Stretávame sa v jednej z bratislavských kaviarní. Zázrak je už to, že sa nám podarilo zladiť jeden termín, ktorý vyhovuje všetkým štyrom hovorkyniam: Martine Pavlíkovej zo Železníc Slovenskej Republiky, Adriane Volfovej z Dopravného podniku Bratislava, Veronike Ševčíkovej z Letiska M. R. Štefánika a Eve Vozárovej z autobusovej spoločnosti Slovak Lines. Niektoré z nich sa poznajú už dlhšie, keďže pôsobili ako novinárky. Dnes poskytujú novinárom informácie ony. Ako vyzerá ich práca a aké to je postaviť sa na druhú stranu mikrofónu? Je ťažké pracovať v mužskom kolektíve?

Tieto a mnoho ďalších otázok sa chystám položiť štyrom dámam. V hektickom, predvianočnom čase sa nám podarí dostať do príjemnej nálady a nazrieť do sveta zaujímavej profesie.

 

Martina Pavlíková (zľava), Eva Vozárová, Veronika Ševčíková a Adriana Volfová (vpravo). Foto - Stano Stehlík

 

Posilňovanie spojov

Eva Vozárová robí hovorkyňu firmy Slovak Lines 11 rokov a jednu vec už berie ako samozrejmosť. „Viem, že v predvianočnom období si určite nemôžem vziať dovolenku,“ hovorí. Každý rok sa v druhú decembrovú nedeľu menia cestovné poriadky pre autobusovú a železničnú dopravu. Podobne to vníma aj hovorkyňa železníc Martina Pavlíková. „To je medzinárodná záležitosť, ktorú riešime v predstihu,“ dodá. Tesne pred Vianocami obe riešia posilnené spoje, aby sa cestujúci na sviatky mohli načas dostať tam, kam potrebujú.

Železnice vypravia v predvianočnom čase okolo 1660 pravidelných vlakov denne, ďalšie vlaky pridávajú osobní dopravcovia, Autobusový prepravca Slovak Lines denne vypraví okolo 1900 spojov, čiže na cestách je približne 300 autobusov, z čoho väčšina spojov je prímestská doprava. Predvianočné obdobie je až do 7. januára posilnené o 40 autobusov a spojov v medzinárodnej doprave do Londýna, Paríža či Ženevy.

 

 

„Posilnené spoje sú zohľadnené v cestovnom poriadku, ale aj tak treba za pochodu reagovať a posilňovať ich tam, kde je to potrebné,“ dodáva Vozarová. Vtedy obe dámy vidíme v televízii, ako trpezlivo vysvetľujú, čo ich firmy chystajú pre svojich klientov. Nielen tesne pred Vianocami, ale po celý december, keď chcú napríklad vyhovieť záujemcom vianočných trhov v susednom Rakúsku.

Kým počúvam, zbadám na tvárach ostatných dám úsmev – v ich prípade je to podobné. Aj na letisku je pred Vianocami zvýšený počet letov. „Letecké spoločnosti  plánujú letové poriadky vopred  a vedia, že pred Vianocami musia zvýšiť počet letov z Írska, či Anglicka,“ popisuje Veronika Ševčíková. Na Bratislavské letisko je pridaných 56 letov (teda 28 príletov a 28 odletov) nad rámec letového poriadku. Platí to do Troch kráľov.  

 

Veronika Ševčíková, hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika a Martina Pavlíková, hovorkyňa železníc.  Foto - Stano Stehlík 

 

Vianočná električka

Zdá sa mi, že všetky dámy sú s predvianočným stresom vyrovnané. Moje predstavy o ich práci v decembri trochu poopraví Adriana Volfová, hovorkyňa Dopravného podniku v Bratislave, ktorá pridá príjemné zážitky. „U nás december začína rozprávkovo – vianočnou električkou, ktorá je krásna, rozsvietená, pre všetkých cestujúcich zdarma a na tvárach Bratislavčanov vzbudzuje úsmev,“ hovorí a pri pohľade na vysvietenú električku musíte súhlasiť.

