Sme buď príliš pohodlní alebo príliš maškrtní, aby sme zabíjali čas prípravou kvalitnej domácej stravy. Donáškové spoločnosti, ktoré rastú ako huby po daždi, nám rozhodovanie značne uľahčujú. Objednať si jedlo je jednoduché, nevyžaduje žiadne úsilie, čas ani kreativitu.

Len hŕstka osvietených si uvedomuje, že týmto konaním podkopávame svoje zdravie a prepadávame sa stále hlbšie a hlbšie do nevhodných návykov. Ako sa zbaviť nutkania siahnuť po nezdravom jedle? 

Jedzte pravidelne 

Chcete sa zbaviť neovládateľnej túžby po sladkom či nezdravom jedle? Stravujte sa pravidelne. Najhoršia kombinácia, ktorá na nás môže v posteli pred spaním zaútočiť, sú hlad a chuť. Hlad je prirodzený, chuť je len rozmar nášho mozgu, ktorý túži po príjemnom dopamíne. Ako tím z nás dokážu vydolovať to najhoršie. Nekontrolovateľnú túžbu jesť. 

Chyba nie je v tom, že jete veľa, ale v tom, že jete nárazovo a nezdravo. Stanovte si denný rytmus a dodržiavajte ho. Niekomu vyhovujú bohatšie raňajky, iný si potrpí na teplú večeru. To už necháme na vás. Dôležité je, aby boli tieto chody tri a aby ich delil vždy viac menej rovnaký časový horizont. Napchať sa čokoládou alebo mrazenou pizzou pred spaním je to najhoršie, čo môžete urobiť. 

Musíte byť k svojmu telu ústretový. Dajte mu čas, aby si stihlo uvedomiť, že už je plné. Zvyčajne to trvá cca 20 minút. Pocit hladu nie je hneď dôvodom k prejedaniu sa. Možno len váš mozog nestihol spracovať, že žalúdok je už plný. 

Spriateľte sa s bielkovinami

Niektorí ľudia sa boja, že jedením jedla s vysokým obsahom bielkovín riskujú nadváhu. Asi je načase, aby sa dozvedeli, že presný opak je pravdou. Bielkoviny výrazne znižujú chuť do jedla, pretože zasýtia na dlhší čas. Deň by ste mali začať proteínovými raňajkami. Počas dňa vďaka tomu poklesne chuť na sladkosti a iné nezdravé potraviny. 

Ideálnou štartovacou čiarou do nového dňa sú vajcia. Po úprave sú teplé, čo je veľmi príjemné pre organizmus, a navyše majú vysoký obsah bielkovín, za čo sa vám váš žalúdok neskôr poďakuje. Pripraviť ich môžete na nespočetné množstvo spôsobov, takže na svoje si príde skutočne každý.

Ilustračné foto - pixabay.com

Vyhnite sa supermarketu, keď máte hlad

Existujú dva spôsoby, ako vojsť do supermarketu a vyjsť z neho s tým, že v nákupnom vozíku nesiete iba to, po čo ste prišli. Obľúbenou pomôckou, ktorá vás môže zachrániť pred morálnym zaváhaním, je nákupný zoznam. Bude vám pripomínať, že všetko, čo naozaj potrebujete, je na ňom. Zbytok môže pokojne zostať v regáli. Vydýchne si vaša peňaženka aj telo.

Nakupný zoznam si vytvoríte jednoduchšie, keď máte poruke zľavové letáky. Otvoríte si napríklad Billa leták a vyberáte zdravé veci podľa potreby aj ceny. Billa predajne navyše nie sú ani prehnané veľké a nestrávite hľadaním potravín celý deň. Určite vyskúšajte aj ich privátnu značku Clever, ktorá je oproti značkovým výrobkom lacnejšia, no zároveň sú takéto výrobky rovnako kvalitné a chutné.

Druhým spôsobom, ako efektívne nakupovať, je dobre sa pred návštevou supermarketu najesť. Inými slovami, nikdy nechoďte do supermarketu hladný. Opäť platí staré príslovie, že hlad máva veľké oči. Dajte si ruku na srdce a povedzte, že sa vám to nikdy nestalo. Z regálov na vás žmurkali slané arašidy, čokoládové keksíky, želé cukríky alebo sladené nápoje. A vy ste podľahli. Možno to bolo práve preto, že ste mali hlad. 

Dodržiavajte pitný režim

Často sa mylne domnievame, že pocit prázdna, respektíve hladu, je spôsobený nedostatkom jedla. V skutočnosti je v nemalom percente prípadov na vine smäd. Pritom vypitie jedného pohára vody by tento problém elegantne vyriešilo. 

TIP: Odvekým spojencom hladu je únava. Doprajte si kvalitný spánok a uvidíte, že vaša chuť na sladké razom klesne. 

Pite pravidelne. Odporúčaná denná dávka tekutín je dva litre. Samozrejme, nič sa nestane, ak vypijete trochu menej. Dôležité je, aby ste do seba dostali čo najviac tekutín. Budete sa cítiť sviežejšie, odpočinutejšie, energickejšie a sýtejšie.