BRATISLAVA. Kolískou moderných súťaží krásy sa pred 130 rokmi stali belgické kúpele Spa. Miestne noviny v tom čase ohlásili, že "najkrajšia dievčina na planéte" bude vybraná v podniku Concours de Beauté. Prvá súťaž krásy v histórii sa konala 19. septembra 1888.

 

 

Prvé súťaže v antike

Informácie o podobných súťažiach však pochádzajú z antiky. Napríklad v Tróji (na území dnešného Turecka) sa konali sprievody a súťaže krásy, ktoré boli formou zábavy pre verejnosť a porota pozostávala nielen zo sochárov, hercov a básnikov, ale aj filozofov, rečníkov alebo vojnových hrdinov. Podobné kratochvíle boli populárne aj na gréckom ostrove Lesbos. V starovekej Číne mali na výber krások špeciálne pravidlá, ktoré sa dochovali v starovekej poézii.

V lete 1888 sa v tlači objavili správy o chystanej súťaži krásy. Dejiskom malo byť mesto Spa v Belgicku, nachádzajúce sa vo Valónskom regióne v provincii Lutyšsko.

Podľa dostupných historických dokumentov sa práve na tomto mieste malo vyberať najkrajšie dievča sveta. Krásky, ktoré sa chceli zúčastniť, mali poslať svoj obrázok a krátko o sebe niečo napísať. Porota zložená zo samých mužov sa zaoberala viac ako 350 prihláškami, z nich vybrali 21 adeptiek na titul. Prvá moderná súťaž krásy bola veľmi decentná. Muži mali smokingy a ženy boli vo večerných róbach. Účastníčky súťaže bývali v odľahlom dome a na miesto súperenia ich doviezli v krytom koči. Porota posudzovala dievčatá pred platiacimi divákmi. Víťazkou sa stala kreolka Marthe Soucaret z Guadeloupe (zámorský región Francúzska v Karibiku). Získala titul najkrajšieho dievčaťa na planéte a 5000 belgických frankov. Bohužiaľ, takmer nič nie je známe o tom, čo sa s ňou stalo a ako ďalej sa uberal jej život.

 

 

U nás to bola Alžbeta Štrkulová

Myšlienka voľby kráľovnej krásy sa ľuďom zapáčila a onedlho sa so súťažami krásy akoby rozsypalo vrece.Prvá nemecká súťaž krásy sa konala v roku 1909 v berlínskom kabarete Promenade, vyhrala ju 19-ročná Gertrude Dopieralski. Predavačka cigár z východného Pruska dostala 20 ríšskych mariek v zlate. Prvú krásku USA spoznala verejnosť 8. septembra 1921, stala sa ňou 16-ročná Margaret Gorman. Po prvý raz v histórii modernej súťaže dievčenskej krásy sa dievčatá predviedli v kúpacom úbore, samozrejme s dnešnými promenádami v minimalistických plavkách sa to nedalo porovnať. Miss America mala ročný kontrakt na reklamu a nesmela sa objaviť na miestach, kde sa konzumoval alkohol. Také zvláštne pravidlá sprevádzali súťaž. Okrem toho bolo víťazstvo dotované štipendiom na univerzite.

V období druhej polovice 60. rokov 20. storočia, pod vplyvom celkového uvoľnenia politickej klímy, sa aj v bývalom Československu začali objavovať súťaže o najkrajšie dievča. V prvej z nich s názvom Dievča 67 zvíťazila vtedy 22-ročná Košičanka Alžbeta Štrkulová. Krásna Slovenka sa zúčastnila aj na súťaži o najkrajšiu ženu sveta Miss World, ktorá sa konala 16. novembra 1967 v Londýne (Spojené kráľovstvo) a obsadila piate miesto.