Tento základný recept na farmársky dresing, alebo ranch dresing sa dá ľahko prispôsobiť podľa vašich preferencií. Napríklad môžete pridať viac alebo menej cesnaku alebo zmeniť pomer majonézy a kyslej smotany. Niektorí ľudia tiež radi pridávajú horčicu alebo citrónovú šťavu na zvýraznenie chuti.

Farmársky dresing

Ranch dresing je populárny šalátový dresing a korenie v Spojených štátoch. Prvýkrát ho vytvoril v 50. rokoch 20. storočia inštalatér, ktorý sa stal kovbojom menom Steve Henson. Okrem iného vlastnil ranč v Kalifornii.

Henson a jeho manželka Gayle začali podávať dresing hosťom na svojom ranči ako zálievku na zeleninu a mäso. Pôvodný recept na rančový dresing obsahoval cmar, majonézu a zmes bylín a korenín. Okamžite sa stal hitom a hostia si začali pýtať recept.

Henson začal záujemcom predávať balíčky koreniacej zmesi a nakoniec začal dresing plniť do fliaš a komerčne predávať. V roku 1972 recept spoločne s biznis partnerom predal spoločnosti Clorox, ktorá začala predávať dresing pod značkou Hidden Valley Ranch.

Rýchlo sa stal populárnym v celých Spojených štátoch a nakoniec sa rozšíril aj do iných častí sveta. Dnes je farmársky dresing, ako znie jeho slovenský názov jedným z najpopulárnejších šalátových dresingov v Spojených štátoch a používa sa ako omáčka na všetko od kuracích krídel až po pizzu.

Ranch dresing

Farmársky dresing je jedným z najobľúbenejších šalátových dresingov. Tu sú niektoré zaujímavé fakty o tomto výrobku:

 • Farmársky dresing sa tradične robí z kyslej smotany, majonézy, syra, cibule, cesnaku a byliniek.
 • Názov "farmársky" znamená, že dresing bol vytvorený z čerstvých a sezónnych surovín, ktoré by mohol mať farmár na svojej farme.
 • Farmársky dresing sa často podáva s prímesou syrov, ako napríklad cheddar, gorgonzola alebo feta.
 • Ranch dresing sa môže tiež použiť ako dip na zeleninu, hranolky alebo iné občerstvenie.
 • Mnohé obchodné značky vyrábajú svoje vlastné verzie farmárskeho dresingu, ktoré môžu byť obohatené o rôzne príchute a zložky.

Farmársky dresing sa dá ľahko pripraviť doma pomocou jednoduchých surovín a niektoré verzie môžu byť zdravšie ako tie, ktoré sú k dispozícii v obchodoch. Farmársky dresing sa dá skladovať v chladničke až niekoľko dní.

Vzhľadom na svoju výraznú chuť a textúru je farmársky dresing obľúbený nielen medzi dospelými, ale aj deťmi. Prípadne vyskúšajte na šalát aj jogurtový dresing. Alebo vyskúšajte naše recepty na zeleninové letné šaláty, či recept na jogurtový dresing na gyros. A tu je recept na miešaný šalát s dresingom.

Farmársky dresing je výborný na šalát, ale aj k mäsu. Foto - Michal Trško

Čo potrebujete na prípravu farmárskeho dresingu

Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť ranch dresing, ale základný recept znie približne takto:

Ingrediencie:

 • 1 šálka majonézy,
 • 1/2 šálky kyslej smotany,
 • 1/2 šálky mlieka, alebo cmaru podľa potreby na dosiahnutie požadovanej konzistencie,
 • 1 lyžička cesnaku v prášku alebo 2 strúčiky nasekaného cesnaku,
 • 1 lyžička cibule v prášku alebo 2 lyžice čerstvo nasekanej cibule,
 • 2 lyžičky nasekanej čerstvej alebo sušenej petržlenovej vňate,
 • 1 lyžička nasekaného čerstvého alebo sušeného kôpru,
 • 1 lyžička nasekanej čerstvej alebo sušenej pažítky,
 • 1/2 lyžičky soli,
 • 1/4 lyžičky čierneho korenia,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. V miske zmiešajte majonézu, kyslú smotanu a mlieko, až kým sa nevytvorí hladká zmes.
 2. Pridajte cesnak, cibuľu, petržlenovú vňať, kôpor a pažítku a dôkladne premiešajte.
 3. Ochutnajte a podľa chuti pridajte soľ a korenie.
 4. Dresing môžete použiť ihneď alebo ho uložte v chladničke, kým ho nebudete nepotrebovať. Skladujte ho v uzavretom nádobke.
 5. Tento recept je len základný a môžete pridať ďalšie ingrediencie podľa svojho vkusu. Niektoré varianty farmárskeho dresingu obsahujú horčicu, med alebo ocot, ktoré dodávajú dresingu rôzne chuťové odtiene.

Dobrú chuť. Vyskúšajte aj naše ďalšie recepty na šalátový dresing.