Sedeli sme v hľadisku na jednej diskusii a zhodli sa s pani profesorkou na tom, že sa vysokoškoláci nevedia pýtať. Nevedia klásť základné otázky, aby sa o téme dozvedeli čo najviac. Bolo skoro ráno, takže možno boli študenti vysokej školy po prebdenej noci alebo ich iba nezaujala ekonomická téma a pri inej by naopak boli aktívni. Možno.

Ale mne sa zdá, že celkovo pribúda ľudí, ktorí prestali klásť otázky. Prestali sa vypytovať, aby sa čo najviac dozvedeli o téme, o ktorej sa hovorí. Prestali sa pýtať, a neviem, či nie preto, že ich prestali zaujímať odpovede. Možno ich len nezaujímajú iné odpovede, než tie, ktoré chcú počuť.

Nepýtajú sa na témy, ani na ľudí. Strávia s nimi večer v krčme alebo sedia hodiny pri svadobnej hostine či na párty a keď sa ich potom opýtate, kto to bol, s kým sa taký dlhý čas bavili, nevedia odpovedať, ani čo dotyčný robí. Tvária sa, že vypytovať sa je neslušné. A tak sa radšej neopýtajú nič. Rozprávajú o všetko a o ničom alebo ešte radšej len o sebe.

 

 

Nepýtajú sa, nič sa nedozvedia, nepestujú zdravú zvedavosť a chuť po nových informáciách. Často iba betónujú vlastné názory a pohľady na vec. A uzatvárajú sa tak do seba. Pestujú si strach a držia si odstup. A potom ich často vydesí akákoľvek odpoveď.    

Ja sa živím tým, že sa pýtam. Rada dávam otázky, ale ešte radšej som, ak sa niečo dozviem. Baví ma, ak sa začnem baviť s cudzím človekom a po pár otázkach zistím jeho zaujímavý životný príbeh. 

Väčšinou sa pýtam ja, ale po spomínanej diskusii s vysokoškolákmi sa začala pani profesorka vypytovať mňa, kto som a čím sa živím.

Vymenili sme si pár otázok a zistili sme, že sa poznáme, hoci iba cez email. Našli sme si čas na kávu a ja som sa dozvedela, že pani profesorka bola kedysi podnikateľkou, dnes je mamou vyliečeného syna a pomáha iným mamám, ktorých deti ešte trpia agresívnou chorobou. Veľa som sa na káve pýtala a veľa nového som sa dozvedela.

Myslím, že deň, keď sa nič nové o živote nedozvieme, sme nezmyselne premárnili. A pritom sa iba stačí pýtať...

 

Prečítajte si aj Statočná Anna Nováková