Už necelé dva mesiace po vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa koncom februára 1993 začala rodiť tradícia súťaží krásy Miss Slovensko. Dnes (26. februára) uplynie 30 rokov odvtedy, kedy sa konal v Bratislave historicky prvý ročník najstaršej a najprestížnejšej národnej súťaže krásy na Slovensku.

Prvú Miss Slovensko vyhrala Majtánová 

"Táto myšlienka a podnet u mňa vznikli ešte v bývalom Československu v roku 1988 počas mládežníckeho podujatia výstupu mládeže na Rysy. Tam som vtedy zorganizoval prvú historickú súťaž krásy pod názvom Miss Rysy 1988. Tým som zároveň odštartoval tradíciu novodobej súťaže Miss v Československu a následne, po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993, som založil a začal organizovať súťaž ženskej krásy pod názvom Miss Slovensko," povedal pre TASR zakladateľ a organizátor novodobej tradície súťaží krásy Miss Slovensko Jozef Oklamčák.

Prvýkrát si korunku na hlavu nasadila Karin Majtánová, ktorá sa stala 26. februára 1993 v bratislavskom Istropolise historicky prvou Miss Slovensko. Aj po troch desiatkach rokov sa organizovanie súťaží krásy na Slovensku spája s menom Jozefa Oklamčáka. Odborná porota vyberá spomedzi uchádzačiek tú najlepšiu a najdokonalejšiu, ktorá je stelesnením kombinácie ženskosti a krásy, inteligencie i talentu, vzdelania a osobnosti, ale aj vtipu.

V Istropolise bola 26. februára 1993 prvá Miss Slovensko. Z 12 finalistiek získala titul 19-ročná študentka Karin Majtánová z Bratislavy. Foto TASR - Vladimír Benko

Zmenil sa po 30 rokoch pohľad na krásu, aké sú jej kritériá v súčasnosti? "Kritéria sa počas rokov zmenili a to najmä, čo sa týka veku a výšky dievčat. V súčasnosti je vek 26 rokov a výška už nie je určená. Čo je ale stále v našej súťaži Miss Slovensko dôležité je to, že dievčatá musia byť prirodzené, bez plastických zásahov a tetovania," uviedol Oklamčák. Absolútna víťazka získava postup na Miss World.

Alžbeta Štrkulová bola prvá na Miss World

Prvá Slovenka, ktorá sa zúčastnila 16. novembra 1967 v Londýne na súťaži o najkrajšiu ženu sveta bola Alžbeta Štrkulová. Obsadila piate miesto. "V novodobej histórii súťaží Miss Slovensko, ktoré organizujem od roku 1993, Alžbetu Štrkulovú na Miss World nikto neprekonal. V tejto prestížnej svetovej súťaži krásy dosiahla najlepšie umiestnenie v roku 2013  Karolína Chomisteková, ktorá zo 131 dievčat skončila na 14. mieste," pripomenul pre TASR zakladateľ súťaže Miss Slovensko a porotca v mnohých podobných medzinárodných súťažiach Jozef Oklamčák.

Prvá súťaž ženskej krásy sa konala na území Slovenska v roku 1837, o čom informovala Ľudovítom Štúrom redigovaná literárna príloha Orol tatranský. Čitateľ sa mohol dozvedieť aj meno prvej slovenskej miss z prvej polovice 19. storočia - stala sa ňou sa Mária Rumaneková, ktorá si popri titule odniesla aj 100 zlatých.

Súťaž organizoval priamo v kostole v Trstíne neďaleko Trnavy miestny farár Imrich Štverecký a o najkrajšej Slovenke rozhodovala porota, v ktorej sedeli výlučne ženatí muži.