BERLÍN. Obľúbené zviera nemeckej kancelárky Angely Merkelovej je ježko, politička si rada pochutná na špagetách a slepačej polievke a sníva o tom, že sa na jeden deň stane astronautkou.

To sú niektoré z osobných detailov, ktoré kancelárka prezradila v odpovediach na otázky detí na nedeľnej osobitnej tlačovej konferencii, zorganizovanej týždeň pred spolkovými voľbami, píše agentúra AP.

 

Spoločná fotografia Merkelovej s deťmi. Foto - TASR/AP

 

Merkelová prilákala 150 detí

Merkelová, ktorá sama deti nemá, trpezlivo počúvala rozmanité otázky, siahajúce od toho, čo by robila v boji proti klimatickým zmenám, po to, čo považuje za najlepší moment svojho života. Pri druhej spomenutej odvetila, že deň, keď stretla svojho druhého manžela, kvantového chemika Joachima Sauera.

Otvorenú pozvánku Merkelovej kresťanskodemokratickej strany na stretnutie s kancelárkou v centre Berlína prijalo viac než 150 detí. Hoci niektorí tínedžeri nervózne čítali z poznámkových blokov otázky o chove zvierat, uhoľných elektrárňach či plastovom odpade v oceánoch, menšie deti boli zvedavé najmä na Merkelovú ako človeka.

"Kedy vám vypadol prvý zub?" spýtalo sa svetlovlasé dievča, ktoré sa pohrávalo s vlastným kývajúcim sa horným zubom. Merkelová s úsmevom odpovedala, že vtedy, keď začala chodiť do školy a bola asi taká stará, ako dievča.

Predsedníčka spolkovej vlády tiež vyzradila, že jej obľúbená farba je nevädzovomodrá, z oblečenia má najradšej pohodlný pletený sveter a že miluje plávania a záhradkárstvo.

"Pestujem vlastné zemiaky, no tohtoročnú úrodu som ešte nezbierala," povedala deťom s tým, že jej slnečnice tento rok tiež vyzerajú celkom dobre.
 

Nemecká kancelárka Merkelová si s deťmi aj zatancovala.  Foto - TASR/AP 

 

Merkelová s deťmi aj tancovala

Merkelová, ktorá má 63 rokov a je bezdetná, sa zo záujmu dievčat a chlapcov zjavne tešila natoľko, že predĺžila čas na otázky, tancovala s deťmi na populárnu hudbu a pozvala všetky, aby sa s ňou odfotografovali - všetko na značné prekvapenie svojich zaskočených spolupracovníkov.

Aj deti si podľa všetkého čas v spoločnosti kancelárky užívali. Jediac pukance, zmrzlinu, oblátky či hotdogy nadšene tlieskali, keď Merkelová vstúpila do budovy, a v závere stáli trpezlivo v rade na jej autogram.

Merkelová sa vo voľbách do Spolkového snemu uchádza v nedeľu 24. septembra o štvrté funkčné obdobie v úrade spolkovej kancelárky. Nemeckú vládu vedie už takmer 12 rokov a prieskumy ukazujú, že má jasný náskok pred svojím hlavným vyzývateľom, sociálnym demokratom Martinom Schulzom.

 

Prečítajte si aj Rekordérkou ostáva Merkelová – najmocnejšia žena sveta