Na prízemí bratislavského hotela je štýlovo pripravených desať miest. Na stojane sú plátna na maľovanie, na palete je namiešaných sedem základných farieb, pri nich sú položené štetce rôznych hrúbok a handrička. Každá zo žien, ktorá sa za plátno posadí, má rešpekt. Každá na začiatku povie, že maľovať nevie.

“Ešte sme tu nemali ženu alebo muža, ktorý by nedokázali namaľovať pekný obraz,” spokojne hovorí Alexandra Machanová, keď víta ženy na svojom kurze Vo víne je Umenie. Ona a jej spoločníčka sú farebne zladené tiež. V rukách držia obrazy, ktoré už na ich kurzoch vznikli. Stromy, pláže, rozprávkové víly či zvieratá. Žiadna z nás, čo sedíme pred bielym plátnom, neverí, že to namaľoval niekto na prvý raz. 

 

Maľovanie Vo Víne je Umenie. Foto - Michaela Machanová

 

Umenie s energiou

“Mňa učil maľovať môj otec, keď som bola ešte malá. Ako dospelá žena som zistila, že viem naučiť maľovať iných a že je to najlepší spôsob ako vypnúť po práci. Tvoriť niečo v tichu, len s vínkom a štetcom v ruke,” vysvetľuje Saša, kým jej spoločníčka nalieva víno do pohárov pripravených vedľa plátna.

Rešpekt z bielej plochy sa pomaly vytráca. Saša Machanová krok po kroku vysvetľuje, čo treba na plátne urobiť. Akú farbu použiť, aký ťah štetcom urobiť. Sála z nej energia, nadšenie pre umenie a bezstarostnosť. Je to nákazlivé. Keď sa pomýlim, Alex príde a šikovne chybu na plátne napraví. Relax umocnený chuťou dobrého vína.

Na konci počuť prekvapené komentáre žien. Z toho, čo samé za hodinu a pol vytvorili. S obdivom si prezerajú výstavu po skončení maľovačky. Nikto už nepovie, že maľovať nevie.

 

Foto - Michaela Machánová

 

Mama maľuje, dcéra fotí

Počas maľovačky všetko fotografuje Michaela Machanová. Je to Sašina 21-ročná dcéra. “Už to nie je len moja dcéra, ale aj moja najbližšia poradkyňa. Robíme spolu na mnohých projektoch a ona sa vždy nadchne a podporí ma alebo mi úprimne povie, čo nie je dobré,” hovorí pyšná mama o dcére, ktorá fotografuje, robí pre mamu kreatívu a sama má tiež certifikát trénerky, ktorý si urobila v Austrálii.

Vzťah medzi nimi je výnimočný. Saša stratila mamu ako 14-ročné dieťa a sama sa chcela stať mamou veľmi skoro. “Otehotnela som ako 20-ročná a bolo to vtedy pre mňa najviac na svete,” spomína Saša. K deťom mala blízko, skončila strednú školu pedagogickú a dva roky aj pracovala v materskej škôlke. Počas materskej však prišiel rozvod a Alex sa radikálne zmenil život. 

“Žila som takmer ako v príbehu Benjamina Buttona, keď som bola mladá, tak som vyzerala staro, aj som tak premýšľala. Bola som stará, tučná, s trvalou, bola som doma a bolo mi to jedno. Hlavne som chcela byť mama. Ale po rozvode sa zo mňa stala dračica,” smeje sa dnes štíhla vyšportovaná štyridsiatnička.

 

Mama s dcérou. Foto - rodinný archív SM

 

Cez kamarátky a známe

Ako 20-ročná si založila živnosť a odvtedy pracovala na voľnej nohe. Profesií vystriedala niekoľko. Začala cvičiť, najprv sama pre seba, potom zaskakovala kamarátku a skončila na plný úväzok v Zora centre.

