Parkinsonova choroba trápila už starých Grékov, dobre ju poznali obyvatelia starej Číny aj Indie. Avšak až v roku 1817 jej hlavné príznaky – trasenie rúk, zhrbená postava, neistá chôdza, poruchy hybnosti a problémy s rečou – spojil v jedno anglický lekár James Parkinson, podľa ktorého pôvodne „trasľavá obrna“ dostala svoje pomenovanie. A dátum narodenia J. Parkinsona – 11. apríl, sa od roku 1997 oslavuje ako Svetový deň Parkinsonovej choroby.

Pri tejto príležitosti sa na celom svete konajú tzv. Tulipánové pochody, pretože práve tulipán je symbolom tohto ochorenia. K tradícii Tulipánových pochodov sa minulý rok pripojili po prvý raz aj slovenskí pacienti z OZ Spoločnosť Parkinson Slovensko, aby šírili informácie o Parkinsonovej chorobe a zároveň ukázali všetkým, ktorých postihla, že so svojimi problémami nie sú sami.

 

Trpia ňou aj štyridsiatnici

Na Slovensku máme v súčasnosti asi 15-tisíc pacientov s Parkinsonovou chorobou a ich počet stále rastie. Pesimistické prognózy hovoria, že do roku 2030 by ich mohol byť dvojnásobok. Hoci priemerný vek, kedy sa ozývajú prvé príznaky choroby, je okolo 60 rokov, asi 10 percent pacientov trápi choroba už od štyridsiatky. Postihuje rovnako mužov ako aj ženy.

 

Herec Michael J. Fox žije s Parkinsonovou chorobou iac ako 25 rokov. 

 

 

Pozor na tieto príznaky

K základným prejavom Parkinsonovej choroby patrí: spomalený pohyb, svalová stuhnutosť, pokojový tras a problémy s chôdzou a rovnováhou. Sprievodnými príznakmi sú psychické poruchy ako depresia, úzkosť, problémy so spánkom, ale aj bolesť, sťažené žuvanie, prehĺtanie alebo artikulácia reči.

Parkinsonova choroba je progresívne degeneratívne ochorenie, čo znamená, že časom sa zhoršuje. Lekárska veda ju zatiaľ nedokáže vyliečiť, vieme len zmierňovať príznaky ochorenia.

 

 

Prečítajte si aj Nicholsonová: Želám pacientom vládu, ktorá netuneluje zdravotníctvo