou do práce? Rovnako sa vám hodí väčší displej. Na využívanie aplikácií zrejme aj výkonnejší procesor.

Zabúdate si mobil nabíjať a tak potrebujete, aby batéria vydržala viac dní? Pokojne si kúpte tlačítkovú Nokiu. Akurát si do nej nenainštalujete zábavné aplikácie, napríklad takú, čo vám počas dňa zmeria počet krokov.

Základ je uvedomiť si, že výrobcovia vyrábajú mobily ako skladačky. Do najlacnejších dajú všetky lacné komponenty a s rastúcou cenou pridávajú na kvalite a funkciách. Možno až tak, že ich už nepotrebujeme.

Mobil za dvesto eur môže mať kvalitný fotoaparát, nebude však už mať najrýchlejší procesor a naopak. Niekde ušetria, aby mohli inde pridať.

Ak však chcete kvalitu bez kompromisov, budete si musieť šetriť.

 

3. Nebojte sa vyberať si podľa farby

Chcete ružový, fialový, alebo zlatý s kamienkami? Tak si taký vypýtajte. Výrobcovia na dizajn na farby už vo veľkom myslia a tak ich treba trápiť ďalej. Veď, kto by chcel škaredý telefón, ktorý dokáže to isté za porovnateľnú cenu ako ten pekný, ktorý je ešte aj ružový, alebo bordový.

Ak sa muži tvária, že si vyberajú striktne podľa parametrov, tak im neverte. Hádať sa s nimi nemá zmysel, ale aj Steve Jobs vedel, že dizajn je rovnako dôležitý, ako samotná funkcionalita výrobku. A občas urobil aj Iphone taký, že s ním kvôli dizajnu bol za istých okolností problém telefonovať.

Treba sa len pripraviť na fakt, že rovnako ako za lepší foťák, aj za farbu sa pripláca. Často niekoľko desiatok eur. Ak sa rozhodnete, že ten krásny a drahší bordový mobil nepotrebujete, urobte si radosť nejakým pekným puzdrom, pokojne aj s kryštálovým príveskom.

A ak vám na dizajne telefónu naozaj nezáleží, tak ste ušetrili pár eur a namiesto farby vám ostalo na lepšiu baterku či procesor.

 

4. Nebojte sa neznámych značiek

Každý telefón sa nemusí volať Samsung, HTC či Sony. Slušný mobil za prijateľnú cenu môžu ponúknuť aj menšie značky ako Prestigio či Huawei, alebo tie neznámejšie ako Xiaomi, Gigabyte, Honor či Zopo.

Veľmi vážne svoje telefóny u nás ponúka už aj doteraz počítačové Lenovo.

Skupinu fanúšikov majú stále aj výrobky firmy Nokia, ktoré pomaličky budú oveľa viac pod značkou Microsoft. Firma známa cez počítače nedávno fínsku Nokiu kúpila a začína aj mobily predávať pod svojou značkou.

Ak vám naopak veľmi záleží na značke a chceli by ste napríklad Iphone, ale zdá sa vám sedemsto eur za nový príliš veľa, skúste starší model.

 

5. Zistite si o mobile čo najviac, porovnajte ho s inými

Vybrali ste si mobil, ale stále si nie ste istá. Skúste si ho ísť niekam do predajne len tak cvične pozrieť. Sedí vám do ruky, nie je displej veľmi veľký, páči sa vám? Neviete ho nikde v kamennej predajni nájsť, pozrite si video na youtube.

Otváranie krabíc s mobilmi, teda „unboxing“ je veľmi obľúbený formát. Skúste to slovo zadať do vyhľadávača medzi videami. Existujú rovnako špecializované servery plné recenzií, ale celkom by mohlo stačiť aj veľmi jednoduchý pohľad na hodnotenie iných používateľov v diskusii na niektorom z e-shopov. Tam však treba dávať pozor, môžu byť tendenčné a tak by malo byť názorov viac. Ak však nájdete desať z dvanástich, ktorí majú ku konkrétnemu modelu nejakú výhradu, hľadajte radšej ďalej.

Foto - shutterstock