Portál www.mladipodnikatelia.sk sa preto rozhodol spraviť rozhovor s Martinom Krajňákom. Štát mu hádže polená pod nohy, ale napriek tomu sa nevzdáva a pokračuje ďalej.

Martin síce momentálne nie je podnikateľ, ale vymyslel netradičný projekt, ktorý nás zaujal. No nemá to ľahké.

Prechádza si však tým, čo aj človek, ktorý začína podnikať. Veríme, že vás jeho príbeh inšpiruje.

 

Ahoj Martin, čomu sa aktuálne venuješ?

„Projekt, ktorý som vymyslel, nie je v zahraničí ničím zvláštnym. Je to predaj alebo kúpa nehnuteľností za minimálnu sumu, napr. 20€.

A to všetko bez toho, aby výherca zaplatil čo i len 1€ naviac, pretože všetky poplatky hradím ja, ako vyhlasovateľ VP- verejný prísľub.“

 

Ako dlho sa venuješ tomuto projektu?

„Keď to zoberiem od začiatku kedy som to vymyslel, tak cca 1 rok.“

 

Čo ta viedlo k tomuto nápadu?

„K tomu to nápadu ma viedlo hlavne to, že sa kvôli deťom chceme vrátiť z dediny späť do mesta. Syn hrá hokej a dcéra chodí na gymnastiku a časovo je to veľmi náročné.“

 

Prečo si sa odhodlal práve na tento projekt?

„Za všetkým hľadaj ženu (smiech). Je tomu asi rok, keď sme spolu s manželkou sedeli a rozprávali sme sa o budúcnosti, čo by sme chceli spoločne rozbehnúť (podnikať) a vtedy povedala jednu zázračnú vetu, ktorá to všetko spustila.

Tá veta znela ,,Vymysli niečo, čo tu na Slovensku ešte nikto nevymyslel”. Vtedy mi napadlo, že predáme dom spôsobom, aký tu na Slovensku ešte nebol.

Najprv som si na papier rozpísal, koľko by ma to všetko finančne vyšlo a keď som to všetko porátal, tak som prišiel k výslednej sume 400 000 €.

A pustil som sa do realizácie projektu, začal som oslovovať právnické firmy, aby mi to všetko legislatívne sedelo.“

 

Akými prekážkami si si už prešiel?

„Na začiatku bolo ťažké nájsť právnickú firmu. Dal som si záležať, aby som neporušil žiaden zákon a aby to bolo všetko legislatívne v poriadku. Až nakoniec sa mi po dlhom čase ozvala jedna renomovaná bratislavská právnická spoločnosť, že tento môj projekt zrealizujú.

Na prvom stretnutí som im povedal svoju predstavu a potom sme už len dohodli detaily.

Počas spustenia projektu na mňa Tipos a.s. Národná Lotériová spoločnosť podala trestné oznámenie za prevádzkovanie hazardnej hry, ale nemali s tým úspech.

Ďalej Finančná správa mi hrozí pokutou od 16 000 € do 100 000 € za prevádzkovanie hazardnej hry.

Síce mi dali pokutu 32000€, ale povedali mi že môžem ďalej pokračovať, lebo oni mi to nemôžu zastaviť a tu to začína byť zaujímavé, že ti dajú pokutu, ale môžeš ďalej pokračovať.

Takže pokiaľ si daňový úrad stojí za svojím vyjadrením, že mi to nemôžu zastaviť, tak tým pádom sa nejedná o hazardnú hru, ale len mi hádžu polená pod nohy aby odradili ľudí.“

 

Prečo myslíš, že ti štát hádže polená pod nohy?

„Je to minimálne zvláštne, lebo štát dostane 34% z hodnoty súdnoznaleckého posudku. Ak by som nehnuteľnosť predal normálne, nedostane nič. Napr. pri miliónovej nehnuteľnosti predanej týmto spôsobom, by štát dostal 340 000 eur ako daň z výhry.“

 

 

Aká práca je za celým projektom?

„Veľmi tvrdá, ktorá trvala cca 8 mesiacov, aby som to mohol spustiť a aby to všetko legislatívne bolo v poriadku. Zatiaľ boli náklady na projekt približne 12 000€, k tomu ešte možno prirátať daň z výhry vo výške cca 60 tisíc eur, náklady na marketing, právne služby či možná pokuta.“

 

Ako to vlastne celé funguje?

