„Vážená pani premiérka, ani neviem, ako sa mám poďakovať za vašu starostlivosť, akú prejavujete mojím vnútorným orgánom,“ takto znie začiatok jedného z listov, ktoré už niekoľko dni posielajú ženy poľskej premiérke Beate Szydlovej. V listoch Poľky popisujú prebieh svojich menštruačných cyklov, píšu, ako ako sa cítia, aké majú zdravotné problémy. Reagujú tak na výrok premiérky Beaty Szydlovej, ktorá minulý týždeň podporila pripravovaný absolútny zákaz interrupcií v krajine.

Ženy chcú listami upozorniť, že nie vláda, nie cirkev, ale ony samé, po konzultáciách s lekárom, by mali rozhodovať o svojom tele. „Pokiaľ vláda chce naše maternice kontrolovať, uľahčíme jej to a budeme písať, ako sa majú, ako znášame menštruáciu,“ vysvetľujú ženy.

Štát by mal slúžiť všetkým občanom, bez ohľadu na vierovyznanie a dávať mu možnost voľby. Nový zákon túto možnosť voľby, ktorá je aj tak obmedzená, ženám zoberie. Interrupcia zmiznie len v štatistikách. Zaujímalo by ma, či vláda sa bude tak isto starať o hendikepované deti, ktoré sa narodia napríklad následkom znásilnenia, tak ako dbá teraz o počatý život. Alebo to bude len na rodičoch?“, hovorí pre Ženy v meste Katarzyna Rzentarzewska, Poľka žijúca v Bratislave.

 

 

Vešiaky a nový zákon

Ženy protestujú na viacerých miestach. Minulý víkend ich niekoľko tisíc vyšlo do ulíc Varšavy a iných miest. V jednom z gdanských kostolov počas omše, keď kňaz čítal list biskupov, ktorí chcú zakázať interrupcie, ženy na protest odišli z kostola. Pred kanceláriou premiérky sa na podnet strany Razem (Spolu) zhromaždili ženy s vešiakmi v rukách. V minulosti práve vešiaky používali tehotné ženy, keď chceli na vlastnú päsť prerušiť tehotenstvo. Takéto „zákroky“ sa často končili smrťou plodu, aj matky.

V katolíckom Poľsku dnes platí zákon z roku 1993, ktorý umožňuje umelé prerušenie tehotenstva v troch prípadoch: keď je ohrozený život matky, keď je plod nenávratne poškodený alebo bola žena znásilnená.

Nový návrh zákona, ktorý predložili katolícke a iné organizácie blízke vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS), by umožňoval interrupciu výlučne v situácii priameho ohrozenia života matky. V iných prípadoch by matka, ale aj lekár, ktorí by interrupciu podstúpili a vykonali, boli potrestaní a hrozilo by im odňatie slobody do 5 rokov väzenia.

 

 

List prvej dáme

Poslankyne strany Nowoczesna (Moderná) napísali prvej dáme Poľska, aby ku kontroverznej otázke zaujala postoj. Prosia Agatu Dudu, aby pomohla zastaviť snahy, ktoré môžu spôsobiť krivdu a utrpenie žien. „Súčasný zákon je platný viac jako 20 rokov a je výsledkom kompromisu viacerých záujmových kruhov, i církevních,“ píšu jej. Podčiarkujú, že prvá dáma Maria Kaczyńska, manželka prezidenta Lecha Kaczynského, ktorí zahynuli v roku 2010 počas leteckej katastrofy, zákon meniť nechcela. „Sme presvedčené, že dokonale rozumiete dramatickým následkom, aké nový zákon prinesie. Každá z nás sa môže ocitnúť v situácii, kedy bude nútená porodiť ťažko hendikepované dieťa alebo také, ktoré bolo splodené následkom znásilnenia“ argumentujú.

Podľa nich radikalizácia práva prinesie rozvoj nelegálnej interupcie, čo spôsobí ešte väčšie trpenie žien a ich blízkych. Manželka prezidenta republiky, ktorý bol kandidátom vládnej PiS, však už odkázala, že sa k téme vyjadrovať nebude

 

Poľským ženám na sociálnych sieťach vyjadrujú podporu v celom svete.

 

Interupcia verzus totalitný režim

Sociologička a feministka Magdalena Środa pre Super Express pripomenula, že v dejinách Európy boli za úplným zákazom interrupcie vždy iba totalitné režimy, ako napríklad v nacistiskom Nemecku, či Rusku za čias Stalina. Tento zákaz existuje aj v islame. „Totalitarizmus nútil ženy rodiť z demografických dôvodov a islam ich podraďuje ako bytosti závislé na mužoch, ktoré nemajú svoje práva a zdá sa, že náš katolicizmus ma podobne ambície,“ hodnotí Środa.

Podľa nej  sa nový zákon dotkne najmä chudobných žien, ktoré nemajú prístup k sexuálnej výchove, antikoncepcii či cezhraničným klinikám.

„Zákaz interupcie je dôkazom sily biskupov v Poľsku a ukazuje cynizmus politikov, ktorým sa zdá, že podraďovanie žien a odoberanie im práv má niečo spoločné s morálnosťou,“ vysvetľuje Środa.

 

 

Interrupčná turistika

Podľa prieskumov inštitútu CBOS, ktoré pred dvoma rokmi zverejnil Newsweek Polska, mala každá štvrtá Poľka potrat. Údaje však nemôžu byť presné, pretože mnohé ženy podstúpili interrupciu tajne v zahraničí. Najčastejšia interupčná turistika Poliek je zameraná na Nemecko, Rakúsko, Česko a Slovensko. Práve Slovensko kraľuje medzi najatraktívnejšími destináciami kvôli nízkym poplatkom a dobrému servisu. Pacientky z Poľska môžu rátať s obsluhou v poľskom jazyku, dovozom aj odvozom a cena zákroku s dovozom predstavuje okolo 450 eur.

Keďže vládna strana Pravo a Spravodlivosť má väčšinu v parlamente, je veľmi pravdepodobné, že zákon bude schválený. Predseda strany Jaroslaw Kaczyński i premiérka Szydlová zákaz potratov verejne podporili. Slovenské kliniky tak budú môcť rátať s ešte väčším záujmom o poskytovanie služieb.

 

Prečítajte si aj Poľská prvá dáma prekvapila. Nastúpila do práce