BRATISLAVA. Letisko Milana R. Štefánika v Bratislave má na tohtoročnú dovolenkovú sezónu naplánovaných vyše 2500 odletov a príletov charterových liniek s dovolenkármi. Malo by tak ísť o najvyťaženejšiu sezónu v histórii letiska. Hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková však upozorňuje cestujúcich, aby sa vyvarovali chýb, pre ktoré by mohol zájazd skončiť ešte pred samotným odletom.

 

 

Skontrolujte si platnosť pasu

Veľmi dôležité je napríklad podľa jej slov skontrolovať si platnosť cestovného pasu. "Neraz sa stane, že cestujúci zistí až pri vybavení na check-in pulte, že jeho pas už stratil platnosť. V tom prípade cestujúcemu nie je umožnený odlet," vysvetlila Ševčíková. Pasažier tak príde o zaplatenú dovolenku aj o letenku. Zároveň by si však turisti mali uvedomiť, že pre vstup do niektorých krajín nestačí mať len platný pas, ale dĺžka platnosti musí byť ešte aj niekoľko mesiacov po prílete z dovolenky. "Ak cestujúci nemá dostatočne dlhú platnosť pasu, rovnako mu nie je umožnený odlet," dodala hovorkyňa. 

Napríklad pri ceste do Egypta je potrebné mať platný pas aspoň šesť mesiacov po návrate, pri lete do Turecka je to aspoň 150 dní po návrate. Dovolenkári by si však mali podľa Ševčíkovej skontrolovať aj platnosť a dĺžku pasu u detí. "Zatiaľ čo dospelý môže cestovať v rámci EÚ aj na občiansky preukaz, každé dieťa pri ceste do zahraničia musí byť držiteľom platného cestovného pasu," upozornila. Deťom mladším ako šesť rokov sa pritom cestovný pas vydáva s platnosťou na dva roky. 

"Vlani sa zamestnanci letiska často stretávali s tým, že si dovolenkári zabúdali svoje cestovné doklady v kopírovacom stroji, keď si boli dať pred odletom robiť fotokópie týchto dokladov. Na letisko tak prišli bez nich, alebo len so samotnou fotokópiou," opísala Ševčíková. Upozornila preto dovolenkárov, aby si aj na toto dali veľký pozor, keďže bez platného originálu cestovného dokladu neodletia.

 

 

Ženy si musia dať pozor na priezvisko

Letné mesiace sú zároveň aj obdobím svadieb a svadobných ciest. Ženy si však podľa Ševčíkovej musia dať pozor na to, že ich priezvisko musí byť rovnaké na letenke ako na cestovnom doklade – občianskom preukaze či pase. "Rovnako priezvisko cestujúcej nahlásené v cestovnej kancelárii musí byť zhodné s priezviskom na cestovnom doklade. Ak sa priezviská jednej osoby rôznia, stráca nárok na odlet," upozornila hovorkyňa. 

Ak teda žena odchádza na dovolenku ihneď po svadbe a nemá ešte vybavený občiansky preukaz či pas na nové priezvisko, treba v cestovnej kancelárii či pri kúpe letenky nahlásiť svoje dievčenské priezvisko.

Letisko tiež pripomína turistom, aby si nezmýlili linku či čas letu. Počas dňa sa totiž uskutoční aj niekoľko odletov napríklad do tureckej Antalye, egyptskej Hurghady či bulharského Burgasu. "Cestujúci tak musí sledovať nielen destináciu, do ktorej letí, ale aj číslo linky, číslo nástupnej brány a presný čas odletu," opísala Ševčíková. 

Cestujúci by mal tiež pamätať na to, že nástup na odlet, tzv. boarding, sa začína približne 45 až 50 minút pred odletom lietadla. "Na nástup do lietadla sú cestujúci vyzvaní letiskovým rozhlasom. Nástupná brána sa však uzatvára spravidla 30 či 20 minút pred odletom a nie až v čase samotného odletu lietadla," dodala. Ak cestujúci príde na nástup neskoro, stráca nárok na odlet a nemá nárok na vrátenie ceny letenky.

Ševčíková zároveň odporúča cestujúcim, aby na samotné letisko prišli dve hodiny pred odletom. Vybavenie na check-in pulte, prechod bezpečnostnou kontrolou a pri odletoch do krajín "neschengenu" aj hraničnou/pasovou kontrolou si totiž vyžaduje určitý čas.

Letisko tiež upozorňuje, že nie je vhodné "posilniť" sa alkoholom pred odletom. "Ak zamestnanci letiska spozorujú pasažiera pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, takémuto cestujúcemu nie je umožnený odlet," zdôraznila hovorkyňa.

 

 

Zakázané predmety

Turisti by mali tiež pamätať na zakázané predmety, ktoré nemožno prepravovať v príručnej batožine či na pravidlá pri preprave tekutín. Napríklad medzi predmety, ktoré cestujúci nemôže mať v príručnej batožine, patria rôzne napodobeniny zbraní, granátov, nábojov a to či už v tvare prívesku na krk alebo príveskov na opasok. "Patria sem i detské hračkárske zbrane – vodné pištole, ale aj tenisové rakety," upozornila Ševčíková.

Tekutiny, pasty, gély, spreje možno mať v príručnej batožine umiestnené len v objeme do 100 mililitrov alebo 100 gramov, uzatvorené v plastovom ZIPP vrecku s maximálnou kapacitou 1 liter. "Sem sa radia aj potraviny, akými sú bryndza, treska, nátierky, paštéty, maslo a iné," vymenovala hovorkyňa. Ak cestujúci chce takéto predmety a potraviny prepraviť, musí ich umiestniť do podanej, nie príručnej batožiny.