Česká ekonómka a bývalá rektorka Mendelovej univerzity v Brne Danuše Nerudová v utorok prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámila, že sa rozhodla kandidovať na prezidentku Českej republiky.

Danuše Nerudová kandiduje na prezidentku

"Rozhodla som sa kandidovať na funkciu prezidentky Českej republiky. Robím tak po zvážení všetkých pre a proti a so všetkou vážnosťou," uviedla Nerudová na Twitteri. "Potrebujeme hlavu štátu, ktorá má schopnosti a energiu stáť v ekonomicky neľahkej dobe na strane ľudí. Všetci si zaslúžime nádej na lepšie časy," dodala.

Danuše Nerudová mala pôvodne oznámiť kandidatúru koncom januára potom, čo skončila vo funkcii rektorky Mendelovej univerzity. Hladké odovzdanie univerzity novému rektorovi, 39-ročnému Vojtěchovi Adamovi, neprebehlo. Uznávaný molekulárny biológ a vtedajší prorektor Mendelovej univerzity bol podozrivý, že zámerne upravoval obrazové dáta vo svojich vedeckých článkoch a nakoniec odstúpil.

 

Danuše Nerudová bola najmladšou docentkou, profesorkou, prorektorokou a tiež rektorkou. Teraz sa čaká, či nebude najmladšou českou prezidentkou. Bývalá rektorka Danuše Nerudová (43) však nemá rada, keď z nej robia českú Zuzanu Čaputovú.

“V Česku sa často robia paralely a tiež hľadáme našu Čaputovú, ale Česko sa nachádza v inej situácii než bolo Slovensko v čase voľby. Ja som človek, ktorý paralely brzdí, myslím, že to tak nie je. V každom prípade je pani prezidentka veľkou osobnosťou, ktorá je inšpiráciou pre mnohé ženy,” povedala vtedy v rozhovore pre Ženy v meste Danuše Nerudová.

Nerudová podporuje ženy v politike

Ženy vo verejnom priestore podporuje, aj mentoruje. V dávnejšom rozhovore uviedla, že kľúčový moment kampane pred prezidentskými voľbami 2023 v Česku bude prekonať stereotyp o tom, že prezidentkou nemôže byť žena. Dnes verí, že pandémia mení pomery v Česku.

“Myslím si, že sa mení aj vzťah k ženám. Existuje už veľa mužov, ktorí si uvedomujú ako spoločenský problém, že hoci je 51 percent žien, ich participácia na verejnom živote je nízka. Takže aj muži hovoria o potrebe zmeny. Téma, že máme nízke zastúpenie žien už nie je toxická, je braná seriózne a hľadá sa riešenie. Verím, že doba sa mení.”

Zemana chce nahradiť aj Babiš, či Pavel 

Česi si budú nového prezidenta, ktorý na tejto pozícii nahradí Miloša Zemana, voliť v priamej voľbe na jar budúceho roku. Vtedy sa totiž po piatich rokoch Zemanovi skončí mandát a znova kandidovať už nemôže.

Ako najväčší favoriti sa spomínajú bývalý predseda vlády Andrej Babiš a niekdajší vysoký predstaviteľ armády ČR a NATO Petr Pavel - tí však svoju kandidatúru zatiaľ oficiálne neoznámili, uvádza spravodajský server Novinky.cz.

Svoj záujem o post prezidenta ČR doteraz ohlásilo už vyše 20 osobností, ako napríklad podnikateľ a filantrop Karel Janeček, šéf odborárov Josef Středula, šéf hnutia Otevřeme Česko - Chcípl PES Jakub Olbert, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, niekdajšia šéfka Energetického regulačného úradu Alena Vitásková či teológ a mediálny expert Ivo Mareš. Na účasť vo voľbách o prezidentský post v ČR je potrebné získať podpisy minimálne 20 poslancov, desiatich senátorov alebo 50.000 občanov.