BRATISLAVA. Stáli vedľa seba a keď sa usmiali, bolo jasné, že patria k sebe. Len tentoraz tu nebola dcéra, aby podporila mamu, ale mama prišla, aby bola oporou dcére.

Bývalá premiérka Iveta Radičová z Berlína pomohla zorganizovať otvorenie výstavy dcére Eve Kelley. „Teším sa, že predstavujem najlepší produkt môjho najlepšieho produktu,“ povedala Radičová, keď v komornej spoločnosti otvárala výstavu v CompanyArt. V ruke držala textilné bábiky, ktoré jej dcéra vyrába ručne. Dorovci, vankúšaci či ksichtíci majú rôzne účesy a rôzne výrazy, ale všetky sú originály.

 

Našla sa v textile

„Vznikalo to veľmi postupne, najprv ako hobby, keď som zistila, že na to ľudia reagujú a že si to aj kúpia, začala som sa tomu venovať profesionálne. Najprv som si myslela, že to bude lifestylový produkt ako Hello Kitty, ale nakoniec je to čisto detský produkt,“ povedala nám po otvorení výstavy Eva Kelley.

Eva Kelley stále vedie centrum SPACE, kde okrem iného podporujú deti z náhradných rodín, pred siedmymi rokmi však popri súkromnom začala meniť aj svoj pracovný život. K ľudovému remeslu, v ktorom sa tradičné materiály prenášajú do súčasného dizajnu, ju pustil generálny riaditeľ ÚĽUV Milan Beljak.

Od keramiky a šperkov prešla výrobou z rôznych materiálov a textil jej sadol najlepšie. „Pracujem s troma základnými materiálmi: flees, mikrovlákno a plyš,“ opisuje a ukazuje nám copatú vankúšačku, strapatého vankúšaka a učesaného vankúšaka, ktorí sú vystavení. „Niektorí to volajú čiapky, ale správne sú to účesy,“ dodáva a obracia sa za sebou. V miestnosti počuť hlas jej mamy, ktorá dáva rozhovor. „Mamu neprekričím,“ smeje sa Eva, „ale ani nechcem,“ dodáva a hovorí, ako ju podporuje.

 

Markovič nehovorí o politike

Eva Kelley hovorí, že jej zákazníčkami sú len ženy. Za celý čas, čo mäkké výrobky predáva, mala len troch mužov-zákazníkov. Humorista Milan Markovič však hovorí o okatých bábikách obdivne. „My muži sa už v istom veku vraciame do detských liet, lebo inak si to neviem vysvetliť, že sa mi tie výtvory Evy Kelley veľmi páčia. Asi je to aj tým, že sme obklopení tým rýchlym životom, tým že všetko musí  byť rýchlo, lacno a ešte na tom aj zarobiť, ona poskytuje spomalenie toho života. A vôbec nehovorím o tom, že je to prebudenie estetického citu, čo je podstatné,“ hovorí a opisuje produkty jeden za druhým.

 

Milan Markovič pozná Ivetu Radičovú dlho, ale na piatkovú výstavu prišiel kvôli dcére. S Evou Kelley spolupracuje ako so scénografkou v jeho MM kabarete. „Jej elipsovité vankúše sú ústredným bodom scény, je to geniálne pretvorenie známych divadelných masiek, jedna sa smeje a jedna plače, do súčasného videnia,“ hovorí nám Markovič.

S mamou sa pozná dlho. „To je iná hodnota,“ hovorí a púšťa sa do politiky, o ktorej ako úspešný politický humorista inak nerád rozpráva. „Bavilo ma to len vtedy, keď to bola ona, kto určoval smer a vkus v spoločnosti,“ dodáva.

Iveta Radičová v ten večer o politike nehovorí. Užíva si dcéru a neter a v úzkom kruhu opisuje historky s intelektuálnym psom, ktorý si rád pozrie v televízii všetko okrem správ. Jej partner Marián Balázs pritakáva. Otvorenie výstavy pomohla zorganizovať Iveta Radičová z Berlína, kde hosťuje na univerzite, a Eva ju za to chváli.

„Bála sa len, keď som si zakladala eseročku, aby to nedopadlo ako ockova eseročka,“ smeje sa Eva a prijíma gratulácie a kvety od ľudí, ktorí ju v ten večer prišli povzbudiť tiež.