1. Ročné obdobia

Sezónne vypadávanie vlasov nás najviac postihuje na jar a na jeseň. Namiesto straty 50 až 100 vlasov denne, čo je každodenná bežná strata, s ktorou tak nejako musíme počítať, sa môže tiež stať, že stratíme oveľa väčšie množstvo vlasov. Príčiny tohto sezónneho plešatenie nie sú úplne objasnené, Cyklus vlasu je zložený z troch fází, pri čom tretia, telogénna, je “konečná”, veď sa jej aj vraví fáza vypadávania. Počas jarného a jesenného obdobia často dochádza k tomu, že sa kvôli hormonálnej nerovnováhe posunie do telegénnej fáze väčšie percento vlasov než obyčajne. Zmeny hladiny hormónov najvac ovplyvňuje kolísanie intenzity slnečných lúčov.

Dobrá správa na záver toto plešatenie nie je navždy, keď sa objaví trvá zhruba 2 mesiace. Znepokojenie je však na mieste v momente, keď zvýšené padanie vlasov pretrváva.

 

2. Príliš vitamínu A

Nadmerná konzumácia vitamínu A môže  spustiť problémy s vypadávaním vlasov. Takže ak používate dlhodobo doplnky stravy či lieky s vysokým obsahom vitamínu A aj toto môže byť dôvod. Našťastie sa nejedná o nenávratnú zmenu, stačí znížiť príjem vitamínu A a vlasy sa vrátia k normálnemu rastu.

 

3. Nedostatok bielkovín

Ak dodávate do tela málo bielkovín, organizmus vyšle signál a pozmení distribúciu bielkovín, jednoducho “ukončí” či spomalí rast vlasov. A pozor, niečo podobného sa nestáva hneď, ale v období dvoch až troch mesiacov od deficitu.

 

 

4. Fyzické traumy

Operácia,  autonehoda alebo onemocnenie (dokonca stačí i obyčajná chrípka) môže spôsobiť dočasnú stratu vlasov. V tomto prípade sa jedná o fenomén telogén effluvium. Keď človek totiž zažije významnú stresovú udalosť, tá môže narušiť životný cyklus vlasu, a tým posunúť do poslednej, fázy straty viacej vlasov naraz. Najčastejšie sa strata objavuje zhruba v období troch až šiestich mesiacov po traumatizujúcom zážitku. Dobrou správou však je, že ani telogén effluvium nie je na doživotie a akonáhle sa telo z traumy zotaví, i vlasy budú pokračovať v raste podľa klasického cyklu.

 

5. Dedičnosť a hormóny

Asi dvaja z troch mužov do veku 60 rokov zažijú stratu vlasov, väčšinou kvôli mužskému typu plešatenia. Tento typ straty vlasov je spôsobený z časti dedičnosťou a z časti mužskými pohlavnými hormónami. Prejavuje sa typickým vzorom, kedy vlasy ustupujú na stranách, vytvárajú sa tzv. “kúty na hlave” a zanechávajú líniu vlasov v tvare písmena M.  U žien nedochádza k ústupu línie vlasov, ale skôr k viditeľnému stenšeniu vlasov. Čo s tým? Vtedy je najlepšie nechať si pomôcť od odborníka – alebo napríklad vyskúšať šampón Renokin podporujúci rast vlasov

 

6. Stres

Nielen extrémne fyzická záťaž, ale i stres môže spôsobiť stratu vlasov. Poznáme prípady plešatenia pri rozvodoch, po smrti blízkej osoby alebo behom starostlivosti o starnúceho rodiča.  Častejšie sa však stáva, že stres sám o sebe stratu vlasov nespôsobí, ale znásobí už prítomný problém v organizme. Potom vlasy padajú dvakrát tak intenzívne.

 

7. Anémia

Najčastejším typom anémie je tá spôsobená nedostatkom železa. V prípade podozrenia na anémiu je najlepšie zájsť na krvné testy a máte jasno. A nezabudnite, špenát nie je to, čo vás spasí. Dajte si radšej poriadny steak! Anémia totiž nie je nič príjemné – okrem nedostatku vlasov patrí medzi jej prejavy i únava, zašednutá pleť, bolesti hlavy, závrate, studené ruky a nohy.

 

 

7. Hypotyreóza

Hypotyreóza je lekársky termín pre zníženie funkcie štítnej žľazy. Táto žľaza umiestnená v krku produkuje hormóny, ktoré sú zodpovedné za metabolizmus rovnako ako rast a rozvoj.  A pokiaľ hormóny produkuje dostatočne, môže prispievať  k vypadávaniu vlasov. Rovnako ako v prípade anémie je najlepším riešením návšteva lekára.

