Bolo to dvanásť módnych prehliadok na úrovni svetových fashion week. Z 300 dievčat, ktoré sa prihlásili na casting, choreograf bratislavského týždňa módy Mário Sečkár vybral dvadsať dievčat a desať chlapcov zo Slovenska. Oblečenie niekoľkých značiek, ktoré majú svoje obchody v bratislavskom centre Eurovea, predvádzali v špeciálnom stane, kam sa zmestí 600 osôb. Bol to vizuálny zážitok, nielen pre milovníkov kvalitného oblečenia. „Priblížiť sa svetovým trendom“ takto vysvetľoval na tlačovej konferencii cieľ svojej práce Mário Sečkár. A všetko nasvedčuje tomu, že cieľ dosiahol.

Ak ste to zmeškali, nič sa nedeje. Takmer všetky modely sa dajú kúpiť v Bratislave. Ženy v meste pre vás pripravili 5 najdôležitejších bodov, ktorých by ste sa mali držať, pokiaľ chcete vyzerať trendy.

 

1. Kockované vzory

Nielen v čierno-bielom prevedení  v klasických dámskych kostýmoch ako ich ukázala spoločnosť Marks and Spencer (vľavo), klasiku spestrenú ružovou sme videli aj na kabátoch tej istej značky.

 

 

Pennyblack predviedol čierno-bielu zlomenú červenou, čo sa obzvlášť pekne prezentovalo na jesenných kabátoch z mäkkej vlny.

 

 

Mäkká vlna plus čierno-biele kombinácie sú podľa spoločnosti Max Mara kľúčom k tohtoročnej jeseni. Kockované modely má vo svojej ponuke tiež značka Reserved a to v klasickej čierno-bielej, ale aj v pestrofarebných kombináciách.

 

 

2. Semiš

Túto jeseň by vo vašom šatníku nemala chýbať aspoň jedna semišová vec. Veľkej obľube sa tešia semišové kabáty, či sukne. „Bohužiaľ, sú to veci, ktoré sa nedostali na slovenský trh,“ hovorí Helena Vyhnánková, marketingová a PR managerka spoločnosti Marks and Spencer, ktorá novinárov sprevádzala po Prezidentskom apartmáne hotela Sheraton počas špeciálnej prezentácie oblečenia tejto značky. Semišový kabát, či sukňa po kolená vo farbe khaki určite pritiahnu pozornosť nejednej ženy.

 

 

 

3. Pastelové, khaki, bordová a aj ružová

Čo sa týka farieb, túto jeseň odporúča Marks and Spencer svetle pastelové, ktoré upokojujú oko. Veľkým hitom tejto sezóny je tiež khaki zelená, ktorú sme videli nielen v semišovom prevedení kolekcie tejto značky.

 

 

Ale absolútnym oživením je bordová, ktorá sa objavila napríklad v modeloch Reserved: bordový kabátik plus kockovaný šál - dve muchy jednou ranou, čiže spojené dva moderné prvky.

 

 

Značka Twin – Set Simona Barbieri ide o krok ďalej a odporúča si obliecť bordovú od hlavy po päty - dizajnéri tejto značky predviedli bordové šaty skombinované s bordovou koženou bundou. S výraznou farbou prišla aj značka Max Mara, ktorý predviedol kabát vo výraznej sýtej ružovej skombinovaný s ružovými prvkami.

 

 

 

4. Kabát na kabát

„Ľahké, mäkké kabáty nosíme túto sezónu jeden na druhý,“ hovorí Helena Vyhnánková a odporúča kombinovať rôzne pastelové farby kabátov. Kabát na kabát alebo, čo je zaujímavé, bundu na kabát, či naopak. Nečakaná kombinácia môže vniesť trocha oživenia do našich ulíc.

 

 

5. Návrat k 70. rokom

Či už zvony, strapce alebo vzory ako vymaľované zo 70. rokov – všetko sa to nosí túto sezónu. Jedni to volajú návrat k 70. rokom, pre iných je to štýl boho inšpirovaný obdobím hippies s kombináciou iných štýlov. Na bratislavskej prehliadke sme mohli obdivovať decentnú blúzku s výraznými vzormi kombinovanú s dlhým ľahkým kabátom so strapcami, zdobenú tiež výraznými vzormi. Samozrejme, k štylizácii nechýbal ani klobúk.

 

 

„Móda, ktorú sme mali možnosť vidieť počas Eurovea Fashion Forward nie je vyimidžovaná, vzdialená od reality každodenného života, ktorú by si nikto neobliekol,“ vysvetľuje Světlana Pospíšilová, PR manažérka akcie.  Projekt, vďaka ktorému v Bratislave majú byť prezentované svetové módne trendy, bude mať svoje pokračovanie v apríli. Nám už len zostáva povedať: dobrá práca, klobúk dole, ale... s tým klobúkom opatrne, lebo aj klobúky sa tuto sezónu nosia.

 

Prečítajte si aj Buďte bohémkou a objavte štýl boho