Je trikrát ženatý a jeho firmy spoluorganizujú medzinárodnú súťaž krásy Miss Universe. Americký realitný magnát a miliardár Donald Trump sa však k ženám dokáže správať mimoriadne hrubo.

Teraz mu sexistické poznámky na moderátorku Megyn Kellyovú z televízie Fox News pokazili sľubný štart do prezidentskej kampane, ktorý získal v prvej prezidentskej debate republikánskych kandidátov.

Doterajší republikánsky favorit v prieskumoch verejnej mienky dostal zákaz zúčastniť sa na významnej konzervatívnej konferencii aktivistov, kde mal byť v sobotu večer hlavným rečníkom. Odišiel od neho jeho blízky politický poradca Roger Stone a republikáni sú vydesení, aké škody im môže nevyspytateľný miliardár spôsobiť. Trump však nič zo svojich vyjadrení nevzal späť.

 

Prvá veľká debata, ktorú vysielala televízia Fox News 6. augusta v Clevelande.

 

Iba menštruuje

Začalo sa to štvrtkovou televíznou debatou, v ktorej ho moderátorka nešetrila otázkou, či by sa k ženám správal rovnako hrubo aj ako prezident Spojených štátov. Pripomenula mu jeho výrazy, ktoré na ženy používal, keď ich označil za feny, tučné prasatá, odporné zvieratá. Trump reagoval, že nemá čas na „totálnu politickú korektnosť“ a otázky moderátorky označil za smiešne a mimo.  

Prestrelka medzi 43-ročnou moderátorkou a 69-ročným podnikateľom pokračovala aj po skončení debaty, z ktorej vyšiel Trump ako nepísaný víťaz. „Bolo vidieť, ako jej z očí tečie krv,“ povedal Trump v rozhovore pre CNN o Kellyovej. „Krv jej tiekla odkiaľkoľvek,“ povedal s narážkou na menštruáciu a zažitý stereotyp, že v tomto období sú ženy mimoriadne agresívne.

Moderátorku sa snažil zhodiť aj ako profesionálku, keď o nej na twitteri napísal, že je to ľahká váha.

 

 

 

Zrušili mu účasť na konferencii

Reakcie na kandidáta, ktorý sa preslávil mnohými kontroverznými vyjadreniami, prišli rýchlo. Na konferenciu konzervatívnych aktivistov združených okolo blogu RedState už nemohol.

„Chcel som mu dať veľký priestor, ale s tou poznámkou o Megyn Kelleyovej to rozhodne prehnal,“ povedal editor blogu Eric Erickson podľa denníka The Guardian. Erickson je tak podľa The Guardian prvou osobnosťou amerických konzervatívcov, ktorý sa s Trumpom rozišiel. A nebude posledný.

Republikánov môže takýto tvrdý útok na ženy veľmi poškodiť. Roky majú u žien zlý imidž strany, ktorá združuje len starých a bielych mužov. Od roku 1988 preto volia Američanky väčšinou demokratov. Ženy sú pritom kľúčovou voličskou skupinou, v Spojených štátoch ich volí 53 percent.

„Chceme uraziť 53 percent tých, čo volia? Donald Trump sa musí ospravedlniť,“ vyjadril sa pre americké médiá bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, ktorý bol v prezidentskej debate druhý najvýraznejší po Trumpovi.

Reagovala aj jediná republikánska uchádzačka o prezidentskú nomináciu republikánov Carly Fiorina, bývalá šéfka Hewlett-Packard. „Pán Trump. To je neospravedlniteľné,“ napísala na twitteri.

Trump sa doteraz tešil najväčšej popularite medzi prípadnými republikánskymi kandidátmi. Primárky čakajú stranu vo februári, prezidenské voľby sú v novembri budúceho roka. Podľa augustového prieskumu agentúry Bloomberg by dnes dalo Trumpovi hlas 21 percent Američanov, druhý bol Jeb Bush s 10 percentami. 

 

 

 

Uráža a boduje

Ako nepísaný víťaz vyšiel Trump aj zo štvrtkovej televíznej debaty desiatich kandidátov. V televíznom súboji bodoval podobne ako doteraz. Tvrdými a urážlivými vyjadreniami, ktorými útočí na najnižšie pudy voličov.

Mexičanov označil za priekupníkov drog a násilníkov, Johna McCaina odmietol nazvať národným hrdinom, lebo sa nechal chytiť. Zakaždým pripomína, že nie je čas na politickú korektnosť v krajine s toľkými neschopnými politikmi.

Drzosťou i majetkom oslovuje viac ako politickými schopnosťami a skúsenosťami. Trump sa rád chváli tým, že nepotrebuje sponzorov, lebo si všetko uhradí sám a sporiť sa dokáže len o výšku svojho majetku. On tvrdí, že má hodnotu 8,7 miliardy dolárov, uznávaný časopis Forbes napísal, že nemá ani polovicu z toho.

 

 

 

Výstredný Trump, známy svojimi príčeskami, rád ukazuje, koľko si zarobil obchodom s nehnuteľnosťami, či najnovšie s reality show The Apprentice. Hoci sa o jeho kandidatúre hovorilo pred takmer každým prezidentským súbojom za posledných 30 rokov, tentoraz do kampane naozaj vstúpil. Kandidatúru oznámil deň po Jebovi Bushovi v polovici júna. Urobil to na svojom mrakodrape Trump Tower spolu s 34-ročnou dcérou Ivankou, ktorú má so svojou prvou manželkou, Češkou Ivanou.

Republikáni nevedia, čo s týmto nevypočítateľným kandidátom, ktorý zatiaľ boduje hlavne tým, že uráža. Uraziť ženy ako kľúčovú voličskú skupina môže byť hranica, ktorú neprekročia ani muži v republikánskej strane. 

 

Donald Trump a jeho exmanželka Ivana Trampová (vľavo dole) na grandslamovom turnaji tenistov US Open v roku 1998.  

 

Prečítajte si aj Šesť vecí, ktoré by ste mali vedieť o Hillary Clintonovej 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.