Prvé kolo prezidentských volieb v Česku vyhral armádny generál vo výslužbe a bývalý najvyššie postavený český vojak v NATO Petr Pavel s 35,4 percentami hlasov. Stiahol veľký náskok expremiéra Andreja Babiša, ktorý získal 35 percent a od začiatku sčítania dlho viedol.

Tretia skončila ekonómka a bývala rektorka Danuše Nerudová, ktorá získala necelých 14 percent hlasov.

TASR o tom informuje podľa predbežných výsledkov volieb, ktoré zverejnil Český štatistický úrad. Volebná účasť bola vyššia ako pri minulej voľbe prezidenta presiahla 68 percent.

Pavel predbehol Babiša

Po sčítaní takmer všetkých hlasov získal Pavel zatiaľ 35,26 percenta hlasov a predbehol tak Babiša, ktorý je tesne za ním si ziskom 35,13 percenta hlasov. "Mám veľkú radosť, všetci to vidia... Usmieval by som sa viac, keby ten rozdiel bol desaťpercentný. No toto je taký rozdiel, že v ňom skôr vidím tu ťažkú prácu do druhého kola," reagoval Pavel.

Na začiatku sčítavania viedol Babiš o takmer desať percent hlasov, ku koncu sčítavania však bol rozdiel medzi Pavlom a Babišom stále tesnejší. Je už isté, že obaja kandidáti postúpia do druhého kola volieb, ktoré sa uskutoční o dva týždne, 27. a 28. januára.

Neúspešní kandidáti chcú podporiť Pavla

Do druhého kola sa nedostala tretia Danuše Nerudová, ktorá zatiaľ získala 13,9 percenta hlasov zúčastnených voličov. Prezidentská kandidátka už zagratulovala „demokratickému víťazovi“ Pavlovi a uviedla, že v druhom kole podporí Pavla.

Za nimi sa v poradí podľa počtu hlasov umiestnili Pavel Fischer, Jaroslav Bašta, Marek Hilšer, Karel Diviš a Tomáš Zima.  Rovnako aj Fischer už avizoval, že v druhom kole podporí Petra Pavla. Volebná účasť dosiahla približne 68 percent, čo je viac ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018, uvádza ČT 24.

Občania Českej republiky si mohli v piatok a v sobotu voliť v prvom kole volieb nového prezidenta alebo prezidentku. Volebné miestnosti sa zatvorili o 14.00 h. Svoj hlas mohlo odovzdať 8,3 milióna oprávnených voličov, o ktorých priazeň sa uchádzali ôsmi prezidentskí kandidáti.

Nerudová je spokojná

Danuše Nerudová v sobotu v prejave uviedla, že je zaskočená podporou a to, že skončila tretia, nič neznamená, lebo pootvorila dvere ďalším, čo prídu po nej.

"Veľmi by som si priala, aby moja kandidatúra bola povzbudením aj pre ďalšie ženy. Je načase, aby sa stali viditeľnejšou súčasťou verejného života a politiky. Verím, že možno práve teraz číta moje slová aj naša budúca prvá česká prezidentka. A že sa jej dočkáme napríklad už o päť rokov," uviedla na sociálnej sieti.

Nerudová poďakovala svojim podporovateľom, dobrovoľníkom, rodine i svojmu tímu za prácu počas predvolebnej kampane. Ešte pred samotným prejavom si po príchode na pódium vyslúžila dlhý potlesk svojich priaznivcov.

"Celú dobu sme viedli pozitívnu kampaň a myslím si, že sme prispeli k dobrej nálade v tejto krajine. Som rada, že sme ukázali, že človek môže dôjsť ďaleko s pozitívnou kampaňou, že nikoho neočierňuje a s tým, že robí veci dobre," uviedla.

"Stále je tu veľké zlo. A to zlo sa volá Andrej Babiš. To zlo neodišlo a dostalo pomerne dosť percent vo voľbách. Nezabúdajme na to, že tu máme človeka, ktorý vlastní mediálne domy, politickú stranu, poslancov a teraz by chcel vlastniť Lány a Pražský hrad. A to zlo musíme spoločne poraziť," povedala Nerudová.

Zároveň zablahoželala Petrovi Pavlovi, ktorého nazvala "demokratickým víťazom volieb". "Dnes večer spolu budeme hovoriť o tom, aké sú možnosti, potom spoločne budeme nejaké výsledky ďalej prezentovať," dodala..