Chvalabohu! Vzdávala som hold nebesiam nie v nedeľu ráno v kostole, ale v nedeľu večer pri televízii. Po vyhlásení francúzskych prezidentských volieb bolo jasné, že nateraz nehrozí žiaden frexit, na cestu do Paríža si nebude treba v budúcnosti meniť franky a najbližšie roky nebudeme počúvať, že keď sme tak veľmi chceli ženy v politike, nech si užívame Marine Le Penovú. Nebude teda potrebné dookola písať, že ženy do politiky patria, ale nie političky, ktorých by sa mali báť všetky ženy, väčšina mužov, múdre deti, moslimskí starci či nečistokrvné psy.  

Namiesto toho riešime problémy, z ktorých je jasné, že sa z každej tesnej zrážky rýchlo otrasieme. To, čo teraz musíme vyriešiť je, že Francúzsko bude mať pri moci príliš mladého prezidenta s príliš starou manželkou. Brigitte Macronová je babička siedmich vnúčat a jej manžel by mohol byť pokojne jej synom. Ak teda nie je homosexuál a manželstvo so ženou, ktorá je o 24 rokov staršia, len finguje. Proste je to nerovný vzťah, ba čo viac nenormálny a niečo tam nemôže byť v poriadku.

Je dobre, že politika stavia ľudí pred tak zásadné otázky. A že tie kombinácie mení. Lebo veď v Spojených štátoch sme to naposledy riešili úplne naopak. Alebo menej intenzívne? Aj tam je vekový rozdiel v prezidentskom páre priveľký. Melanie je od Donalda mladšia o 23 rokov. Ona je teda primladá a určite zlatokopka, keď má bohatého manžela vo veku jej otca. Či pri mužoch sa ten vek tak neberie?

Skrátka verím, že si s tým nakoniec nejako poradím a v hlavách si to správne nastavíme, lebo nič nie je príjemnejšie ako riešiť iné vzťahy. Veď koľko takých vzťahov v okolí máme, že vek je síce v poriadku, ale zase nič iné nefunguje. Tam sa ten problém hľadá oveľa zložitejšie.  

Takže, aby som príliš neodbočila k tolerantným ľuďom. Máme dvoch nových prezidentov, jedného primladého, druhého možno pristarého. Pristarý sa k tej mladej občas správa čudesne, až neslušne. Ten primladý má zatiaľ iskru v oku a atraktívnu postaršiu pani vedľa seba rešpektuje a celkom jej preukazuje úctu. Možno kvôli veku, nie? 

Uvidíme, aký budú mať obaja páni vzťah k iným, než vlastným ženám, hoci to sa celkom prepája. Ten starší si ich do americkej vlády veľmi veľa nezobral a keď sa ujal moci, do ulíc vyšli tisíce žien, aby mu nadávali, aký je macho.

Ten primladý hneď po zvolení povedal, že by vládu v jeho krajine mala viesť žena a polovica ministrov by tiež mali byť ženy. Je pravda, že ten skvelý feministický nástup mu trochu pokazili sporoodeté tanečnice z Moulin Rouge, ktoré tancovali pred Louvrom na oslavu jeho zvolenia, ale nemôžeme mať hneď všetko. Počkáme si, či bude mať francúzska hlava štátu väčší cit pre ženy ako by mala hocijaká politička.

Napokon, vzťah k iným ženám často určuje vzťah s vlastnou ženou. S pristarou Macronovou alebo primladou Trumpovou. 

.

Prečítajte si aj Sheryl Sandbergová sa najprv delila o úspech, teraz o smútok