ŠURANY. Na začiatku boli veľké plány. Zo štrkoviska Tona v Šuranoch mala vzniknúť nová Podhájska. Alebo kúpele. Alebo rekreačné stredisko.

Všetko odštartoval nález geotermálneho prameňa. A tak sa v roku 1990 vŕtalo a plánovalo.

 

Foto - Sportoviska.zoznam.sk

 

Postavil sa tobogán s bazénom. Detský bazénik. A studňa s vodou z vrtu. A stánky. Dovtedy voľne dostupné štrkovisko sa ohradilo a začalo sa vyberať vstupné. Domáci frflali a mnohí z nich radšej odišli vyššie, než by zaplatili za kúpanie tam, kde sa vždy kúpali zadarmo.

Ale chodili tam všetci. Doteraz nájdete na webe odkazy na kúpanie v Šuranoch s tobogánom.

 

 

A potom bol zrazu koniec. Hovorí sa všeličo. Vraj bolo málo vody. Nové kúpalisko sa nepozdávalo Podhájskej, ktorá je len 10 kilometrov od Šurian a ohrozilo by to jej biznis. Vraj sa zlomil vrták, ktorý je nákladné odtiaľ dostať. Vraj ide o nevysporiadaný pozemok a vlastníci sa nevedeli dohodnúť.

 

 

Po veľkých plánoch tak zostal pozemok plný buriny. Opustené bazény. A oplotenie. A zanesený vrt.

Na časti štrkoviska funguje združenie rybárov.

 

 

Pred štyrmi rokmi dostalo areál od mesta do nájmu Združenie kultúrna Tona na päť rokov. Obnovili pár stánkov, spravili pódium, vykosili burinu. Pravidelne sa tu konajú koncerty, či sa varí guláš.

No ďalšie investície už neplánujú. Hovorí sa totiž o zrušení zmluvy zo strany mesta. To je vlastníkom stavieb, pozemok patrí urbariátu. Hoci oficiálne ešte výpoveď z nájmu neprišla, chuť investovať za neistých podmienok nájomníkov prešla.

Mesto nám na naše otázky ohľadne ďalších plánov so štrkoviskom do uzávierky neodpovedalo.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší. 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.