Bolo to pred desiatkami rokov, keď americký psychológ B. F. Skinner skúmal správanie holubov – aby sa dostali k jedlu v kŕmidlách, museli zdolať prekážku. Potom nastavil mechanizmus dvierok tak, aby sa otvárali bez zásahu a náhodne. Operencom stačilo čakať, čo však nepochopili, a tak sa znova a znova tvrdohlavo pokúšali použiť pôvodnú fintu. Odrazu sa jeden holub pozrel doľava vo chvíli, keď sa jedny z dvierok otvorili. Keďže náhoda sa zopakovala aj druhýkrát, vták bol presvedčený, že toto je správny kľúč, že k získaniu jedlu sa stačí opakovane obzerať  doľava a opakoval to do aleluja.

Ako to celé dopadlo, momentálne nie je dôležité, pretože príbeh má len ilustrovať jav, ktorý C. G. Jung, psychológ a psychiater, nazval synchronicitou. Ide v nej o vieru, že veci okolo nás sa nedejú len tak, ale v zmysle vety: byť v správny čas na správnom mieste. Inak povedané – jedna vec spontánne, neplánovane a bez upozornenia vedie k druhej.

 

Prečítajte si

 

Príkladom tohto tajomného fenoménu je príbeh spisovateľa Billa Brysona, ktorý ponúkol istému časopisu, že napíše článok o pozoruhodných zhodách náhod. Po kladnej odpovedi nadšeného šéfredaktora, si to však Bryson rozmyslel, lebo si dodatočne uvedomil, že nemá dostatok informácií na to, aby dal dokopy dlhší a zmysluplnejší text. Bez toho, aby šéfredaktorovi napísal o zmene svojho plánu, sa vybral z domu. Ešte v ten istý deň sa ocitol na burze kníh, kde jeho pozornosť zaujal titul: Neprehliadnuteľné zhody náhod. Okamžite zistil, že práve toto potreboval. Možno to celé bola náhoda, možno si však skutočne synchronicita „želala“, aby Bryson na šéfredaktorov list neodpovedal hneď a „zaviedla“ ho na burzu.

Keby sa ma nejaký skeptik zlomyseľne spýtal, či chcem byť naivná ako Skinnerov holub, odpoviem otázkou: a prečo nie? Je totiž celkom príjemné veriť, že hocikedy a hocikde sa môže prihodiť niečo zaujímavé, dobrodružné, vzrušujúce a že život nie je len sled pragmatických akcií a strohých reakcií, ale aj tajomných, fatálnych náhod.

Apropo. To nemôže byť len tak, že Svetový deň oceánov a Deň najlepších priateľov pripadajú na ôsmeho a osmička je moje šťastné číslo...