BRATISLAVA. Pri nakupovaní potravín pred sviatkami radí poradkyňa na zdravú výživu Michaela Bebová, ktorá vedie portál Biochemicka.cz, sledovať zloženie, cenu a dobu trvanlivosti.

„Akonáhle má potravina podozrivo dlhé zloženie, veľmi nízku cenu a veľmi dlhú dobu trvanlivosti, rozhodne ju neodporúčam kupovať,“ hovorí. To podľa nej platí, či ide o vianočku alebo mäsový výrobok.

 

 

Pozor na farby, palmový tuk a rybie kosti

Vianočné koláčiky, ktoré hrajú všetkými farbami, sú zdobené konfetami, perličkami a všetkým možným, tiež nie sú podľa Bebovej tou pravou voľbou. Čítať sa oplatí aj etiketa čokolády, upozorňuje – trh je totiž presýtený nekvalitnými výrobkami.

Odporúča pozorne sledovať aj rastlinný tuk. „Vyhýbajte sa potravinám s pridaným palmovým tukom, ktorý je všadeprítomnou náhradou klasického masla alebo rastlinných olejov a je ukazovateľom nekvality výrobkov,“ hovorí.

Do detského menu ani na Vianoce nepatria príliš slané pochutiny, upozorňuje. Opatrná by bola ja pri kaprovi. „Nebezpečenstvo uviaznutej rybej kosti je veľmi veľké,“ hovorí. Pri malých deťoch by kapra nahradila inou kvalitnou rybou, ktorá nemá toľko kostí, alebo kvalitnejším rybím filé.

 

 

Ľahšie, zdravšie, jednoduchšie

Chcete odľahčiť hlavný chod štedrovečernej večere? Bebová radí dať do zemiakového šalátu len trochu majonézy namiesto celého pohára. „Ušetríme si tak nemalé zažívacie ťažkosti a žlčník sa nám určite poďakuje,“ hovorí. Ak sa rozhodneme pre vysmážaného kapra, je dobré nechať prebytočný tuk nasať do papierových obrúskov, dodáva.

Hlavný chod je však podľa nej tučná bomba a naozaj ozdraviť sa dá jedine radikálne celkovou obmenou – napríklad ryba na prírodný spôsob, zemiaková kaša či ľahký zemiakový šalát bez majonézy. Potom si môžeme pokojne dať aj pár kúskov vianočného pečiva bez toho, aby sme sa prejedli, dodáva.

„Skvelou prevenciou nevoľnosti sú prestávky medzi jedlami – tede nedať si polievku, hlavné jedlo a dezert s kávou naraz,“ hovorí. Medzi jednotlivými chodmi by mala byť podľa nej minimálne polhodinová až hodinová pauza. Žalúdok tak bude mať viac času spracovať stravu zvlášť, vysvetľuje.

 

Ideálne náhrady pri pečení a varení:

majonéza

kvalitná sojanéza, tučný biely jogurt

biely cukor

tmavé cukry nezbavené melasy

kypriaci prášok

vinný kameň

stužené tuky

maslo, kokosový tuk

biela múka

špaldová múka, pohanková múka

čokoláda

karobový prášok

práškový cukor

rozmixovaný trstinový cukor

smotana

kokosový krém, ovsená smotana

Zdroj: Biochemicka.cz

 

 

RECEPT: Rybí krém s dyňovými semienkami

Ingredience:

300 g čerstvého filé z tresky

3 lyžice olivového oleje

2 väčšie zemiaky

0,7 l zeleninového vývaru (môžete použit BIO zeleninový bujón)

50 ml smotany nebo BIO ovseného krému

štipka muškátového oriešku

soľ, čierne korenie

opražené dyňové semienka na posypanie

 

Postup:

Najprv si očistite a nakrájajte zemiaky spolu s filé. Všetko orestujte na olivovom oleji. Zalejte vývarom a varte, pokým zemiaky úplne nezmäknú. Polievku rozmixujte, dochuťte soľou, čiernym korením a muškátovým orieškom.

Na záver polievku zjemnite kvapkou smotany alebo skúste použiť ovsenú alternatívu (obsahuje okolo 13 percent tuku a má rovnaké použitie v kuchyni ako smotana na varenie).

Potom polievku ešte krátko povarte a servírujte posypanú opraženými dyňovými semienkami.

 

Prečítajte si aj Štedrovečerné menu podľa Tinky alebo Vianoce bez vyprážania