Herečka Karin Haydu milovala v škole dejepis pre dejepisárku, ktorá dokázala o dejinách hovoriť veľmi pútavo. Jej dcéra Vanesska dejepis rada nemá, pretože jej učiteľ ho zaujímavo neučí.

Petra Bernasovská je z učiteľskej rodiny, mama, stará mama i svokra boli učiteľky ešte v časoch, keď bolo v triede 40 detí. Jej dcéry Eliška a Johanka už chodia do škôl, kde je menej detí a viac priestoru na individuálny prístup.

Peter Bažík chodí po školách a komunikuje s deťmi na svojich výchovných koncertoch. Želal by si, aby učitelia rešpektovali názory detí a deti rešpektovali svojich učiteľov a učiteľky. Do takej školy by chcel dať svoje dve dcéry. Ale ešte má čas. Jedna sa zatiaľ iba učí chodiť, druhá chodí len do škôlky.

Herečka a moderátorka Karin Haydu, moderátorka Petra Bernasovská a spevák Peter Bažík včera prišli do Eurovey hlavne ako rodičia, ktorým záleží, v akej škole ich deti trávia čas. Podporili výstavu Školy s rešpektom, ktorú včera v priestoroch nákupného centra pri Dunaji otvorila Nadácia pre deti Slovenska. A Ženy v meste otvorenie výstavy s radosťou moderovali.   

Keď tú výstavu zbalíte, zmestí sa vám do kufra a na zadné sedadlá osobného auta. Nezaberie teda veľa miesta, ale zamestná veľa vašich myšlienok. Dobrých myšlienok o tom, aké školy by bavili deti, rodičov a učiteľov. Napríklad školy, kde sa deti môžu pri učení hýbať tak, ako to prirodzene robili v škôlke. Lebo, keď sa hýbeme alebo meníme polohu, lepšie sa učíme a mozog pracuje efektívnejšie. Chceli by sme školy, kde podporujú pozitívne emócie, pretože vedia, že napomáhajú učeniu sa. Sú znakom vnútornej motivácie, ktorá nám pomáha pracovať na tom, aby sme sa stali majstrami a majsterkami v tom, čo robíme. To sú len dve z desiatich princípov Školy s rešpektom, ktoré dali dokopy experti Inovačného vzdelávacieho centra v Nadácii pre deti Slovenska.

Na výstave Školy s rešpektom sú tiež silné čiernobiele fotografie šťastných detí v školách. Napríklad detí zo Základnej školy v Kvačanoch, ktoré chceli namaľovanú triedu podľa farby, ktorú si vybrali a starosta kvôli nim prerobil projekt do Bruselu. Prerobil ho, lebo rešpektoval názor detí.

Výstava Školy s rešpektom, si rešpekt zaslúži. Na prvé miesto v školách dáva deti. Lebo na nich v tej dlhej debate o reformách v školstve občas zabúdame.  


 

Prečítajte si aj Malý Trump a budúca prezidentka Kristínka