Grace sa narodila okolo roku 1530 do námorníckej rodiny. Jej otec Eoghan nebol nik iný ako vodca obávanej pirátskej bandy. Nečudo, veď  jeho predkovia sa plavili a drancovali v okolí írskeho pobrežia celé tri storočia. More lákalo aj Grace, jej otec ju však nechcel vziať na jednu zo svojich lodí. Legenda hovorí, že si ako zámienku vymyslel, že by sa dievčine zamotali jej dlhé vlasy do lodných lán. Grace to však vyriešila za niekoľko sekúnd a svoje kadere si v momente ostrihala. Otec už nemal na výber. 

Avšak, jeho dcéra nebola nejaká divoška. Dostalo sa jej výchovy u zámožných príbuzných, dokonca vedela niekoľko rečí. 

 

 

Životopis prvej pirátky: Prebodla vlastného brata 

Keď Eoghan zomrel, bolo treba zvoliť nového vodcu pirátov. Samozrejmým nástupcom bol jeho syn Adulf, no bol primladý. Mal len 15 rokov. Nik však nerátal s tým, že o uvoľnené miesto má záujem aj jeho staršia sestra. Ako hovorí legenda, o vodcovi mal rozhodnúť Boží súd. Dvaja súrodenci, vyzbrojení dlhými dýkami, bojovali na život a na smrť. Grace bola krutá a v zápase naozaj nepoznala vlastného brata. Mladučkého Adulfa prebodla a tak si získala vernosť otcových mužov.  Pod jej velením boli postrachom nielen vôd v okolí Írska či Anglicka, ale plavili sa aj po Stredozemnom mori.

Aj v inom ohľade pirátka predbehla svoje súčasníčky. O svojej budúcnosti totiž rozhodovala sama. Kým iné dievčatá mocní otcovia používali na upevňovanie obchodných či mocenských vzťahov, ona si muža vybrala sama. Jej prvým manželom bol Donald O´Flaherty. Pochádzal z mocnej námorníckej rodiny, pod ktorej velenie patrilo mnoho lodí. Grace si tak upevnila loďstvo a svojim námorníkom údajne velila aj v čase, keď bola tehotná. Z prvého manželstva sa jej narodili tri deti - synovia Owen, Murrough a dcéra Margareth. 

 

 

Životopis prvej pirátky: Ovdovela a bola bohatšia

V roku 1554 ovdovela Grace O´Malley ako veľmi mladá – mala len 23 rokov. To, že ostala bez manžela, ju však vôbec neoslabilo – práve naopak. Získala jeho lode aj hrady a stala sa kráľovnou írskych pirátov. Vytvorila si akúsi malú armádu. Jej chlapi sa neštítili ničoho, dokonca od kapitánov lodí pýtali peniaze za tzv. ochranu. Kto nezaplatil mal smolu a jeho loď zhorela. 

Grace neostala sama, našla si milenca, ktorý bol španielskym zajatcom. Láska nemala dlhé trvanie, mladíka zabil pirátkin nepriateľ MacMahons z Ballyvoyu, ktorý prepadol jej dŕžavu. O´Malley to rozzúrilo, so svojimi ozbrojencami napadla jeho hrad Dooma a privlastnila si ho. 

 

 

Druhýkrát sa vydala za ďalšieho mocnára. Richarda Burkeho prezývali Železný Richard pre jeho krutosť, ale aj bohatstvo. Nebolo žiadnym tajomstvom, že si ho vzala pre majetok. Údajne ich vzťah vydržal rok a potom sa rozviedli, no narodil sa im spoločný syn – Teobald Burke. Podľa povesti len deň po jeho narodení Gracinu loď napadli Turci, ona vyskočila z postele, ozbrojená vybehla na palubu a zastrelila niekoľkých bojovníkov. Ostatní sa tak vyľakali rozzúrenej ženy, že sa vzdali. 

Vyčíňanie írskej kráľovnej morí nebolo po chuti najmä Angličanom. Po tom, ako sa stal guvernérom Richard Bingham, na ňu začal hon. Guvernér zaútočil na to najcennejšie, čo Grace mala. Zabral jej väčšinu loďstva, nechal zabiť najstaršieho syna a mladších uväznil. Zdrvená matka bola zúfalá až tak, že sa rozhodla k šokujúcemu kroku – oslovila samotnú anglickú kráľovnú. Alžbete I. napísala niekoľko listov. Žiadala v nich o milosť pre synov, ale aj o navrátenie majetku, no bez odozvy. Keď kráľovná neodpovedala, rozhodla sa, že zariskuje a pôjde za ňou osobne. 

 

Socha írskej pirátky Grace O´Malley v ˇirsku.  Foto - wikipedia.org

 

Životopis prvej pirátky : Prijala ju kráľovná Alžbeta

Alžbeta prijala Grace O´Malley na zámku Greenwich v lete 1593. Podľa povestí išlo naozaj o stretnutie dvoch kráľovien. Pirátka prišla na stretnutie ozbrojená dlhou dýkou. Ochranke, ktorá ju odhalila tvrdila, že to je pre jej vlastnú bezpečnosť. Dopustila sa aj iných prešľapov -  Alžbete sa odmietla pokloniť. Po tom, ako kýchla, zahodila ponúknutú vyšívanú vreckovku do ohňa. Pohoršeným dvorným dámam tvrdila, že podľa írskych zvykov je použitá vreckovka znečistená a musí byť zničená. Aj napriek všetkému si získala priazeň mocnárky, sľúbila však, že bude bojovať proti Alžbetinym nepriateľom a prestane útočiť na Angličanov. Kráľovná jej dokonca ponúkla titul grófky, ak ostane žiť na jej dvore. Grace odmietla. Jej miesto bolo na mori. 

 

 

Alžbeta síce svoj sľub splnila, oslobodila jej synov a zosadila Binghama z úradu guvernéra, no Grace nebola spokojná, jej majetok sa jej nevrátil celý. Preto sa opäť vrátila k pirátčeniu a prepadávaniu anglických plavidiel.

Aj keď legendy hovoria, že Grace O´Malley zomrela počas boja priamo na lodi, podľa historických dokladov skončila oveľa menej dramaticky. Zomrela ako 67-ročná v jednej zo svojich dŕžav.