Našli ich podvyživené, na tele mali niekoľko zranení a uhryznutí, ale žili. Štyria súrodenci prežili v džungli 40 dní, hoci najmladšia Cristin v dažďovom parlese oslávila jeden rok. Veľký podiel má na tom ich najstaršia sestra 13-ročná Lesly, ktorá sa stala hrdinkou amazonského zázraku.

Bojovníčka Lesly zachránila súrodencov

Hovoriť o zázraku je naozaj na mieste, keďže amazonský dažďový prales je domovom všetkých druhov nebezpečných voľne žijúcich živočíchov ako sú jaguáre, pumy, hady a iní predátori. Poskytuje tiež útočisko ozbrojeným skupinám, ktoré pašujú drogy a terorizujú miestne obyvateľstvo.

Lesly so súrodencami sa ocitli úplne bez pomoci potom, čo sa 1. mája zrútilo ľahké lietadlo. Pri nehode zahynuli všetci dospelí na palube, matka detí Magdalena Mucutui Valencia, pilot a domorodý vodca. Lesly bola najstaršia, druhá Soleina má 9 rokov, Tien Noriel 4 roky a malá Cristin rok.

"Vždy sa pravidelne starala o svojich bratov a sestry, keď jej matka pracovala. je to bojovníčka," povedala pre médiá babička Fátima Valencia. "Dávala im maniok a akékoľvek ovocie z kríkov, vedela, čo musia konzumovať," povedala babička.

Zachránené deti. Foto - TASR/AP

Kolumbijský minister obrany Ivan Velasquez, ktorý v sobotu deti navštívil v nemocnici s prezidentom Gustavom Petrom, pochválil Lesly za starostlivosť o mladších súrodencov. "Je to vďaka nej, jej hodnote a jej vodcovstvu, že ostatní traja dokázali prežiť, s jej starostlivosťou a jej znalosťami o džungli," povedal Velasquez. "Deti sa zotavujú. Prijímajú tekutiny. Ale ešte nemôžu jesť tuhú stravu," povedal Velásquez.

Astrid Caceres, generálna riaditeľka kolumbijského inštitútu rodinnej starostlivosti, povedala, že deti „nerozprávajú toľko, koľko by sme chceli“ a potrebujú čas na zotavenie.

Deti z kmeňa Huitoto vydržali 40 dní

Štyri deti, pôvodom z kmeňa Huitoto, našli živé približne päť kilometrov od miesta nehody, informovali miestne médiá. Do rozsiahleho pátrania po deťoch sa zapojilo 160 vojakov a 70 domorodých obyvateľov, ktorí prales dobre poznajú. Veliteľ kolumbijskej armády Helder Giraldo uviedol, že záchranári celkovo prešli viac ako 2600 kilometrov, aby deti našli.

Keďže tímy záchranárov mali obavy, že deti budú v džungli ďalej blúdiť a bude čoraz ťažšie ich nájsť, zhodilo letectvo do lesa 10.000 letákov s inštrukciami v španielčine a v jazyku pôvodných obyvateľov, aby deti zostali na mieste.

Letáky obsahovali aj rady na prežitie a armáda do džungle zhadzovala i potravinové balíčky a balenú vodu. Záchranári tiež vysielali správu nahratú starou mamou detí, ktorá ich vyzývala, aby zostali na vhodnom mieste a nešli ďalej.

V džungli nateraz pokračuje pátranie po jednom zo psov, ktorý sa podieľal na záchrane detí. Belgický ovčiak menom Wilson počas pátrania po deťoch zanechal stopy, ktoré nakoniec umožnili pátracej skupine lokalizovať ich. Samotný pes sa však z hustej džungle na juhu Kolumbie zatiaľ nevrátil.