Už príchod na slávnostný večer bol iný. Väčšina slávnych žien prišla oblečená v čiernom a známe herečky Emma Watson, Susan Sarndon či Meryl Streep si so sebou priniesli známe aktivistky za ženské práva. Hlavnou témou ceremoniálu, ktorý nasledoval po škandáloch so sexuálnym obťažovaním, sa okrem filmu na Zlatých Glóbusoch hovorilo o ženských právach a rovnoprávnosti. Čierna znamenala solidaritu s obeťami.

 

Herečky Halle Berry, Reese Witherspoon a Eva Longoria.  Foto - TASR/AP 

 

„Dobrý večer, dámy a zvyšní páni,“ privítal hostí moderátor a komik Seth Meyers s odkazom na mocných mužov – producentov či hercov, ktorí boli doteraz obvinení zo sexuálneho obťažovania žien. „Pre mužov v tejto miestnosti to bude prvý raz v posledných troch mesiacoch, keď sa nemusia desiť okamihu, keď niekto nahlas povie ich meno,“ dodal Meyers.

 

 

Zvíťazili filmy so ženskými hrdinkami

Udeľovanie cien, o ktorých rozhodujú zahraniční kritici v Hollywoode a zvyknú veľa napovedať o tom, kto by mohol získať Oscara, ovládli filmy so ženskými hrdinkami.

Najúspešnejším filmom večera sa stala krimi Tri bilbordy kúsok za Ebbingom Martina McDonagha, ktorý rozpráva príbeh neústupnej mamy. Tá sa v malom meste snaží o vyšetrenie vraždy svoje dcéry. Okrem najlepšieho filmu získal aj cenu pre herečku v hlavnej úlohu Frances McDormandovú, herca vo vedľajšej úlohe Sam Rockwell a cenu za scénar.

 

Frances McDormandová.  Foto - TASR/AP

 

Najlepším muzikálom je Lady Bird, úsmevný príbeh o dospievaní a vzťahoch medzi mamou a dcérou.  Saoirse Ronanová za to získala cenu za najlepšou herečku v komediálnom filme.

Austrálsko-americká herečka Nicole Kidmanová zase zvíťazila v kategórii najlepšia herečka za svoju úlohu v televíznom seriáli HBO Veľké malé klamstvá.

Ceny získali aj snímky The Marvelous Mrs. Maisel, Služobníčkin príbeh či Coco.

 

 

Nicole Kidman.  Foto - TASR/AP

 

Najlepšími hercami sa stali Gary Oldman (Najtemnejší hrdina) a James Franco (The Disaster Artist). Sterling K. Brown (This is Us) sa stal prvým černošským hercom oceneným za hlavnú úlohu v televíznej dráme. Aziz Ansari (Master of None) sa zase stal prvým ázijským hercom, ktorého zahraniční kritici zvolili za najlepšieho komediálneho herca v hlavnej úlohe.

 

James Franco (v strede).  Foto - TASR/AP

 

Búrlivý potlesk pre Oprah Winfreyovú

Cenu za celoživotný prínos v oblasti filmu, cenu Cecila B. DeMilla si za búrlivého potlesku prebrala herečka a moderátor Oprah Winfreyová. „Som si vedomá toho, že sa v tejto chvíli, keď sa stávam prvou černošskou ženou, ktoré kedy dostala toto ocenenie, dívajú malé dievčatá. Je to česť a výsada zdieľať tento večer s nimi,“ vyhlásila Winfreyová a vyjadrila sa aj k škandálom Hollywoodu.

 

 

„Príliš dlho sa ženám neverilo, keď sa odvážili povedať svoju pravdu o sile týchto mužov, ale ich čas je na konci,“ dodala.

Týždeň pred udeľovaným Zlatých Glóbusov vytvorilo asi 300 vplyvných žien novú kampaň proti sexuálnemu obťažovaniu na všetkých pracoviskách s názvom Time´s Up (Čas vypršal). Za kampaňou stoja herečky Reese Whiterspoonová, Natalie Portmanová či scénáristka a producentka Shonda Rhimesová.

 

Herečky Reese Witherspoon, Eva Longoria, Salma Hayek a Ashley Judd.  Foto - TASR/AP