Od dva a pol mesiaca som začala synovi každý deň potichu púšťať Mozarta. Najmä po tom, čo som sa dozvedela, že niektoré Mozartove, Bachove a skladby iných autorov zvyšujú deťom IQ. To chcem.

Tak som naštartovala Google, ale na slovenských predajných webových stránkach som nenašla z vážnej hudby pre deti takmer nič. Veľké sklamanie, no hľadala som ďalej a v Čechách som objavila internetový obchod, ktorý nás až dodnes zásobuje cédečkami s vážnou hudbou pre deti.

Prečo som začala s vážnou hudbou? Džentlmen by mal mať všeobecný rozhľad a mal by vedieť tancovať, zapojiť sa do rozhovoru, mal by sa vedieť správne vyjadrovať a mať výbornú slovnú aktívnu aj pasívnu zásobu. Hudba a jej rôzne štýly sú vhodnou témou na rozhovor, hudba nás robí šťastnými, hudba je katarzia.

Deti sa rýchlejšie učia spievaný text ako hovorený a hudba bola pre môjho syna aj uspávací prostriedok. Po niekoľkých týždňoch som pridala aj nahovorené rozprávky a do roka už počúval všetky detské spievajúce projekty, ktoré sú na Slovensku. 

Svoj prvý koncert absolvoval, keď mal 9 mesiacov – Spievankovo, a vydržal celý čas. Sedela som v kresle v kultúrnom dome a synak na mne skákal, jasal a tlieskal.

Pri počúvaní vážnej hudby sa dodnes dokáže hrať a relaxovať. Teraz už muzicírujeme aj doma spolu. Niekedy je tatino naše publikum. Máme hudobný kufrík s jednoduchými nástrojmi, ako je triangel, kastanety, rôzne paličky, rumba gule, ústna harmonika, bubienky, píšťalka, miniklavír... a hráme vlastnú tvorbu. Smejeme sa a sme šťastní.

Hudba a džentlmen je krásne spojenie. O to krajšie, že hudba má veľa pozitívnych vedľajších účinkov.

 

(Autorka je lektorkou spoločenskej etikety a biznis protokolu a utorka blogov na mladygentlemea.sk)

 

Prečítajte si aj Prečo vychovávam zo syna džentlmena