“Tam som zistila, že mať viacero prác je pre mňa prirodzené. Ja potrebujem mať voľnosť a mať istotu, že môžem ostať ako dlho chcem, ale zároveň možnosť odísť, ak ma to už nebude napĺňať. To je pre mňa veľmi dôležité,” hovorí Saša. Sedem rokov žila na Cypre, kam sa odsťahovala aj s dcérou a pracovala tam v cestovnom ruchu.

 

Foto - Michaela Machánová

 

K novej práci sa najčastejšie dostala cez kamarátky a známe. “Trénovala som Katku Brychtovú a ona mi vtedy ponúkla miesto v rádiu JEMNÉ, kde som robila produkčnú jedného ranného vysielania. Keď sme s rannou šou skončili, hľadali produkčnú v rádiu VIVA,” hovorí. Keď skončila VIVA, ponúkli Saši Machanovej miesto obchodnej riaditeľky tlačiarní. “Lákalo ma to, úplne nové prostredie, ktoré nepoznám, Zvyknem hovoriť, že to mi pôjde, to som ešte nerobila,” smeje sa. Pracovala tam necelý rok a zistila, že to robiť vie, ale nenapĺňa ju to. “Bolo to poslednýkrát, keď som robila pre niekoho iného,” dodáva.

 

Foto - Michaela Machánová

 

Sama schudla, teraz chudne s druhými

Keď zo dňa na deň odišla, vzala si dlhší čas na premýšľanie, čo bude robiť ďalej. Napokon sa konečne začala naplno venovať tomu, čo zatiaľ robila popri iných prácach. Vznikla značka Tréner na Dosah, ktorý sa venuje svojim klientom a klientkám individuálne.  

“Tréner na dosah vznikol preto, že som si tým sama prešla. Ako mladá som mala veľkú nadváhu, ktorá mi ostala aj po tehotenstve, viem, aké je to chudnúť od začiatku a dlhodobo,” vysvetľuje Saša.

 

Foto - archív SM

 

Prvé dvojdielne plavky si trúfla obliecť, keď mala tridsať. Dovtedy mala nadváhu 25 kilogramov, nosila vyťahané tričká, nelíčila sa. Dnes je to upravená športovkyňa, ktorá je zásadne proti diétam a váži sa len zriedkavo. “Všetko sa začína v hlave, ak nie ste presvedčení, že chcete niečo zmeniť, tak sa to nepodarí. Váha nie je podstatné, dvaja ľudia môžu vážiť 60 kilogramov, ale nebudú vyzerať rovnako,” vraví.

Tréner na dosah nie sú len funkčné tréningy vlastnou váhou. Saša s každým urobí vstupný pohovor a nastaví mu kondičku i jedálniček. “Ľudia prestali počúvať svoje telo. Veľmi sa podriaďujú tomu, čo im hovoria iní. Teraz sú všetci bezlepláči a bezlaktózaci, beriem, ak má niekto naozaj intoleranciu, ale inak na takú stravu nie je dôvod,” vysvetľuje. 

 

Foto - Michaela Machánová

 

Sen mamy a dcéry

Od októbra sa Saši Machanovej a jej dcére splní veľký sen. Mama a dcéra si otvoria vlastný priestor, kde bude kaviareň, cvičenie, maľovačka i športové kolekcie, ktorá Saša začala navrhovať pre svoje klientky. To všetko bude Charovné Miesto, teda čarovný priestor nabitý energiou. 

Je totiž jedno, či Saša Machanová učí ľudí maľovať, chudne s nimi, pečie im zdravé koláčiky, či navrhuje športové oblečenie. Zakaždým im ponúka len to, čo si sama na sebe vyskúšala a má k tomu vzťah. Preto od nej vždy dostanú ešte dávku energie. Grátis. 

 

Foto - Michaela Machánová

 

Prečítajte si aj Strávili sme noc s vodičkou autobusu, ktorá má za kolegov 360 mužov