BRUSEL. Všeobecný súd EÚ vo štvrtok zrušil trest v podobe finančných pokút, ktorý vedenie Európskeho parlamentu (EP) uložilo poľskému europoslancovi Januszovi Korwinovi-Mikkemu za jeho znevažujúce poznámky o ženách a migrantoch. Súdna inštitúcia z Luxemburgu upozornila, že sankcie nie sú v súlade s procedurálnymi pravidlami zákonodarného zboru EÚ.

Korwin-Mikke vlani začiatkom marca pobúril značnú časť poslancov EP, keď pred nimi vyhlásil: "Ženy musia zarábať menej, lebo sú slabšie, menšie a menej inteligentné. Musia mať nižšie platy, je to jednoducho tak."

 

 

Urážal migrantov a hajloval

Nezávislý europoslanec sa podobných prehreškov na pôde europarlamentu dopustil aj predtým. V roku 2016 mu znížili poslanecký plat o 3000 eur a dočasne ho zbavili mandátu za to, že prirovnal prílev migrantov do Európy k "výkalom". V októbri 2015 bol suspendovaný z funkcie na desať dní za nacistický pozdrav v pléne EP. V rokoch 2016 a 2017 mu Európsky parlament zrušil denné diéty celkovo na 40 dní, čo možno vyčísliť na sumu 12.200 eur.

Korwin-Mikke rozhodnutia inštitúcie, v ktorej zastupuje Poľsko, napadol pred Všeobecným súdom Európskej únie. Súd uviedol, že sloboda prejavu predstavuje "základné právo", ktoré musí byť chránené, a upozornil, že rokovací poriadok Európskeho parlamentu umožňuje tejto inštitúcii penalizovať europoslancov len vtedy, ak ich poznámky "podkopávajú konanie parlamentu alebo predstavujú vážnu hrozbu pre spoločnosť, ako v prípade podnecovania k násiliu alebo rasovej nenávisti"

 

Na sankcie nemali právo 

V zdôvodnení súdu sa uvádza, že "neexistovali žiadne dôkazy", ktoré by naznačovali, že komentáre ultrapravicového poľského politika spôsobili akékoľvek narušenie zasadnutí europarlamentu. Sudcovia sa zhodli v názore, že europarlament poslancovi aj napriek "mimoriadne šokujúcemu charakteru" jeho pripomienok v pléne, nemal právo uložiť disciplinárne sankcie.

Všeobecný súd EÚ zároveň nariadil EP, aby sa postaral o náhradu finančnej ujmy za nevyplatené príspevky počas dní, keď bol poslanec potrestaný. EP má právo do dvoch mesiacov napadnúť rozhodnutie Všeobecného súdu EÚ, prvostupňovej súdnej inštancie, pred Súdnym dvorom EÚ, čiže najvyšším tribunálom Únie.