BRATISLAVA. Povedomie o živote s rakovinou treba zvýšiť, musí sa o nej otvorene hovoriť nielen s dospelými, ale i s najmenšími, upozorňuje nezisková organizácia Deťom s rakovinou.

Téma je podľa nej pre mnohých ešte stále tabu a ľudia sa často zo strachu boja prihovoriť malým onkologickým pacientom. Neziskovka sa toto leto rozhodla búrať predsudky priamo na hudobných festivaloch, založili ju rodičia takto chorých detí.

 

 

Na Pohode i Žákovic Open 

"Na aute Škoda 1203 prídeme napríklad na festival Topfest, Pohoda, Žákovic Open či festival Verím Pane," povedala Alexandra Kolenová, predsedníčka Správnej rady Deťom s rakovinou a prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave.

Návštevy festivalov sú spojené s finančnou zbierkou, auto bude slúžiť aj ako informačný stánok. "Peniaze pôjdu na zveľadenie prostredia, v ktorom sa deti liečia," vysvetlila Kolenová s tým, že ich liečba je dlhodobá, náročná, veľký dôraz sa kladie na prísne hygienické štandardy a prístrojové vybavenie. Prioritou je podľa nej dobudovať lôžkové oddelenia malých pacientov do veku osem rokov.
 

Pomáhajú dennej klinike

Organizácia Deťom s rakovinou sa podieľala na vzniku dennej kliniky v detskej nemocnici na bratislavských Kramároch, malým pacientom slúži od tohto roka na podávanie chemoterapie, menšie zákroky alebo kontroly. Organizácia takisto priebežne dopĺňa vybavenie detskej onkológie elektrospotrebičmi, nábytkom a rôznymi inými potrebami.

.

Prečítajte si aj Stovky rodín prišli s dvojčatami, desiatky s trojčatami a jedna so štvorčatami