Jaskyňa s najväčším podzemným jazerom v Európe Hinterbrühl

Iba 90 kilometrov od Bratislavy je jaskyňa Hinterbrühl, prírodná pamiatka, , ktorá ukrýva 60 metrov pod zemským povrchom najväčšie podzemné jazero v Európe s plochou 6200 m2. Počas druhej svetovej vojny tu bola prvýkrát na svete vyrobená stíhačka s dýzovým motorom (HE 162). Labyrint jaskynných systémov, chodieb a kvapľových hál si môžete pozrieť z lode a zažiť tiež romantickú plavbu po jazere. Vstup pre dospelých za 10 € a pre deti za 7 €. Viac informácií na http://www.seegrotte.at/.

 

 

Dobrodružná cesta v čase Reblauským expresom

Nostalgická lokálka spája weinviertelské vinárske mestečko Retz s Drosendorfom nad Dyjou vo Waldvierteli. Vystúpiť môžete na niektorej z 11 vlakových staníc a odtiaľ sa vydať na výlety autobusom, bicyklom či peši. Naftová lokomotíva prechádza cez vinohrady až k hlbokým lesom Waldviertelu. O kulinárske pôžitky sa postarajú vinári v špeciálnom vagóne, ktorý bol – takisto ako v prípade Nostalgického expresu Leiser Berge – pretvorený na vínnu krčmičku. Preprava bicyklov je zdarma. Viac informácií na http://www.reblaus-express.at/.

 

 

Kláštor Melk

Pre svoj slávny román meno ruže ho objavil už Umbero Eco. Starý mních, ktorý rozpráva tajomné udalosti zo svojej mladosti, sedí v cele benediktínskeho kláštora v Melku. Do majestátneho barokového kláštora, ktorý stojí na šesťdesiatmetrovej skale nad Dunajom, a jeho krása preslávila mestečko Melk i malebnú vinársku oblasť Wachau v celej Európe to z Bratislavy trvá dve hodiny.

Americký magazín National Geogra­phic Traveler dal v roku 2008 dokopy 280 nezávislých expertov na turizmus, novinárov a geografov z celého sveta a zostavil rebríček 109 najkrajších historických miest, ktoré neposudzoval podľa obľúbenosti, ale práve preto ako vzdorujú masovému prílevu turistov. Kláštor Melk označili odborníci za najpôsobivejšiu kombináciu histórie a súčasnosti.

Trvá celé popoludnie, než si kláštor prezriete zvnútra. Má takmer 500 izieb a trakt, ktorý bol vyhradený špeciálne pre návštevy cisára. K najcennejším pokladom patria dva krucifixy, vykladané drahokamami s úlomkom z Ježišovho kríža. Krásna je aj kláštorná záhrada, kde benediktíni pracujú a meditujú. Zo záhrady vás ohromí výhľad na údolie Dunaja a vinice údolia Wachau, ktoré bolo do zoznamu svetového dedičstva UNESCO zapísané v roku 2000.

 

 

Podvodná ríša - Prírodný park

Môžete tu pozorovať žaby, hady, vážky a ryby v ich prirodzenom prostredí. Zároveň si môžete naživo pozrieť kŕmenie vydier Artuša a Miši.

Prírodný park Unterwasserreich podrobne opisuje život vo vode a pod jej hladinou. Návštevníkov zoznamuje s jej vlastnosťami a živočíchmi. Od mikroorganizmov a planktónu až po ryby a obojživelníky. Okolité rašeliniská a mokrade vo vonkajšom areáli sú s ich jedinečnou faunou a flórou veľmi obľúbeným výletným miestom a zaujímavou atrakciou v oblasti Waldviertel. Prírodný park je otvorený do 26. októbra od 9:30 - 17:00 hod. Vstup pre dospelých je za 9 € a pre deti za 6 €.

Kŕmenie vydier: denne o 10:30, 13:30 a 16:30 hod.

www.unterwasserreich.at

 

 

 

Rímske Termálne Kúpele v Badene

Bazény s vodnou plochou vyše 900 m² a areál so saunami. Nad kúpeľným svetom sa vznáša najväčšia presklená strecha v Európe. Z hlbín zeme vyviera liečivá voda s vysokým obsahom síry a teplotou 35,3°C. Sírnatá voda lieči choroby pohybového ústrojenstva. Vstup: Dospelí 13 € a deti 6,50 € cez týždeň, cez víkend dospelí od 14,60 € a deti za 7 €. https://www.roemertherme.at/de/.

 

 

Medvedí les v Arbesbachu

Medvedí les je jedno z troch útočísk medveďa hnedého, ktoré má pod patronátom medzinárodná organizácia pre ochranu zvierat Štyri labky. Zvieratá, ktoré doteraz žili u súkromných chovateľov alebo v cirkusoch, tu nájdu prirodzené prostredie. Medvede behajú po zalesnenej oblasti s rozlohou 1,3 ha. V niektorých rybníkoch sa môžu tieto vodomilné zvieratá okúpať a hrať sa. Na rozdiel od medveďov držaných v zoologických záhradách sa medvede v Arbesbachu musia – rovnako ako vo voľnej prírode, starať o potravu samé. V novozriadenom centre čakajú deti aj dospelých mnohé dobrodružstvá a objavy. Vstup pre dospelých stojí 6 € a pre deti 4 €. Park je otvorený denne od 10:00 do 18:00 hod. až do 1. novembra. Viac sa dozviete na https://www.baerenwald.at/

 

 

Prečítajte si aj Chystáte sa na bicykel? Tu sú štyri tipy na výlet