Ocenený film z prostredia otužilcov, ktorý získal šesť Českých levov, sa v kinách v Česku i na Slovensku odvysielal v rovnakej pôvodnej verzii. Podľa denníka MF Dnes sa líšila len v tom, že v Česku bol film prístupný od 12 rokov, na Slovensku od 15 rokov. Rozdiel bol v tom, ako film uviedla Česká a slovenská televízia.  

 

Prečítajte si

Českého leva pre najlepšiu herečku získala Zuzana Kronerová

 

Sláma: Je to úplný nezmysel

RTVS vystrihla scénu, v ktorej sa šesťdesiatnici pokúšajú o sex s pomocou domácich pomôcok. „Samozrejme, je to úplný nezmysel, ale nemohol som proti tomu nič robiť,“ povedal pre MF Dnes Bohdan Sláma, ktorý za réžiu dostal Českého leva. „Na druhej strane je to vlastne dobre. Ukazuje to totiž schopnosť každej spoločnosti, ako dokáže vstrebať hraničné okamihy. Zosmiešnili sa sami,“ dodal Sláma.

Film o láske 60-ročnej vdovy Hany a otužilca Broni, za ktorý získala herečka Zuzana Kronerová Českého leva, ukazuje komplikované vzťahy medzi troma generáciami. Hane, ktorá sa dovtedy stará o domácnosť synov a o vnuka Ivánka, sa mení život, keď cez Broňu spozná život ľadových medveďov a sama sa rozhodne to skúsiť. Príbeh ukazuje, že je možné vziať život do vlastných rúk v akomkoľvek veku.

 

Film Baba z ľadu.  Foto - cinemax.sk

 

RTVS: Chceli sme ho dať v prime time

RTVS uviedla, že scénu vystrihla, aby ju mohla uviesť už pred 22. hodinou. „Je úplne bežné a štandardné všade vo svete, že sa pri niektorých filmoch vyrobia dve verzie – pre kinodistribúciu a pre televízne vysielanie. RTVS pri uvedení svojho koprodukčného filmu Baba z ľadu siahla po jej televíznej verzii, pretože pri jeho kinoverzii by sme ju museli označiť ako program nevhodný a neprístupný pre vekovú skupinu do 18 r. a vysielať ju až po 22. hod. Keďže ide o kvalitný koprodukčný film RTVS, je úplne prirodzené, že sme ho chceli v televíznej premiére odvysielať vo večernom prime time, a nie po 22. hodine,“ uviedla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Film Baba z ľadu vybrala Česká filmová a televízna akadémia zabojovať o nomináciu na cudzojazyčného Oskara.