Podľa niektorých to bolo najdôležitejšie obdobie dvadsiateho storočia. Niektorí ho považujú za obdobie zlatých nových slobôd, iní za obdobie bez morálky, autority a disciplíny. Ale jedno je isté: všetko, čo sa vtedy udialo, nás dodnes ovplyvňuje.

Šialené 60. roky sa spájajú s hippies hnutím, ktoré prinieslo veľké uvoľnenie morálky, drogy, hudobné festivaly, a odzrkadlilo sa to v móde. Tá reagovala dlhými sukňami, dlhými vlasmi a ozdobami do vlasov, koženými šperky, korálkami. Hippies znamenali tiež okrúhle okuliare, také čo nosil John Lennon. Na druhej strane treba pamätať, že 60. roky to bola tiež vojna vo Vietname, studená vojna a prvý let do kozmu, ktorý ovplyvnil módu a priniesol dlhé čižmy a overaly.

 

 

V lete i v zime minisukňa

Ale než k tomu došlo, to sa začiatkom 60. rokov ešte záujmu tešil štýl, ktorý dominoval v 50. rokoch, čiže obleky od Chanel. Postupne sa však dĺžka sukní začala skracovať. „Nesporne charakteristickým prvkom 60. rokov je minisukňa. Na všetky obdobia sa stala hitom, v zimnej, či letnej móde a prežíva dodnes. Môžeme za to poďakovať Mary Quantovej, ktorá nám ich venovala spolu s pančuchovými nohavicami a čižmičkami,“ popisuje pre Ženy v meste Štefánia Gajdošová Sikorska, módna návrhárka, dizajnérka a pedagogička na SOS v Košiciach.

 

 

Nosili ich herečky, ako Brigitte Bardot, Jane Fonda, no predovšetkým Twiggy. „Tvárou desaťročia bola hlavne Angličanka Twiggy - prvá modelka širokých más. To ona zmenila postavenie modeliek. Modelky sa podobne ako herci a hudobníci dostali na piedestál pop-kultúry,“ popisuje Gajdošová Sikorska. Twiggy, čiže Lesley Lawsonová, začala kariéru modelky vo svojich 16-tich rokoch. Vďaka nej boli vzorom krásy veľké oči, štíhla, priam chlapčenská postava. Na nej sa dobre prezentovali vtedy moderné šaty v tvare písmena A, ktoré nezvýrazňovali pas, ale odkrývali krásne nohy. Twiggy s výškou 165 centimetrov vážila 40 a pol kila. Bola uznaná za prvú top modelku na svete. Neskôr, v 70. Rokoch, začala filmovú kariéru.

 

 

Desaťročie vlasov

„Šesťdesiate roky boli desaťročím vlasov. Ani v jednom období sa vlasom nepripisoval taký význam, hlavne úprave vlasov a doplnkom,“ popisuje Gajdošová Sikorska a hneď ako príklad uvádza príčesky, vrkoče, drdoly, a k tomu, samozrejme, doplnky. „Čelenky na milión spôsobov, slnečné okuliare, kvety vo vlasoch, hlavne margarétky,“ popisuje. Aby účesy vydržali a spevnili sa natupírované vlasy, museli ženy použivať veľa laku.

Pre 60. roky je charakteristický tiež mejkap: čierne linky nad okom a veľmi zvýraznené mihalnice.

Revolúcia v morálke a vlna feminizmu zapríčinili, že ženy stále častejšie siahali po nohaviciach: dlhé, široké alebo zvony a tiež overaly. Na tope boli geometrické vzory, farebné a nápadné doplnky a klobúky. Topánky s podpätkami vymenili za balerínky, sandále a šľapky. A tak sa blížime k ďalšiemu štýlu v móde – hippies s dlhými vlasmi a čelenkami okolo hlavy. „V 60. rokoch sa všetko rodilo, aby to v 70. rokoch mohlo vyvrcholiť,“ popisuje Gajdošová Sikorska.

 

 

Ženy v meste pripravili návrhy, ktorá nadväzujú na šialené 60. roky. Ku krátkym nohaviciam, modrému svetríku s rukávom po lakte a semišovým čižmám sme pridali dva prvky, ktoré nadväzujú na obdobie 60. rokov: šál, ktorý slúži ako čelenka a okrúhle okuliare. Nie je úžasné, že stačili len tie doplnky, aby sme sa preniesli o 50 rokov naspäť?

 

 

 

Prečítajte si aj Nový štýl na víkend? Buďte kovbojka