„Funguje to veľmi jednoducho, záujemcovia môžu získať jednu z troch odmien. Po zaplatení min. sumy 20€ na číslo účtu, ktoré je uvedené na hlavnej stránke. Na stránke sú podrobne rozpísané podmienky Verejného prísľubu, ale taký základ je:

Na hlavnej stránke je číslo účtu, ktorý je otvorený len na tento projekt (účel). Záujemca, ktorý má záujem o jednu z troch odmien, ktoré ponúkam, pošle 20 € a po pripísaní platby na účet sa v zozname zapojených objaví jeho meno v tvare (poradové číslo, meno, priezvisko, obec alebo mesto).

Je to najtransparentnejší projekt, lebo každý vidí koľko ľudí sa zapojilo a tým pádom tu nie je priestor pre nejakých špekulantov.

Ak sa vyzbiera min. počet vkladov 20 000, tak žrebovanie prebehne online prostredníctvom danej internetovej stránky.

Losovanie bude 23.12.2016 o 18 hod v Glória Palace v Košiciach v priamom prenose na webe a na FB stránke za prítomnosti notára, právnika a nás ako vyhlasovateľov.“

 

Funguje to už niekde v zahraničí?

„V zahraničí je to bežné. V Anglicku takto funguje predaj áut, ale taký najnovší príklad je predaj ostrova na Havaji cez facebook, vyhrala to mladá rodina z Austrálie a mohol sa zapojiť ktokoľvek z celého sveta.“

 

Čo ti v rámci tvojho projektu chýba na slovenskom trhu?

„Podnikanie na Slovensku určite nie je jednoduché, či už zo strany štátu (byrokracia) alebo z pohľadu ľudí (nedôveryhodnosť).

Ak sa bavíme o mojom projekte, tak tu zatiaľ žiadna konkurencia nie je. Som na Slovenskú prvý, kto prišiel s takýmto nápadom.

Ja osobne si myslím, že to je súper nápad, ako sa dostať k bývaniu za pár eur alebo ako predať drahú nehnuteľnosť (napr. nad 300 000 €)."

 

Čo je pridaná hodnota? Čím je projekt výnimočný? Čo ľudia získajú?

„Pridaná hodnota je transparentnosť voči ľuďom, ktorí sa zapojili alebo rozmýšľajú sa zapojiť, všetko je verejné a hlavne zverejnené na webe.

Tento projekt je výnimočný v tom, že výhercovia nemusia platiť daň z výhry, lebo tu daň zaplatím ja ako vyhlasovateľ VP za nich.

Celková suma, ktorú ja zaplatím za výhercov je cca 60 000 €, plus prevod na katastri a všetky poplatky s tým spojené.

Ľudia môžu získať jednu z troch odmien:

1, Rodinný vyhrajnehnutelnost dom

2, Nová Octávia RS III

3, Dovolenka

Žrebovanie bude klasické t.z všetky zlosovacie lístky budú vložené do osudia a vylosujú sa traja výhercovia odmien a to v poradí 3, 2, 1."

 

Prezradíš nejaké čísla? Koľko ľudí sa už registrovalo?

„Zaregistrovaných je zatiaľ 182 ľudí. Aktuálny zoznam zapojených si môžete pozrieť tu (zoznam sa pravidelne aktualizuje).“

 

Dobre, ale čo sa stane, ak to nevyjde?

„Nestane sa vôbec nič, život ide ďalej a ľudom vrátim 100 % vklad t.z koľko tam vložili toľko im vrátim späť, takže nemajú čo stratiť, môžu len získať.“

 

Je to bezpečné?

„Určite áno. Ak by to nebolo bezpečné, tak by som do toho určite nešiel.“

 

Ako reagovalo okolie na to, že si vymyslel túto netradičnú metódu predaja domu?

„Je to asi tak na polovicu, sú aj kladné aj záporné ohlasy.“

 

Čo je tvoj cieľ v živote, resp. čo by si chcel dosiahnuť v budúcnosti?

„Mojím cieľom je rozbehnúť tento projekt na Slovensku a vybudovať si hlavne dôveryhodnosť voči ľuďom, lebo si myslím, že to tu chýba.“

 

Čo by si odkázal našim čitateľom?

„Mladým podnikateľom by som chcel odkázať, aby sa nebáli rozbehnúť a zrealizovať svoje sny a hlavne pokiaľ sú mladí, aby riskovali, lebo nemajú čo stratiť.

 

Ak chcete Martina podporiť v netradičnom projekte aj vy a zároveň sa zapojiť, môžete tak urobiť na www.vyhrajnehnutelnost.sk