 

8. Nedostatok vitamínu B

Nemusíte byť nutne vegán alebo vegetarián a i tak vám môže hroziť nedostatok vitamínu B. Vtedy stačí dodať telu dostatok vitamínu B a vlasy začnú samé pribúdať. Pokiaľ sa vám nechce investovať do doplnkov stravy, doplňte vitamín B stravou bohatou na  ryby, mäso alebo mliečne produkty.  

 

 

9. Autoimúnne ochorenie

Alopecia areata je lekársky názov pre autoimunitné ochorenie prejavujúce sa stratou vlasov. V organizme panuje chaos a imunitný system vidí vlasy ako cudzie telesá, teda sa ich snaží zbaviť. V tomto prípade vypadávajú vlasy v zhlukoch a liečba nie je vôbec jednoduchá.

  

10. Extrémne chudnutie

Náhle zníženie hmotnosti je jedna z foriem fyzickej traumy, ktorá môže spôsobiť zúženie a zjemnenie vlasov. Aj keď môže byť strata kilogramov pre organizmus všeobecne pozitívna, pre telo je aj stresovým faktorom. Za stratou vlasov môže byť ako stres, tak i nedostatočná či nesprávna výživa s nedostatkom vitamínov a minerálov. Aj v tomto prípade, ide o dočasné plešatenie. Zhruba po pol roku po schudnutí by sa mal stav vlasov vrátiť do normálu. 

 

11. Chemoterapia

Niektoré z látok využívané v boji proti rakovine spôsobujú vypadávanie vlasov. Chemoterapia je ako atómová bomba. Ničí rychlo deliace sa bunky. Je zacielená na bunky zapojené v rakovinovom bujnení, ale bohužiaľ postihuje i ďalšie rýchlo deliace sa bunky, ako napríklad vlasové. Dobrou zprávou je, že akonáhle proces chemoterapie skončí, vlasy opäť dorastú. Často majú už inú textúru (pokojne sa môže stať, že z kučeravých vlasov sa stanú rovné) či inú farbu ako predtým, ale sú to stále vlasy!

 

 

12. Antidepresíva, lieky na riedenie krvi a ďalšie medikamenty

Okrem chemoterapie môžu za vypadávanie vlasov aj iné medikamenty. Najznámejšie sú lieky na riedenie krvi a úpravu krvného tlaku známe ako betablokátory. Okrem nich sú to prípravky obsahujúce metothrexát (využívajú sa pri problémoch s pleťou), lítium (využitie pri bipolárnych poruchách) i protizápalové lieky ako ibuprofen, prípadne antidepresíva.

 

13. Príliš veľa stylingových prípravkov a úprav vlasov

Aj nadmerná starostlivosť o vlasy môže byť na vine v prípade vypadávania vlasov – prílišné žiarenie, teplé olejové masky, utiahnuté copy, chemické narovnanie vlasov. To všetko a omnoho viac môže spôsobiť vlasom skôr problémy než úžitok. A naviac, častokrát dochádza k poškodeniu koreňov vlasov, čo zapríčiní, že vlas znovu nevyrastie.

 

14. Trichotillománia

Trichotillománia patrí k impulzivným chorobám. Prejavuje sa tým, že si ľudia samy vytrhávajú vlasy. Objavuje sa väčšinou po sedemnástom roku života, a postihuje 4-krát častejšie mužov než ženy.  

   

15. Tehotenstvo

Tehotenstvo je jedným z príkladov fyzického stresu organizmu, pri ktorom dochádza k plešateniu. Na vine sú samozrejme i rozkolísané hladiny hormónov. Strata vlasov sa prejavuje skôr po pôrode než počas tehotenstva. Nemusíte sa ale báť, pretože stav vlasov sa behom pár mesiacov po pôrode zlepší.

 

 

16. Syndróm polycystických vaječníkov

Syndróm polycystických vaječníkov je príkladom nevyváženosti ženských a mužských pohlavných hormónov. Nadbytok mužských pohlavných hormónov môže viesť k tvorbe cýst na vaječníkoch, prírastku na hmotnosti, vyššiemu riziku výskytu cukrovky, zmenám v perióde a k úbytku vlasov. Správne vedená liečba, rovnako ako diéta a pravidelné cvičenie môžu však tieto symptómy zvrátiť.

 

Ak stratu vlasov riešite a chcete jej predchádzať, doporučíme vám jediné – zaobstarajte si niektorý z výrobkov Renokin, ktoré podporujú prirodzený rast vlasov. Ako to funguje? Prečítajte si v článku o vlasovej kozmetike Renokin.