Bývalá americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová povedala, že pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám, je v pekle vyhradené osobitné miesto. Áno, o ženách sa hovorí, že hoci sú zväčšia milšie a zdvorilejšie ako muži, môžu byť tvrdolakťové mrchy s klapkami na očiach. Že nielenže nepomôžu, ale ešte aj potopia. V kamarátstve, aj v práci.

Neviem, moje zlé skúsenosti s ľuďmi spájam skôr s chybami ich charakteru ako s ich pohlavím. Aj keď teda musím povedať, že mám osemročnú školáčku a keď vidím ťahy niektorých jej spolužiačok, deti-nedeti, musím súhlasiť s Albrightovou.

Priznám sa, že ja so ženami pociťujem istú solidaritu, viem im tuším viac odpustiť, som empatickejšia. Mám sestru, mám dcéru, pomerne dominantnú mamu a dlhší čas sme žili v spoločnej domácnosti so starou mamou, pričom ovdovenú tetu sme mali cez ulicu. Možno preto.

V posledných rokoch mám však pocit, že ženy solidaritu žien akosi odmietajú, lebo sa to nehodí a ukazuje to slabosť.  Výsledkom je, že sa mi stáva, že staršia žena na mňa pozerá ako na zjavenie, keď ju púšťam prvú do výťahu.

Minule mi u nás v supermarkete padol zrak na ženu, ktorá pri pokladni pomáha baliť nákupy do tašiek. Bola tehotná, bolo to na nej už poriadne vidieť a mohla mať cez štyridsať. Na krku mala retiazku a na nej prívesok v tvare postavičky za každé dieťa, čo sa jej narodilo. Mala ich tam päť. Vyčerpanosť z nej až sálala.

Tak som jej povedala, že nech to nechá tak, nákupy si do tašiek poukladám sama. Na to, čo som považovala za normálne a za niečo, čo by som v jej situácii veľmi privítala, zareagovala s veľkým hnevom. Nedošlo mi celkom prečo.

Až v aute cestou domov mi môj muž povedal, že ak jej nadriadení budú vidieť, že nákup si nakladá zákazník sám, môže mať problém a že keď robí takú prácu ako robí v takom stave, tak jej zrejme nič iné nezostáva a nemôže si dovoliť vyhadzov. Smutné, ale pravdivé. 

Tak a dostala som poučenie. Netreba za každú cenu pomáhať. Nie vždy, keď si myslíme, že niekto potrebuje pomoc, je to naozaj tak a naopak.

Ženy už nie sú slabšie a nepotrebujú toľko pomoci, alebo lepšie povedané, musia predstierať, že ju nepotrebujú. Do pekla s takými pomermi.