BRATISLAVA. Speváčka, herečka a podnikateľka Zora Kolínska patrila medzi najpopulárnejšie osobnosti slovenskej divadelnej aj hudobnej scény. Dnes je to 15 rokov, čo po ťakej chorobe zomrela.  

Napriek aktivite v dvoch profesiách umelkyňa nepatrila do kategórie tzv. spievajúcich herečiek, ale popri primárnej hereckej práci bola i autonómnou speváčkou s podmanivo zafarbeným hlasom a dobrým vkusom pri výbere rôznorodého repertoáru. 

 

S Julom Satinským a Milanom Lasicom v Kralovnej noci v kamennom mori  v roku 1983. Foto CSTK - Magda Borodacova

 

Mama jej zomrela, keď mala osem 

Zora Kolínska sa narodila 27. júla 1941 v Kráľovej Lehote. V roku 1945 sa s rodinou presťahovala do Popradu, kde navštevovala základnú školu. Ako osemročná prišla pri autonehode o mamu. Napriek krutej strate sa však nestala zakríknutým dieťaťom, naopak veľmi skoro začala vynikať v speve a v recitovaní. Po absolvovaní gymnázia vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Prvé angažmán získala v rokoch 1963-1965 vo vtedajšom Krajovom divadle v Trnave (teraz Divadlo Jána Palárika), na javisku ktorého sa uviedla rozmanitými postavami. V rokoch 1966-1968 účinkovala v bratislavskom Divadle poézie, neskôr premenovanom na Divadlo na Korze, kde okrem hrania pôsobila aj ako speváčka v kabaretných programoch Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Od roku 1971 bola členkou činoherného súboru Divadla Nová scéna a patrila medzi zakladajúcich členov Divadla Astorka Korzo '90.

S nahrávaním populárnych piesní v bratislavskom Československom rozhlase začala Kolínska v roku 1965. Na jej spevácku dráhu mala vplyv úzka spolupráca so skladateľom Petrom Smékalom pri profilácii jej repertoáru. Texty pre ňu písali väčšinou Tomáš Janovic, Peter Petiška a Milan Lasica, v tom období jej manžel. V roku 1967 sa preslávila s piesňou Skús objať dym, s ktorou vyhrala televíznu súťaž Vyberte si pesničku.

Viaceré úspechy dosiahla aj v Malej televíznej hitparáde. Z tohto obdobia pochádzajú evergreeny ako Tichý hlas, Zabúdaj či úprava ľudovej piesne Červené jabĺčko. Často vystupovala s Ivanom Krajíčkom, s ktorým naspievala známe duety Cesta do neba, Nočné ruže alebo Ponáhľaj sa za ozvenou. V roku 1971 jej vyšla prvá LP platňa Verše písané na vodu.

 

 

Po revolúcii podnikala s nábytkom 

Od polovice 70. rokov 20. storočia sa umelkyňa venovala predovšetkým divadlu, ako speváčka vystupovala iba sporadicky, zväčša v televíznych zábavných programoch. Obdivovateľov zaujala hereckými kreáciami napríklad v televíznych filmoch Kamarátka pre nás dvoch (1975), Mário a kúzelník (1976), Druhá láska (1977), Stôl pre štrnástich (1978), Mizantrop (1981), Jožko Púčik a jeho kariéra (1983), Portrét Doriana Graya (1988) alebo Rozmar starej dámy (1990). V 90. rokoch minulého storočia pravidelne účinkovala v obľúbenej hudobnej relácii Repete, po úmrtí Ivana Krajíčka v roku 1997 prebrala úlohu moderátorky toho programu.

Po roku 1989 sa Zora Kolínska okrem umeleckej činnosti venovala aj podnikaniu. Vlastnila prosperujúci obchod s nábytkom, ktorý trikrát po sebe získal ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu. Obchod mala na prízemí Domu novinárov v Bratislave, kde ju bolo často aj vídať. Vystavovala tam veľmi vkusný nábytok, bytové doplnky a predávala aj dekoratívne látky. Nábytok dávala namieru vyrobiť podľa želaní zákazníkov. Podnikanie brala ako umenie, nie ako zárobkovú činnosť. „Načo by mi bolo viac peňazí, než potrebujem?“ povedala pre denník Pravda. „Veď nemôžem naraz fajčiť dve cigarety a ani si nedám na tanier štyri rezne.“

 

Foto - TASR

 

S Lasicom i Kukurom

Jeho majiteľka sa v roku 1998 stala Ženou roka '98 v rámci ankety ženského a rodinného týždenníka Slovenka. Po osemročnom manželstve s Milanom Lasicom sa Kolínskej partnerom stal herec Juraj Kukura. Krátko pred úmrtím sa vydala za lekára Igora Petra, s ktorým zdieľala život viac ako 20 rokov.

Všestranná umelkyňa a podnikateľka Zora Kolínska zomrela po ťažkej chorobe dňa 17. júna 2002 v Bratislave vo veku nedožitých 61 rokov.

 

.

 

 

Prečítajte si aj Richard Müller nakrútil klip k piesni o Adele Banášovej