Dopravný podnik Bratislava denne vypraví 102 trolejbusov, 368 autobusov a 96 električiek a počas Vianoc a Silvestra rieši posilnenie spojov aj kapacitnejšími vozidlami.

 

Vianočná električka.  Foto - facebook DPMB

 

Až kým nenasneží

V tej čaruplnej nálade by sme radi ostali, lenže Adriana Volfová vyriekne vetu, s ktorou všetky prítomne dámy súhlasia: „Všetko je v poriadku, až kým nenasneží“.  Z pohľadu hovorkyne letiska Veroniky Ševčíkovej je to situácia, kedy sú aj na letisku v pohotovosti letiskové mechanizmy, snehové frézy, zametače, aby čistili vzletovo-pristávaciu dráhu a odbavovaciu plochu. Kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam môže pilot aj odkloniť let na iné letisko.  „Raz v januári sa nám stalo, že bolo letisko uzatvorené na 4 hodiny. Snežilo tak husto, že len čo odhrnul sneh z dráhy, napadol ďalší,“ vraví Ševčíková. Práve vtedy sa jej hlásia novinári, či počasie neovplyvňuje lety, alebo fotografi, ktorí by si radi urobili zábery zasneženého letiska.

 

Adriana Volfová, hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava.  Foto - Stano Stehlík

 

Nehody

Aj pre ostatné dámy znamená sneh väčšie riziko kalamitných situácií, nespojazdnených ciest, zamrznutých koľají, meškania,  zvýšené riziko nehôd a nespokojnosť cestujúcich. „Pamätám sa na veľkú nehodu autobusu, ktorú mi dispečeri hlásili, keď som sa chystala na maškarný ples,“ zaspomína Adriana Volfová. Po skončení hovoru s dispečerom na displeji telefónu zbadala hneď niekoľko desiatok neprijatých hovorov. Prípravy teda museli ísť bokom, hovorkyňa si plnila svoje povinnosti a odpovedala na otázky novinárov. Na ples dorazila síce s oneskorením, na nálade to však neubralo.  

Hovorkyňa železníc opisuje, ako si za 11 rokov svojej práce na stresové situácie zvykla. Keď musí odpovedať na otázky tykajúce sa napríklad nehôd. „Paradoxne som vtedy veľmi pokojná a snažím sa poskytnúť, čo najviac informácií, v pokoji všetko vysvetliť, veď na to mi volajú,“ hovorí Pavlíková. Všetky dámy sa zhodnú, že sa museli naučiť žiť s mobilom v ruke. „Aj keď vo voľnom čase idem do záhrady, tak vždy s mobilom,“ vysvetľuje Pavlíková.

 

Martina Pavlíková, hovorkyňa železníc.  Foto - Stano Stehlík 

 

Keď si rodina povzdychne

Pýtam sa teda, ako to zvládajú ich blízki. Zo štyroch hovorkýň je vydatá len Eva Vozarová. Má aj deti, ale tie sú už dosť veľké, takže nie sú na ňu také naviazané. „Je pravda, že si občas povzdychnú, keď kvôli práci mením súkromný program alebo sa musím vzdialiť počas rodinnej oslavy, čo sa občas stáva,“ dodá. Martina Pavlíková pracuje na železniciach spolu so svojím partnerom, ktorý je zvyknutý na to, že jeho polovička je často zaneprázdnená. „Vídame sa v práci, vybehneme spolu na obed a potom sa stretneme doma, ale keď ma ešte zbadá v telke, tak má už toho dosť,“ dodá s úsmevom. Hovorkyne letiska a Dopravného podniku Bratislava žijú samé, svojou prácou tak v každodennom živote nikoho nezaťažujú. No počas rodinných stretnutí ich rodičia už dobre vedia, čo znamená, keď ich dcéram neustále zvoní telefón. Už si vraj zvykli.

