Na zimnú sezónu sa musíte pripraviť s akýmkoľvek typom vozidla. Rutina, ktorú opakujete každý rok sa pri elektroautách nemení, len obohacuje. Pri týchto typoch vozidiel si musíte dávať pozor na viacero elektrických komponentov, ktoré by ste pri aute so spaľovacím motorom možno obišli. Ktoré kroky treba spraviť pred zimnou sezónou a na ktoré dbať počas nej?

Pred sezónou

Batéria v elektromobile by mohla byť v zime hlavným zdrojom problémov. Plug in hybrid, ktorý má za normálnych podmienok dojazd 30 kilometrov, môže v zime klesnúť na polovicu. Je to spôsobené chemickými procesmi v batérii, ktoré v chladnom počasí nefungujú rovnakým spôsobom ako v lete. Svoje auto udržíte v najlepšej kondícii pravidelným jazdením a kontrolami kapacity batérie. Aj krátke trasy zahrejú batériu dostatočne na to, aby neklesala jej celková životnosť.

Nazrite aj na stav chladiacej kvapaliny, ktorá prúdi okolo batérie. Pri kvapalinách nezanedbajte ani kontrolu brzdovej. Tú by ste pred zimou mali určite doplniť alebo vymeniť.

Skontrolovať by ste mali aj tlak vo vašich zimných pneumatikách. Pri aute so spaľovacím motorom ste to možno tak často nerobili, no pri elektromobiloch je tento krok kľúčový. Prečo? Počas chladného počasia je pravdepodobnejšie, že sa úroveň tlaku v pneumatikách zmenší, a to zníži efektívnosť vášho vozidla. Výskumy potvrdili, že správny tlak v pneumatikách zvyšuje dojazd elektrického auta o 3 až 7 %. 

Ak chcete pred zimou vykonať dôkladnú prehliadku rozvodov alebo rekuperačného systému, budete musieť auto zaviesť do servisu. Jednou z výhod elektrických áut je aj to, že majú veľmi málo pohyblivých súčiastok. Preto však nemôžete vykonať všetky kontroly doma v garáži.

Čo však môžete urobiť, je pripraviť na zimu samotnú garáž. Kúpte do nej lacný odvlhčovač vzduchu. Malé čiastočky špiny na čelnom skle udržiavajú vlhkosť a pri mrazoch spôsobujú námrazu. Rozmrazovanie čelného skla počas zimy vybíja batériu ešte predtým, ako vôbec vyrazíte. Ušetrite si ju na jazdu. Uistite sa, že vaša voda do ostrekovačov je na báze amónia. Aj to pomáha pri námraze na skle. Prípadne si zaobstarajte stierač, ktorý je určený špeciálne na ľad. 

Foto - pexels.com/ Ricky Esquivel

Počas zimy

Zimné rána dávajú zabrať nielen autám, ale aj vodičom. Nechceme v aute sedieť v mraze ani chvíľu. Preto si ich radi pred cestou necháme zohriať. Ako zabrániť zbytočnému plytvaniu energie z batérie? Jednoducho. Ak máte nabíjačku na vaše vozidlo aj v garáži, nechajte ho zohriať, kým je zapojené na nabíjaní. Auto bude čerpať energiu potrebnú na vyhriatie interiéru priamo zo zdroja a nebude tak znižovať celkový dojazd. 

Garáž je dôležitá nielen pri námraze na oknách, ale aj pri otázke životnosti batérie. Cez mrazivé zimné noci by ste nemali svoje vozidlo nechávať von. Príliš nízke teploty by znížili dojazd auta nielen na druhý deň. Môžu natrvalo poškodiť kapacitu batérie. Počas zimnej sezóny by ste sa v najstudenších mesiacoch mali zamyslieť napríklad nad investíciou do prenájmu garáže.

Presne ako predhrievanie, aj ekologický mód vo vašom aute šetrí kilometre, ktoré je vaše vozidlo schopné prejsť v zimných podmienkach. Väčšina elektromobilov už toto nastavenie ponúka. Ak svoje vozidlo prepnete na toto nastavenie, môže sa vám najprv zdať, že ide pomalšie. Je to však potrebné na to, aby vaše auto malo väčší dojazd a bolo tak v zime spoľahlivejšie. Eco mód znižuje energiu, ktorá prúdi do motora a namiesto toho podporuje trakciu. Tá je pri jazde na ľade alebo snehu klúčová. 

Spomaľte. Krok, ktorý sa v zime môže zdať ako samozrejmý, je pri elektromobiloch dôležitý nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj kvôli dojazdu. Každé auto spotrebuje pri vyšších rýchlostiach viac paliva. Je to spôsobené odporom vzduchu, ktorý narastá spolu s rýchlosťou. Keďže sa batéria vášho auta v zime vybíja rýchlejšie, dbajte na to, aby ste jazdili pomaly a plynule.