WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď sa narodila, bol jej otec prvý raz guvernérom Arkansasu a v predvolebnej kampani sa objavila už ako dvojročná. Ako 13-ročná sa stala dcérou amerického prezidenta a ako 17-ročná stála po otcovom boku, keď skladal prezidentskú prísahu druhý raz. Dospievanie v Bielom dome nebolo verejnosti prístupné, americká administratíva sa dohodla s médiami, aby jedinej dcére prezidentského páru dopriali súkromie.   

 

Ako 14-ročná s rodičmi v metodistickom kostole. 

 

Po afére so stážistkou Monikou Lewinskou už médiá súkromie prezidentskému páru a jej dcére nedopriali. Chelsea musela zvládať problémy v manželstve svojich rodičov, ktoré riešili všetky médiá.

V médiách Biely dom úmyselne využil Chelsea Clintonovú dvakrát. Legendárna sa stala fotografia z roku 1998, deň potom, čo sa Clinton priznal k vzťahu s Lewinskou. Medzi mamou a otcom ide na zábere dcéra Chelsea a rodičov drží za ruku. Symbolicky drží pokope manželstvo v kríze. A 5. februára 1999 priniesol magazín People veľký portrét Prvej dcéry deň predtým, ako sa rozhodovalo o tom, či Clintona odvolajú z funkcie a začnú vyšetrovať.

 

 

Na obálke ELLE

Keď ako 21-ročná éra Clintonovcov v Bielom dome skončila, ukončila štúium na Stanforde a išla na Oxforf, pracovala ako manažérka v hedžových fondoch, neskôr bez žurnalistických skúseností získala miesto korešpondentky NBC za plat, ktorý mnohí kritizovali. Prvá prezidentská kampaň jej mame nevyšla, teraz je šanca na víťazstvo najreálnejšia.

Plachá Chelsea Clintonová sa musela naučiť s publicitou žiť v dobrom aj v zlom, ale v čase, v čase, keď sa jej mama môže stať prvou americkou prezidentkou v histórii krajiny, ju chce využiť. Keď Hillary Clintonová oznámila prezidentskú kandidatúru objavila sa jej dcéra Chelsea na obálke magazínu ELLE a v interview hovorila o genderovej nerovnováhe v Amerike, ktorú by mohla zmeniť prvá žena v Bielom dome. Bez ohľadu na to, kto to bude.

To bolo podľa magazínu Politico neoficiálne vyhlásenie, že Hillary Clintonová vstupuje do kampane po boku svojej dcéry.   

 

 

Tehotná v kampani

V predvolebnej kampani je vidieť Chelsey stále častejšie, hoci bola tehotná  a čakala druhé dieťa so svojim manželom, investičným bankárom Markom Mezvinským. Chelsea v kampani vystupuje, reční, analyzuje dáta a  komunikuje na sociálnych sieťach. Znalci v amerických médiách hovoria, že tak napĺňa odkaz starej mamy, ktorá nedávno zomrela a želala si vidieť aktívnu vnučku.

S babickou Dorothy Rodhamovou.

 

Podľa magazínu Politico úspešne oslovuje mladších voličov, ktorí by mohli voliť jej mamu. „Som tu ako hrdá dcéra, ale aj ako mama. Neviem si pre svoje deti predstaviť lepšiu starú mamu. Neviem si pre moje deti predstaviť lepšiu prezidentku,“ povedala pred aprílovými primárkami v New Yorku, kde jej mama vyhrala za demokratov.

 

 

Chelsea je intímnou poradkyňou svojej mamy v zákulisí a ak Hillary zvíťazí, z centrálnej osoby v kampani sa stane blízka spolupracovníčka prezidentky v Bielom dome. Mnohí znalci predpovedajú, že by Chelsea mohla prebrať niektoré úlohy svojho otca Billa Clintona.

 

 

Chelsea oslovuje intelektom, politickým inštinktom, ktoré si vycibrila na najzvučnejších univerzitách i počas praxe vo firmách ako McKinsey či na Wall Street. „Má všetko z kvalít svojho otca a mamy a povedal by som, že ešte čosi navyše,“ povedal pre New York Times blízky rodinný priateľ a podporovateľ Alan Patricof s tým, že Chelsea zvládne politickú i líderskú pozíciu v Bielom dome.

Samozrejme, len za predpokladu, že sa jej mama, Hillary Clintonová, stane prezidentkou. 

 

 

 

Prečítajte si aj Šesť vecí, ktoré by ste mali vedieť o Hillary Clintonovej. Môže byť prvou americkou prezidentkou