BRATISLAVA. Pamätáte si na študentku Zuzanu z minulého roka? Bola vynikajúca študentka, počas štúdia stihla aj stáž v odbore v zahraničí. Hovorí dvoma cudzími jazykmi, pasívne tretím. Tak tento rok spromovala rovnako ako jej spolužiak Ján. Šance na rovnaké podmienky sa jej tento rok vzdialili o ďalších 29 rokov.

Okrem toho sa musí Zuzana pripraviť na tri hodiny neplatenej práce navyše – deti, nákupy, varenie, pranie, upratovanie... Všetko toto robia prevažne ženy a zadarmo. Muži zastanú len tretinu neplatenej práce, zvyšok zostáva na ženách. A začína to už v detstve – dievčatá pomáhajú o takmer tretinu viac ako chlapci. Celkovo ženy pracujú o 50 minút denne viac ako muži     

 

 

Rovnaké podmienky v ekonomike, zdraví, vzdelávaní a politickej sile dosiahnu ženy podľa ukazovateľov z tohto roka o 170 rokov – teda v roku 2186. Ide o prepad na úroveň spred ôsmych rokov. Ukázala to správa Svetového ekonomického fóra o rovnosti žien a mužov Global gender gap report, ktorá tento rok hodnotila 144 krajín.

 

 

Tento rok bol vo vyrovnávaní rozdielov medzi ženami a mužmi veľmi slabý. Podľa správy sme sa dostali späť do roku 2008. Z 142 krajín, ktoré boli zarátané minulý aj tento rok, len 68 zlepšilo svoje hodnotenie oproti vlaňajšku, kým 74 si pohoršilo. Vlani to vyzeralo oveľa lepšie – až 103 zúžilo rodové rozdiely a len šesť si pohoršilo. Medzi nimi sme minulý rok boli aj my.

Tento rok si však Slovensko zlepšilo hodnotenie o tri priečky, keď sme sa z 97. miesta dostali na 94. Stále sme sa však nevrátili na úroveň spred dvoch rokov, keď bolo Slovensko na 90. meiste, alebo spred desiatich rokov, keď sme sa pohybovali na chvoste prvej 50. krajín.

 

 

Lepšie sme na tom dlhodobo jedine v zdravotnej starostlivosti, kde mužov predbiehame v predpokladanej dĺžke života. Dlhodobo vyrovnané je to aj v oblasti vzdelávania.

Polepšili sme si aj v politickej sile, kde sme postúpili o päť miest na 110. priečku. Lepšie sme na tom aj v ekonomickej oblasti, no ak sa vezme do úvahy len výška platov – pohoršili sme si oproti vlaňajšku o jednu priečku a sme na 121. mieste.

 

 

Na prvých priečkach zostali severské krajiny: Island, Fínsko, Nórsko a Švédsko. Nasleduje Rvanda. Tú ťahá hore hlavne rovnosť platov a to, že v parlamente má viac žien ako mužov.

Naopak najhoršie je na tom Jemen, Pakistan a Sýria.

O štyri miesta na 77. priečku sa posunulo Česko, Rakúsko sa zlepšilo o jedno miesto a je 37. Naopak Maďarsko si o dve pohoršilo a je až 101. Výrazne si polepšilo Poľsko, ktoré poskočilo na 38. miesto z vľanajšieho 51. miesta.

 

Prečítajte si aj Ženy protestovali v krajine, kde sa im žije najlepšie. Islanďanky chcú platy ako muži