Cézar šalát je skvelou voľbou pre milovníkov výraznej chuti a krémových dresingov. Jeho kombinácia šalátových zelenín, krutónov, syra a dresingu vytvára lahodnú a sýtu chuťovú skúsenosť.

Cézar šalát

Cézar šalát je výborný šalát, ktorý sa ľahko prispôsobí individuálnym preferenciám pridávaním ďalších ingrediencií a môže sa podávať ako samostatné jedlo alebo ako príloha k iným pokrmom.

História Cézar šalátu je spojená s menom Cesara Cardiniho, ktorý bol talianskym kuchárom. Podľa legendy sa Cezar šalát prvýkrát objavil v roku 1924 v jeho reštaurácii v mexickom meste Tijuana. V tom čase však šalát neobsahoval cesnak a ančovičky, ako je tomu dnes.

Brat Cesara Cardiniho, Alex Cardini, tvrdil, že ich reštaurácia mala veľa hostí a mali už zatvárať. Keď sa dostali do krízy s ingredienciami, vytvorili šalát z toho, čo im ešte zostalo. Cesare Cardini zmiešal zelený šalát, vajcia, krutóny, parmezán, citrónovú šťavu, olivový olej, worchestrovú omáčku a horčicu, a vytvoril tak jednoduchý, no chutný šalát.

Cézar šalát sa stal populárnym a jeho reputácia sa šírila. Postupne sa začali pridávať aj ďalšie ingrediencie, ako cesnak a ančovičky. Dnes je Cezar šalát jednou z najznámejších a najobľúbenejších šalátových receptúr na svete, ktorá sa podáva v mnohých reštauráciách a domácnostiach.

Vyskúšajte aj náš recept na grécky šalát, alebo šopský šalát. Alebo skúste naše recepty na výborný šalátový dresing. Alebo aj recept na kurací šalát,

Klasický recept na Cézar šalát

Ingrediencie:

 • 1 hlávka čerstvého zeleného šalátu (napríklad Rímsky),
 • 1 šálka čerstvých krutónov (môžete ich pripraviť opražením kocky chleba v oleji alebo masle),
 • 1/2 šálky strúhaného parmezánu,
 • 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy,
 • 2 polievkové lyžice olivového oleja,
 • 1 strúčik cesnaku, jemne nasekaný,
 • 1 vajce (voliteľné, môžete ho použiť na prípravu domáceho Cezar dresingu),
 • 2 ančovičky, nasekané na malé kúsky (voliteľné),
 • Soľ a korenie podľa chuti,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Pripravte šalát: Umývajte a dobre osušte zelený šalát. Rozdrvte ho na menšie kúsky a vložte do veľkej misky.
 2. Príprava dresingu: V miske zmiešajte citrónovú šťavu, olivový olej, nasekaný cesnak a prípadne nasekané ančovičky. Dobre premiešajte, aby sa všetky ingrediencie spojili. Ak chcete pridať vajce, môžete pridať aj 1 surové vajce a dôkladne zamiešať, aby sa vytvoril krémový dresing.
 3. Krutóny: Na panvici opečte krutóny na strednom ohni, kým sa nestanú chrumkavými a zlatistými.
 4. Zmiešajte: Do misky so šalátom pridajte vysušené krutóny a strúhaný parmezán. Nalejte cezar dresing na vrch a dôkladne premiešajte, aby sa všetky ingrediencie spojili a šalát sa rovnomerne obalil dresingom.
 5. Ochutenie: Ochutnajte šalát soľou a korením podľa chuti. Prípadne môžete pridať ďalšie kúsky parmezánu alebo krutóny na ozdobu.

Dobrú chuť. Klasický Cezar šalát je hotový a môžete ho podávať ako samostatné jedlo alebo ako prílohu k iným jedlám. Vyskúšajte aj náš recept na cestovinový šalát bez majonézy.

Aký dresing sa používa v cézar šaláte?

V tradičnom cezar šaláte sa používa dresing nazývaný Cezar dresing. Tento dresing je zvyčajne vyrobený z kombinácie nasledujúcich ingrediencií: vaječný žĺtok, olivový olej, cesnak, ančovičky, parmezán, citrónová šťava, dijónska horčica, Worcestershire omáčka, soľ a čierne korenie. Tieto ingrediencie sa dobre premiešajú a vytvárajú bohatý a chuťový dresing, ktorý je charakteristický pre cezar šalát. V niektorých variantoch môžu byť niektoré ingrediencie prispôsobené podľa osobných preferencií.