BRATISLAVA. V piatok robili revolúciu škôlky, školy, reštaurácie, ale aj domácnosti. Všetci, ktorých oslovila myšlienka známeho kuchára Jamieho Oliviera variť inak a hlavne zdravšie. Food Revolution Day – teda Deň revolúcie v stravovaní rozbehol britský kuchár, autor kuchárskych kníh a podnikateľ v gastronómii pred štyrmi rokmi. U nás išlo o tretí ročník akcie.

Do výzvy sa zapojilo asi 10 tisíc ľudí z celého Slovenska, odhaduje jedna z organizátoriek Aneta Orosiová zo školy varenie Jem iné. Myslí si však, že ich bolo ešte viac, pretože nie každý sa prihlásil.

„Zdravá strava by nemala byť jednotvárna, mali by sme uprednostňovať čerstvé, lokálne a sezónne potraviny,“ hovorí Orosiová. Ľudia podľa nej často riešia drahé veci ako autá či značkové oblečenie, no na kvalitné jedlo zabúdajú, dodáva.

V sobotu pokračovala revolúcia v stravovaní v Starej Tržnici v centre Bratislavy. Návštevníci si mohli vypočuť odborníkov na zdravé jedlo a varenie. Rodičia s deťmi si mohli vyskúšať jednoduché varenie v priestoroch Jem iné.

 

 

Dieťa zje, čo si urobí samé 

Zdravý sendvič si s dcérou pripravila aj Magdaléna z Bratislavy, ktorá išla náhodne okolo. „Mám takú skúsenosť aj z domu, že ak si dieťa pripraví niečo samé, alebo pomáha v kuchyni, tak mu to jedlo aj lepšie chutí,“ hovorí.

So stravou v škôlke je pomerne spokojná. Dcérke však chutí len časť jedál – nie je totiž na sladké. „Naša rodina nie je veľmi múčna a sladká a v škôlke je toho sladkého dosť,“ hovorí. Doma uprednostňujú skôr zeleninu a polievky. Ani čokolády u nich doma veľmi nejdú. Dcérke ich nezakazuje. Nelákajú ju ani hranolky, ktoré iné deti obľubujú. „Sladkosti nezakazujem, keď má chuť tak si dá, keď nie tak nie,“ hovorí Magdaléna.

Náhodne počas sobotného nákupu objavila akciu aj Jana z Bratislavy. A zostala. „O stravovanie sa zaujímam, snažím sa kupovať čo najkvalitnejšie potraviny,“ hovorí.

Naopak cielene prišla Eva z Bratislavy. Do Food Revolution Day sa aj zapojila. „Rodinu v piatok čakala večera s ešte väčšou porciou zeleniny ako obvykle,“ hovorí. Vynechala aj u nich obligátnu ryžu a nahradila ju pšenom. U detí to malo podľa nej úspech.

 

 

Pomôže tlak zdola

Škola varenia rozbieha u nás projekt Zdravá škola známy z Česka. V školskom stravovaní máme totiž veľké medzery. „Interaktívnou prácou s deťmi alebo personálom jedální sa krôčik po krôčiku vieme posunúť k zdravšiemu stravovaniu,“ hovorí Orosiová. Hoci na Slovensku platia prísne normy, myslí si, že aj v rámci nich sa dajú robiť zmeny a zaradiť zdravšie alternatívy. Nemusí to byť také jednotvárne, dodáva. „Strava má byť pestrá a nie je všetko len o sacharidoch, zemiakoch a ryži, stačí použiť aj iné obilniny a tiež lokálne a sezónne suroviny,“ hovorí.

Odborníčka na výživu Margit Slimáková upozornila, že za nevhodným stravovaním v jedálňach je aj zastaralý prístup k výžive – stále u nás totiž platí výživová pyramída. Tá je podľa nej už prekonaná, sama ju nahradila modelom takzvaného zdravého taniera.

Jarmila Halgašová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska vidí problém aj v našej ekonomike. Na jednej strane máme šiestu najnižšiu mzdu v rámci Únie, no na druhej jedno z najvyšších DPH na potraviny. Tiež by podľa nej pomohlo iné nastavenie verejného obstarávania pre jedálne –  napríklad, ak by museli uprednostniť domáce potraviny. „Ak sa vytvorí dostatočne silné podhubie a vznikne silný tlak, tak tá zmena je reálna,“ myslí si.

 

 

Prečítajte si aj Slimáková: Jesť zdravo je jednoduché