V Klube Žien v meste sme tému rozobrali s lektorkou spoločenskej etikety a biznis protokolu MIRIAM MIKOVOU. Tu je 6 najzaujímavejších bodov diskusie.

 

 

Kedy pozývať hostí?

Pozvánku by hostia mali dostať aspoň tri týždne pred termínom, aby sa mali čas pripraviť a zapísať si dátum do svojho rozvrhu. Ak ich pozývate týždeň pred oslavou, akoby ste im hovorili: pozývam ťa, ale veľmi nerátam, že prídeš. Vyžadujte si aj spätnú väzbu, aby ste vedeli, s koľkými osobami môžete rátať. Na pozvánku môžete dať aj odporúčané oblečenie, či časy, od kedy do kedy párty chystáte.

 

 

Vyzúvať či nevyzúvať návštevu?

Nevyzúvať. Hlavne dámam pokazíme outfit, keďže si k šatám ladia práve topánky alebo lodičky. Navyše platí, že jesť pri stole by sa nemalo pri neobutých nohách. Ak tomu nemáte prispôsobený byt alebo dom, pomôcť sa dá kúpením elegantnejších papučiek, balerínok.

 

 

Rozbaliť darčeky?

Určite áno. Ak vám návšteva donesie sladkosti, koláče či zmrzlinu, určite si ich neodneste do špajze, ale otvorte a ponúknite hostí. Je to ocenenie toho, čo priniesli. Väčšinou nosia veci, ktoré majú sami radi. Netreba sa báť ani toho, že si potom z vašich pochúťok nevezmú, väčšinou ochutnajú jedno aj druhé.

 

 

Posadiť páry vedľa seba?

Ak organizujete menšiu párty, nemusíte partnerov či manželov posadiť vedľa seba. Naopak, porozhadzujte ich, aby mali možnosť porozprávať sa s inými mužmi či ženami, seba už poznajú. Možno aj zistia, že s historkami, ktorí vy už dokonale poznáte, vedia zabodovať u iných žien či osloviť iných mužov, čo vás vzťah iba zatraktívni. Pri sviatočnom stole a na svadobných hostinách by páry mali sedieť spolu, tam treba rozhádzať obe rodiny, aby mali možnosť sa spoznať a nesedeli pokope oproti sebe.

 

 

Papierový či plátený obrúsok?

Môžete jeden aj druhý, ako sú na to hostia zvyknutí, niektorí nevedia ako používať plátený. Ten by sa nemal nechávať na stole, ak ste ešte nedojedli. Ak máte pauzu v jedle, plátený obrúsok sa necháva na stoličke, ak ste vstali alebo na operadle. Keď dáte plátený obrúsok na stôl, je to znamenie, že ste dojedli a tanier môže obsluha vziať.

 

 

Nepoúčať hostí!

Je jedno, či meškajú, prídu nevhodne oblečení, nedodržia, na čo ste ich v pozvánke upozornili, najlepší hostiteľ je ten, čo svojich hostí nepoúča.

Želáme príjemnú párty hostiteľom i hosťom a tešíme sa na ďalší zaujímavý Klub Žien v meste. 

 

 

Za spoluprácu pri organizovaní večera ďakujeme: Grand Hotel Pressburg, spoločnosti Hubert J.E a Gruppo Campari, ktorý poskytol Aperol Spritz.  

 

Prečítajte si aj Na skvelý šatník postačí 15 šiat. Pozrite sa ako na to