Presne pred piatimi rokmi vtrhlo asi 60 kukláčov do osady v Moldave nad Bodvou. Podľa všetkého malo ísť o odvetu spred niekoľkých dní, kde mali niektorí obyvatelia osady hodiť kameň do policajného auta. 
 
Sledujem tento prípad ako novinárka od začiatku. Neexistuje kauza, ktorá ma frustruje viac. Ide tu totiž o najslabší článok spoločnosti - chudobných vylúčených a málo vzdelaných ľudí stojacich proti polícii s obrovskou silou a právomocami. Toľko nespravodlivých vecí, ktoré sa udiali práve v tomto prípade, by človek nevymyslel ani pre scenár do filmu. 
 
Chcem o tom dnes trocha inak. Stále existuje pomerne veľká časť spoločnosti, ktorá si myslí, že s tými Rómami sú také problémy, že občas ich vytrieskať nie je zlý nápad. A teraz si predstavte tú osadu (alebo akúkoľvek inú) - aj v nej je banda nespratníkov, tak ako v každej väčšej skupine, a je tam aj časť naozaj slušných ľudí, ktorí sa snažia žiť dobre. A aj keď už roky od nich chceme, aby boli slušní, jedného dňa prídu policajti, bezdôvodne všetkých bez rozdielu povyťahujú z domov a zbijú ich. Aj slušných, aj neslušných, aj dobrých aj zlých. Či žijete ukážkový život alebo ste zlodejíček, vymlátia vás. Bez rozdielu. A vy potom sedíte doma a hovoríte si - všetko sa snažím robiť dobre a aj tak ma bezdôvodne strieskajú policajti.
 
 
 
Pripomína mi to Luník IX. Ešte keď tam kedysi mali vodu, bola časť ľudí, ktorá si za ňu platila a časť ľudí, ktorá nie. Mesto vyplo vodu úplne všetkým - viete si predstaviť, že platíte, a vypnú vám vodu kvôli susedovi? Tiež nie veľmi motivačné, však? Je jedno, či platíte alebo nie - výsledok je opäť rovnaký. 
 
Alebo si predstavte, že vás zbijú v inej osade - pre poriadok. Natočí si to viac ľudí na mobil, rovnako ako sa to minule stalo v Zborove. Rómovia hovoria, že policajti sa potom do osady vrátili a začali im vymazávať videá z mobilu. Jedno sa ale zachovalo - vidno tam dvojmetrového policajta ako sotí staršiu pani, ktorá k nemu dokonca stojí chrbtom. Predstavte si tam svoju babku, a spýtajte sa sami seba, ako by ste na takéto video reagovali, keby tá pani nebola "len cigánka". A keby došiel policajt za vami, zobral vám váš mobil a mazal by z neho obsah. 
 
A teraz ďalší argument, ktorý počúvam - Rómovi predsa kradnú. Polícia musí konať. Je to ako keby ste vedeli, že vo veľkej bytovke sú dvaja zlodeji, aj máte vytypované, že ktorí, ale pre istotu potrestáte všetkých, pretože, čo ak v tej bytovke kradnú všetci? Predstavte si, že policajti by takto zasahovali v petržalskom paneláku, a že modriny po obuškoch by mali malé "biele" deti, nie tie rómske. Odvážne si dovolím tvrdiť, že by to bol taký prúser, že ministra vnútra aj policajného prezidenta by ľudia hnali. A predsa sa to na Slovensku deje. A Slovákom to nevadí. 
 
To, ako sa správame k najslabším článkom spoločnosti v krajine, naozaj odhaľuje aké je Slovensko. Ako sa žije u nás Rómom, telesne, či mentálne hendikepovaným, chudobným, slobodným matkám, to je skutočné Slovensko. Správa o stave republiky je taká, že ak ste bohatý, biely a vzdelaný, Slovensko je výborné miesto pre život. No ak sa vymykáte úspechu, stojíte v tom sám, a niekedy pri tom dostanete aj po papuli. V takej krajine ja žiť nechcem, ani 5 rokov po, ani 10. Otázka je, v akej krajine chcete žiť vy?