Slovenský barytonista Dalibor Jenis momentálne skúša v Mníchove, kde ho čaká vystúpenie v role Enrica v Donizettiho opere Lucia di Lammermoor. V lete spieval vo Verone, predtým v Berlíne, Sydney a takto by sme mohli popisovať jeho putovanie po svetových javiskách. Nie div, že doma ho vídať málo, na opernej scéne ešte menej.

Dalibor Jenis je internacionál, ktorého bez nadsádzky môžeme zaradiť do galérie takých zvučných spevákov ako Peter Dvorský, Sergej Kopčák, Edita Gruberová, Lucia Poppová, Gabriela Beňačková ...
 

G. Verdi: Otello - Dalibor Jenis (Jago) s José Currom (Otello), SND

 

 

Začínal ako rocker

S hudbou začínal ako rocker, až neskôr v sebe objavil operný hlasový potenciál. Preto sa rozhodol pre štúdium spevu na konzervatóriu, ktoré absolvoval v triede Zlatice Livorovej v roku 1990 a pokračoval na Accademii Italiana v Osime. Následne sa stal sólistom Opery SND, no neskôr po úspechoch v zahraničí bol už len hosťujúcim spevákom.

Hudobná kritika ho považuje za jedného z najlepších interpretov Figara. Medzi jeho ďalšie uznávané úlohy patrí Enrico (G. Donizetti, Lucia di Lammermoor), Valentin (Ch. Gounod, Faust), Guglielmo (W. A. Mozart, Cosi fan tutte), Lescaut (J. Massenet, Manon Lescaut), Marcello (G. Puccini, La Bohème), Onegin (P. I. Čajkovskij, Eugen Onegin), Knieža Jeleckij (P. I. Čajkovskij, Piková dáma), Gróf (W. A. Mozart, Figarova svadba) i titulná rola v Donovi Giovannim (W. A. Mozart).
 

G. Verdi: La Traviata - Dalibor Jenis s manželkou Evou v hlavných rolách, SND

 

Koncert venovaný Verdimu

V posledných rokoch Dalibor Jenis okrem uvedených úloh častejšie spieval roly z verdiovského repertoáru. Debutoval ako Rodrigo, markíz z Posy, v Donovi Carlovi na otvorení sezóny 2008/2009 v slávnej milánskej La Scale, Renato v Maškarnom plese v Štátnej opere v Berlíne a neskôr v Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne, Gróf Luna v Trubadúrovi v Oviede. V roku 2011 sa uviedol ako Jago v Otellovi v Hamburgu a tiež ako Ford vo Falstaffovi. Neskôr mu pribudol z Verdiho repertoáru Cavaliere di Belfore       v Jeden deň kráľom v Bilbau, Nabucco v Antverpách a Ezio v Attilovi v Nemeckej opere v Berlíne. Začiatkom tohto roka debutoval Dalibor Jenis v ďalšej verdiovskej role v Sydney, ako otec Miller v opere Luisa Miller.

Nakoľko Dalibor Jenis v poslednom období spieva najmä verdiovský repertoár a priberá ďalšie roly, rozhodol sa celý koncert venovať výberu z diela Giuseppe Verdiho, v ktorého áriách sa náš najlepší a svetovo uznávaný barytonista predstaví vo všetkých odtieňoch svojho vysokého speváckeho a interpretačného umenia.

G. Verdi: Nabucco - Dalibor Jenis (Nabucco) s Jolanou Fogašovou (Abigail), SND

 

Viac na: http://www.kapos.sk/sk/koncert/dalibor-jenis-2/

 

 

Prečítajte si aj SÚŤAŽ: Hrajte o dva lístky na mimoriadny koncert Dalibora Jenisa