Vojenskú prehliadku absolvovala v pokročilom štádiu tehotenstva a tehotná odletela za španielskymi vojakmi do Afganistanu a Libanonu. Carmen Chacónová sa v roku 2004 stala prvou ženou na čele rezortu obrany, ale aj prvou, ktorá ministerskú funkciu prebrala tehotná a neskôr odišla na niekoľko týždňov na materskú dovolenku.

Na materskej je momentálne 41-ročná nemecká ministerka pre rodinu Manuela Schwesig, ktorá na Medzinárodný deň žien porodila dcérku. Doma s ňou ostane do konca apríla, potom ju vystrieda jej manžel.

 

Tehotná nemecká ministerka Manuela Schwesig je do konca apríla na materskej.

 

Rodila Žitňanská

V zahraničí vidieť tehotné političky, ktoré porodia vo vysokých funkciách, často. Na Slovensku je to stále výnimočná situácia. V úrade porodila dcéru Lucia Žitňanská, ktorá bola v roku 2004 štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti. Teraz by to mohla byť Lucia Nicholsonová, ktorá sa mamou stane ako podpredsedníčka parlamentu. Do funkcie ju zvolili dnes.  

Dvojnásobná mama počas predvolebnej kampane o tehotenstve nehovorila. „Bola som v rannom  štádiu tehotenstva a kvôli môjmu predošlému potratu boli veľmi opatrní aj lekári. Po tom, ako sme zvládli kritické mesiace gravidity, vyšla som s tým von,“ hovorí pre ženy v meste Lucia Nicholsonová, ktorá kampaň  zvládla bez problémov a vo voľbách dostala druhý najvyšší počet preferenčných hlasov v rámci strany Sloboda a Solidarita.

Hovorí, že sa našli aj takí, čo ju pre tehotenstvo urážali, ale vo väčšine dostala pozitívne reakcie. „Obzvlášť prekvapujúce je, že ma povzbudzujú najmä muži. Mám z tých reakcií radosť. Napísalo mi aj dosť tehotných žien, že čelia tlaku okolia, najmä rodiny, aby zostali doma s dieťaťom čo najdlhšie a ony by radšej do práce. Píšu, že ich môj postoj povzbudil. Pravda je však taká, že aj ja si veľmi vážim a rešpektujem ženy, ktoré sa rozhodnú byť s dieťaťom doma. Pokiaľ sa žena – matka rozhodla sama a dobrovoľne a napĺňa ju to, je to krásne. Ak je však do toho tlačená nasilu partnerom, či okolím, v poriadku to nie je,“ vysvetľuje Nicholsonová.

 

 

 

Niekoľko týždňov na materskej 

Lucia Nicholsonová má termín v septembri, na materskú ju uvoľní predseda parlamentu. „Ak bude dieťa v poriadku vrátiť sa chcem po pár týždňoch tak, ako pri mojich dvoch deťoch. Partner sľubuje, že sa bude v plnej miere na rodičovstve spolupodieľať, tak snáď to spoločne dáme,“ hovorí.

Už teraz musí vysvetľovať, či zvládne materstvo aj funkciu v parlamente. „Niektorí jednotlivci mi už vyčítajú, že chcem dieťa nechať na au pair a zarábať peniaze. Nie je to pravda, mám dve odrastené deti, ktoré som vychovávala a popri nich pracovala a zvládla som to bez au pair. Je pravda, že mi pomáhal môj skvel otec, ktorý, žiaľ, tento rok zomrel. Ale určite bude pre mňa prvoradé, aby bolo dieťa čo najviac pri mne,“ hovorí Nicholsonová.

Političky majú podľa Nicholsonovej povzbudiť tie ženy, ktoré pokiaľ chcú ísť skoro po pôrode do práce a predkladať zákony, ktoré umožnia matkám čo najlepšie skĺbiť rodinný a pracovný život. „To bude v tomto období pre mňa prioritou,“ hovorí Nicholsonová. O zriadení detského kútiku v parlamente nerozmýšľa, do kancelárie si len chce kúpiť postieľku.

Odborníčky hovoria, že takéto ženy v politike môžu meniť názory spoločnosti na úlohu ženy. „Potrebujeme vzorové modely, v tom súkromnom sektore ich je viac, v štátnej správe ich bolo doteraz podstatne menej. Môže to pozitívnym spôsobom ovplyvniť ženy, aby nemali pocit, že si musia vyberať medzi rodinou a prácou ale, že môžu mať oboje,“ hovorí pre Ženy v meste Oľga Pietruchová, riaditeľka Odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

 

 

Tehotná Lucia Nicholsonová na protestnom mítingu opozičných poslancov, voličov a umelcov 18. marca.

 

Prečítajte si aj Pozrite si, ktoré političky porodili vo vysokých funkciách a koľko dní ostali na materskej dovolenke