ŽILINA. Predsedom nového politického hnutia Progresívne Slovensko sa stal jeden z jeho zakladateľov Ivan Štefunko. Rozhodli o tom zakladajúci členovia hnutia na sobotňajšom ustanovujúcom sneme v Žiline. 

"Je mi cťou stať sa predsedom takého úžasného tímu, s takou konkrétnou víziou a takou silou a energiou, ktorý chce meniť Slovensko do budúcnosti. Budeme silnou politickou silou, ktorá zmení Slovensko už v nasledujúcich voľbách," vyhlásil novozvolený predseda hnutia. 

 

 

Tri podpredsedníčky

V modernej histórii Slovenskej republiky podľa neho nebola na scéne žiadna progresívna strana, to znamená liberálna, čo sa týka občianskych hodnôt a strana, ktorá by podporovala podnikateľské prostredie a nevylučovalo by to podporu slabších ľudí. "My sa definujeme ako takéto hnutie, a preto sme podľa nás unikátni na politickej scéne," vysvetlil.

Na sneme si hnutie schválilo svoje stanovy, za podpredsedov a podpredsedníčky členovia zvolili advokátku Zuzanu Čaputovú, právničku Irenu Bihariovú, expertku na kultúrne politiky Zoru Jaurovú, podnikateľa Michala Trubana a odborníka na medzinárodné vzťahy Michala Šimečku. "Ľudia, ktorí sa dostali do predsedníctva, sú rôznorodí, akcieschopní a odhodlaní budovať lepšie a progresívne Slovensko," komentoval Štefunko. 

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú snem potvrdil, je, že toto hnutie vznikalo zdola, skonštatoval Truban. "Máme 121 zakladajúcich členov. Máme ďalších členov, ktorí sa hlásia, 95 percent z nich nebolo nikdy v politike, máme stovky dobrovoľníkov, tisícky ľudí, ktorí s nami debatujú a komunikujú na online platforme a ďalšie stovky ľudí, ktorí nás podporujú finančne. To je záruka, že toto hnutie vie túto krajinu posunúť dopredu," ozrejmil.

 

 

Hlavne školstvo a zdravotníctvo

Programovými prioritami Progresívneho Slovenska sú predovšetkým školstvo a zdravotníctvo, bude sa však určite venovať aj ďalším dôležitým témam, ako je napríklad právo a spravodlivosť či ochrana životného prostredia, priblížila novozvolená podpredsedníčka Čaputová.

Hnutie sa chce venovať aj znižovaniu regionálnych a sociálnych rozdielov, a to do roku 2030. "Na to chceme použiť tri základné prostriedky - zefektívnenie fungovania štátu a odstránenie korupcie, zlepšenie podnikateľského prostredia až na úroveň regiónov, zotrvanie v Európskej únii," doplnil Štefunko. 

Progresívne Slovensko oficiálne vstúpilo na slovenskú politickú scénu 27. novembra 2017, kedy ho zaregistrovalo ministerstvo vnútra. V septembri minulého roka zakladatelia prezentovali komplexnú víziu pre Slovensko. Hnutie podľa jeho predsedu financujú zatiaľ sponzori, dostalo však aj rôzne iné ponuky tohto charakteru, ktoré odmieta. V najbližších parlamentných voľbách má ambíciu zostavovať vládu.