 

Eva Vozarová, hovorkyňa autobusovej spoločnosti Slovak Lines.   Foto - Stano Stehlík

 

Medzi dopravármi

Okrem Evy Vozarovej, ktorá si novinárčinu vyskúšala len ako dopisovateľka na voľnej nohe, všetky tri dámy pracovali ako redaktorky v redakciách. „Ja som začínala ešte v čase, keď nebol internet a získavať informácie vôbec nebolo ľahké,“ zaspomína si Pavlíková. Možno práve preto vie, čo znamená byť dobre pripravený na svoju prácu. Všetky dámy už dostali od novinárov otázky, z ktorých nebolo jasné, na čo sa pýtajú. „Niekedy treba najprv dostať novinárov do témy,“ popíše Vozárová, ale má pochopenie. Aj ony, keď nastúpili do dopravných podnikov, sa museli oboznámiť s prácou dopravárov, s ktorou pred tým nemali nič spoločné.

 

 

„Žiaden hovorca by nemal tvrdiť, že všetko vie,“ poznamená Adriana Volfová, ktorá, podobne ako ostatne dámy, nemá problém poprosiť novinára o strpenie, kým si nejakú informáciu neoverí. Ani Martina Pavlíková, keď nastúpila do novej práce, to nemala ľahké. „Na začiatku ma brali dosť nedôverčivo, keďže som nastúpila ako neželezničiarka,“ spomína, ale časom sa jej podarilo získať si dôveru a ukázať, že sa vo svojej profesii vyzná. „Každý železničiar je vo svojom obore dobrý, ja zase musím vedieť aspoň základy o práci každého z nich,“ vraví. Podobne je to aj v prípade ostatných hovorkýň.

 

Foto - Stano Stehlík

 

V mužskom kolektíve

Každá z dám pracuje v podnikoch, kde prevláda mužský kolektív, ale v tom problém nevidia. „Nezáleží na pohlaví, dôležité je dobre vychádzať so všetkými kolegami. Trávíme spolu veľa času a potrebujeme sa navzájom, viacerí mi napríklad poskytujú informácie k jednotlivým témam,“ opisuje Vozárová zo Slovak Lines. Martina Pavlíková je medzi železničiarmi známa tým, že sa na nich usmieva a vie si ich získať srdečnosťou. „Som jedna z mála žien v tomto kolektíve, takže keď oni riešia technické záležitosti a ja sa medzi nich dostanem, pozdravím, usmejem sa a hneď sú inak naladení,“ smeje sa. Adriana Volfová tiež rada spolupracuje s kolegami a vyzdvihne ich zmysel pre humor.

Ani Veronika Ševčíková na svojich kolegov nedá dopustiť a zaspomína si, ako začínala od piky, ako ju zaúčali do technických parametrov letiska. Podľa nej všetko závisí od schopnosti človeka učiť sa. „Mne sa zdá, že ťažšie to majú tí, ktorí pred tým novinárčinu nerobili,“ uvažuje ešte nahlas a poukáže na fakt, že vo väčšine firiem sú hovorkyňami ženy.

 

Foto - Letisko M.R. Štefánika

 

Atypické tlačovky

Je cítiť, že všetky majú svoju prácu rady. Keď sa ich pýtam na stres pred tlačovkami, hovoria o príjemnom adrenalíne. Novinárov sa snažia zaujať aj atypickými spôsobmi, a preto organizujú neklasické stretnutia. Slovak Lines robí rôzne prezentačné jazdy  alebo ukazuje ako vodiči trénujú jazdu šmykom, aby čitateľov oboznámili s profesionálnou prípravou vodičov. Martina si zaspomína na tlačovku, ktorú robila v tuneli, na nelegálnych prechodoch alebo na simulácie zrážok vlakov, ktoré sa pripravuje raz za dva-tri roky.

Adriana Volfová sa s novinármi vozila obojsmernou električkou, prvou, ktorá dorazila do Bratislavy.

