V máji 2015 sľúbili R. Fico, J. Draxler a V. Bajan na tlačovke pred ruinou škôlky v Petržalke, že jej rekonštrukcia bude vzorom ich pomoci rodinám. Na Vyšehradskej malo do roka vzniknúť 150 nových miest pre deti. Nestalo sa nič.

V týchto dňoch nekončí len 100-dňové pôsobenie novej vlády. V týchto dňoch chodia rodičom oznámenia o tom, či ich dieťa bolo alebo nebolo prijaté do škôlky. Pred voľbami sa vládne strany predháňali v tom, kto nasľubuje mladým rodinám viac.

 

 

Pred rokom a pol, ešte v januári 2015, odškrtávali na tlačovke Róbert Fico s ministrom školstva Draxlerom splnenie jedného z 15 prioritných bodov prvého sociálneho balíčka, a síce rozširovanie kapacít materských škôl. Bol sľub ale skutočne „dôsledne naplnený“, ako to sľuboval premiér?

 

 

O pár mesiacov neskôr, v máji 2015, premiér Fico, starosta Petržalky Bajan a minister školstva Draxler, stáli pred ruinou škôlky na Vyšehradskej, aby na konkrétnom príklade ukázali, ako idú pomáhať tvoriť miesta v škôlkach. Sľúbili Petržalčanom pomoc "do 1 roka" a "v krátkom čase". Stavebné práce mali sa začať na jeseň. Video je z mája 2015.

 

video

 

Zodpovednosť sa už nedá na nikoho prehodiť. Leží len a len na pleciach bývalej a už aj terajšej Ficovej vlády. Aj ministerstvo, aj nominant Smeru, starosta Bajan, aj vláda aj premiér. Všetci, čo s nedostatkom škôlok mohli niečo urobiť, sú z jednej a tej istej strany a boli pred škôlkou nastúpení. Môžeme to dať na vrub nedostatočnému vládnemu príspevku, alebo zdĺhavému a nefunkčnému verejnému obstarávaniu. Faktom ale je, že za posledné roky mohol Smer zmeniť všetky premenné v rovnici na ceste za väčším počtom miest v materských školách.

 

 

S kolegami Mirom Beblavým a Katkou Macháčkovou sme prostredníctvom vlastného zákona upozorňovali, že vládny plán bude neflexibilný a pomalý. Nedali si povedať, detské skupiny a povinnosť starostov garantovať miesta podľa nich nie sú potrebné.

Rodičia v Petržalke stále nemajú svoje deti kam dať a týmto slimačím tempom sa to ani v budúcnosti nezmení. Tento rok dostala samospráva 1 501 žiadostí o pridelenie škôlky. Mestská časť bola schopná vyhovieť 825 žiadostiam, 676 detí zaradiť nedokázali. Vyšehradská mala priniesť 150 miest.

 

 

Na reálnej situácii vidíme, že aj skostnatelosť a nečinnosť sa dá vydávať druhou a treťou Ficovou vládou za úspech. Akcieschopnosť vlády je nižšia ako schopnosť umiestniť do škôlok pár tisíc detí na celom Slovensku. Rozprávajú o tom už vyše dvoch rokov, spravili množstvo bombastických tlačoviek, ale rodičia v Petržalke, Ružinove či Ilave už vedia, že sú to len reči.

Vláda by si mala uvedomiť, že vyčlenenie peňazí na konkrétny účel neznamená, že predvolebný sľub je splnený. Sľub je splnený až vtedy, keď rodičia majú pre svoje dieťa miesto v škôlke. Vláda pre to nerobí dosť.

 

 

Prečítajte si aj Dobrá matka – zlá matka. A jej dieťa