Veronika Ševčíková má zase veľmi rada väčšie akcie, keď sa napríklad na letisku otvára nová letecká linka. Celosvetovým zvykom je spraviť vtedy obrovskú tortu so špeciálnou výzdobou, informáciou odkiaľ a kam sa lieta atď. Fotografie takých tort sa potom zverejňuje na špeciálnom celosvetovom leteckom portáli, kde sa hlasuje za najkrajšiu. „Ešte sme to síce nevyhrali, ale sme na dobrej ceste,“ vraví s úsmevom a zaspomína si, že pre ňu bola najkrajšia torta tá, kde bol bratislavský hrad.

K atypickým tlačovkám tiež patrí pozvanie novinárov na letiskovú plochu a keď pristáva nová linka, spolupracujú aj letiskoví hasiči. „Ich úlohou je urobiť vodnú bránu nad lietadlom, ktoré prvýkrát u nás pristane,“ hovorí hovorkyňa.

 

Vodná brána na letisku v Bratislave v marci 2016.  Foto - Letisko M.R.Štefánika

 

Perníčky?

Opäť sa dostávame k vianočnej téme, pretože ma zaujíma ako štyri ženy riešia rodinné prípravy na Vianoce. Bratislavčanka Eva Vozarová sa o pečenie delí s mamou a sestrou. „Deti už mám veľké, tak zavše milo prekvapia a napečú aj oni ,“ skonštatuje. Martina, ktorá pochádza z Banskej Bystrice, tento rok Vianoce plánuje tráviť s priateľom doma pri Bratislave. Ostatné dámy pocestujú za rodičmi: Veronika – do Palárikova, Adriana – do Banskej Štiavnice. Martina si ešte spomenie, že každý rok sa zúčastňuje predvianočných príprav u svojej kamarátky, s ktorou spolu zdobia perníčky. „ Nejde ani tak o výsledok, ale o relax a strávenie času v príjemnej atmosfére s priateľmi,“ vysvetľuje.

 

Foto - Stano Stehlík

 

Počas Vianoc

Železničná, autobusová či mestská doprava počas sviatkov fungujú stále, len v iných intervaloch. Podobne je to v letectve. Veronika si spomína, že počas jej 4-ročnej práci na letisku boli roky, keď sa v prvý sviatok vianočný neuskutočnil žiadny let. Letecké spoločnosti plánujú na ten deň minimum letov, keďže cestujúci chcú byť 25. decembra doma s rodinami. „Väčšina letov na Štedrý deň a na Silvestra odlieta a pristáva do 16. hodiny. Tento rok máme na prvý sviatok vianočný naplánovaný len let do Moskvy a späť,“ popisuje.

Ale nie každé sviatky bývajú pokojné. Bolo to práve pred 4 rokmi počas Vianoc, keď sa dozvedela, že prevádzku ukončila letecká spoločnosť, ktorá vtedy lietala do Kyjeva.

Martina zase smutným hlasom dodáva, že práve na Vianoce majú veľa prípadov samovrážd: tí, ktorí sú nešťastní, osamelí, nezvládajú život, sa s ním rozhodnú skoncovať a postavia sa pred vlak. Veľa samovrážd býva práve na Vianoce a na Silvestra. „Pre nás to znamená zastavenie dopravy, vyšetrovanie políciou, ale aj našimi vyšetrovateľmi,“ popisuje Martina a dodáva, že vtedy treba rátať s niekoľkohodinovým meškaním.

 

Veronika Ševčíková, hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika.  Foto - Stano Stehlík

 

Pokojné sviatky

Všetky dámy sa najviac tešia na čas, keď sa už každý dostane tam, kam má a skončí sa predvianočná horúčka. Vtedy si užívajú aj ony. Pokiaľ sa nič nedeje, tak všetci rešpektujú, že aj hovorkyne vyťažených podnikov majú nárok na oddych. Nevolajú im dispečeri, ani novinári. Vtedy majú iba jedno skutočné želanie: Pokojné sviatky. Nech sa im, aj nám všetkým splní! A šťastnú cestu bez ohľadu na to, či sa na Vianoce chystáte vlakom, autobusom, autom, lietadlom, či len v rámci mesta električkou alebo trolejbusom.